PKB USA skurczył się przez dwa kwartały z rzędu, kompensując to, co niektórzy uważają za recesję techniczną

Gospodarka Stanów Zjednoczonych kurczyła się od kwietnia do czerwca drugi kwartał z rzędu, kurcząc się w tempie 0,9 procent rocznie, co budzi obawy, że kraj może być bliski recesji.

Ogłoszony w czwartek przez Departament Handlu spadek produktu krajowego brutto – najszerszego miernika gospodarki – nastąpił po rocznym spadku o 1,6 procent od stycznia do marca. Kolejne kwartały niższego PKB to jeden nieoficjalny, jeśli nie ostateczny, wskaźnik recesji.

Raport pojawia się w krytycznym momencie. Konsumenci i przedsiębiorstwa zmagają się z penalizacją inflacji i rosnącymi kosztami kredytu. W środę Rezerwa Federalna po raz drugi z rzędu podniosła referencyjną stopę procentową o trzy czwarte punktu, starając się pokonać najgorszy od czterech dekad spread inflacji.

Fed ma nadzieję na „miękkie lądowanie”, o którym wiadomo, że jest trudne: spowolnienie gospodarcze, które zdoła powstrzymać wzrost cen bez powodowania recesji.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell i kilku ekonomistów powiedziało, że choć gospodarka wykazuje pewną słabość, podejrzewają, że znajduje się w recesji. Wiele z nich wskazuje w szczególności na wciąż silny rynek pracy, z 11 milionami miejsc pracy i niezwykle niską stopą bezrobocia wynoszącą 3,6 proc., co sugeruje, że recesja, jeśli już nastąpi, jest jeszcze daleka.

Oglądaj | Dlaczego czerwcowe liczby miejsc pracy sprawiają, że niektórzy ekonomiści martwią się recesją:

Utrata miejsc pracy w czerwcu budzi obawy o recesję

Kanada poinformowała o pierwszej utracie miejsc pracy od stycznia, budząc obawy o nadchodzącą recesję, mimo że gospodarka rośnie.

Pierwszy z trzech rządowych szacunków produktu krajowego brutto, opublikowanych w czwartek za kwartał kwiecień-czerwiec, stanowi gwałtowny dwukrotny wzrost w stosunku do 5,7-procentowego tempa wzrostu, jakie gospodarka osiągnęła w zeszłym roku. to było Najszybsze rozszerzenie roku kalendarzowego od 1984 r.odzwierciedlając, jak silna jest gospodarka w powrocie z krótkiej i brutalnej pandemicznej recesji w 2020 r.

READ  Miliarder z Patagonii porzuca firmę, by walczyć z kryzysem klimatycznym | Wiadomości z USA

Ale od tego czasu połączenie rosnących cen i wyższych kosztów finansowania zewnętrznego zebrało ogromne żniwo. Ministerstwo Pracy Wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł w czerwcu o 9,1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem, w tempie nieporównywalnym od 1981 roku. Pomimo powszechnych podwyżek płac ceny rosną szybciej niż płace. W czerwcu średnie wynagrodzenie godzinowe, skorygowane o inflację, spadło o 3,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, piętnasty z rzędu spadek rok do roku.

Rosnąca inflacja i strach przed recesją osłabiły zaufanie konsumentów i zaalarmowały opinię publiczną o gospodarce, która wysyła frustrująco mieszane sygnały. W obliczu zbliżających się w listopadzie wyborów śródokresowych niezadowolenie Amerykanów obniżyło poparcie opinii publicznej prezydenta Joe Bidena i zwiększyło możliwość, że Demokraci mogą stracić kontrolę nad Izbą i Senatem.

Wydatki konsumentów wciąż rosną. Ale Amerykanie tracą zaufanie: według grupy badawczej Conference Board, ich ocena warunków ekonomicznych za sześć miesięcy od teraz jest na najniższym poziomie od 2013 roku.

Ryzyko recesji rośnie, ponieważ decydenci Fed prowadzą podwyżkę stóp procentowych, która prawdopodobnie przedłuży się do 2023 r. Podwyżki stóp Fed doprowadziły już do wyższych oprocentowania kart kredytowych i kredytów samochodowych oraz do podwojenia średniej 30-dniowej średniej oprocentowania kredytów hipotecznych w ubiegłym roku do 5,5. Spadła sprzedaż mieszkań, która jest szczególnie wrażliwa na zmiany stóp procentowych.

Nawet jeśli gospodarka odnotowuje ujemny PKB drugi kwartał z rzędu, wielu ekonomistów nie uważa tego za recesję. Najszerzej akceptowaną definicją recesji jest National Bureau of Economic Research, grupa ekonomistów, której Komitet Datowania Cyklu Biznesowego definiuje recesję jako „znaczny spadek aktywności gospodarczej, który rozprzestrzenia się w całej gospodarce i trwa dłużej niż kilka miesięcy”. ”.

Komitet ocenia szereg czynników, zanim publicznie ogłosi śmierć ekspansji gospodarczej i narodziny recesji – i często robi to dobrze po tym wydarzeniu.

READ  Alta. Właściciele domów mają dość rosnących cen towarów, gdy rachunki za media idą w górę - wiadomości biznesowe

W tym tygodniu Walmart, największy detalista w kraju, obniżył swoje prognozy zarobków, twierdząc, że wyższe ceny gazu i żywności zmuszają kupujących do mniejszych wydatków na wiele uznanych przedmiotów, takich jak nowe ubrania.

Produkcja również zwalnia. Według indeksu produkcyjnego Instytutu Zarządzania Zaopatrzeniem, amerykańskie fabryki cieszyły się 25-miesięcznym wzrostem z rzędu, chociaż wąskie gardła w łańcuchu dostaw utrudniają fabrykom realizację zamówień.

Ale teraz boom fabryk wykazuje oznaki stresu. Indeks ISM spadł w zeszłym miesiącu do najniższego poziomu od dwóch lat. Nowe wnioski odrzucone. Czynsze w fabrykach spadły drugi miesiąc z rzędu.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top