Pierwsza na świecie podwyżka ceł na karty w Polsce w 2022 r.

(Bloomberg) – Polska zorganizuje pierwszą na świecie podwyżkę stóp procentowych w tym roku, intensyfikując wojnę z inflacją, która ma osiągnąć szczyt w tym stuleciu.

Według 15 z 17 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg oczekuje się, że bank centralny podniesie we wtorek stopę referencyjną o 50 punktów bazowych do 2,25% po gwałtownym podwyższeniu prognozy inflacji na 2022 rok. Pozostali dwaj spodziewają się 75-punktowego wzrostu.

Po trzykrotnym podnoszeniu kosztów finansowania zewnętrznego w ciągu ostatnich trzech posiedzeń, Rada Polityki Pieniężnej nadal jest chętna do uchwycenia swoich regionalnych odpowiedników, Węgier i Czech, gdzie decydenci rozpoczęli najbardziej agresywną kampanię w Europie na rzecz ograniczenia rewolwingowego wzrostu cen. Polski gubernator Adam Klipiński powiedział w zeszłym tygodniu, że inflacja w czerwcu przekroczy 8% i wskazał, że potrzebne są dalsze podwyżki.

„Rada wzrośnie o 50 punktów bazowych” – powiedział Piotr Boplovsky, ekonomista ING Banku Śląskiego, powołując się na rosnące oczekiwania inflacyjne i ryzyko wzrostu cyklu płacowo-cenowego. „Czynniki te grożą zepchnięciem inflacji z powrotem do górnej granicy celu inflacyjnego do końca 2023 r.”

Klapiński zorganizuje konferencję prasową w środę o 15:00, aby omówić decyzję.

Ceny gazu ziemnego i energii napędzają rosnącą inflację, która ma się utrzymać w 2022 r. Będzie to nadal wyzwaniem dla RPP, która przejdzie poważną transformację, gdyż wszyscy jej członkowie zostaną zastąpieni do końca marca. .

Wtorkowe spotkanie będzie ostatnim dla Jersey Grobiviniki i Eugeniusa Cutnera, którzy ustalali stawki, zanim zostanie zastąpiony przez Senat. Panel ma głosować w przyszłym tygodniu na 10-osobowym panelu, który ma głosować nad byłym wiceministrem finansów Ludwigiem Koteckim oraz profesorami ekonomii Presmisławem Litwiniukiem i Jonahem Tirovichem.

Wszyscy trzej opowiadali się za wyższymi stopami procentowymi, podczas gdy Kutner powiedział, że podwyżka o 50 punktów bazowych byłaby właściwa, gdyby prognozy, że w grudniu ubiegłego tygodnia inflacja przekroczyła 8%, potwierdziłyby się w piątek. W listopadzie dynamika cen konsumpcyjnych wzrosła do 7,8%, najwyższego od grudnia 2000 roku.

READ  Polska fabryka ESS firmy Northvolt zdobyła 17,8 mld euro dotacji unijnych

Kolejną obawą jest możliwość spowolnienia epidemii i spowolnienia wzrostu gospodarczego, co jest kluczowym czynnikiem wcześniejszej niechęci banku centralnego do zaostrzenia polityki w tym roku. Rząd ponownie nałożył pewne ograniczenia dotyczące odległości społecznej, ale zrezygnował z całego protokołu blokowania.

„Oczekiwana podwyżka stóp procentowych może być jeszcze wyższa, ale ryzyko infekcji z powodu wariantu Omigron pozostaje wysokie” – powiedział Poplovsky z ING.

© 2022 Bloomberg LP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top