Pierwsza hinduska świątynia otwarta pod Krakowem w Polsce

Pod Krakowem otwarto nową świątynię hinduistyczną – pierwszą w regionie i jedną z nielicznych w Polsce – podczas uroczystości z udziałem miejscowych dygnitarzy i ambasadora Indii.

Radha Govind Bhakti Yog Mandir jest budowany od 2017 roku w Breki, między Krakowem a pobliską Wyliską. Ma na celu służyć rosnącej lokalnej społeczności hinduskiej i szerzyć wiedzę o dziedzictwie kulturowym i duchowym Indii.

Polska w ostatnich latach przyciągnęła bezprecedensową liczbę imigrantów – Najwyższy w Unii Europejskiej – Wielu nowo przybyłych stanowili Indianie. Prawie 8000 osób otrzymało pierwsze pozwolenie na pobyt w zeszłym roku, tworząc piątą co do wielkości grupę nowo przybyłych w kraju.

Podczas ceremonii otwarcia burmistrz Wieliczki Artur Kozioł powiedział: „Każdy z nas na świecie buduje swój dom zgodnie z własną kulturą, religią, tradycją, tym, co jest w naszym sercu”.

– Dziś chcę podkreślić, jak ważna jest Twoja obecność w tym miejscu – dodał. „Zbudowałeś dom zgodnie z własną wiarą i przekonaniami, biorąc pod uwagę to, co trzymasz w swoim sercu, a teraz rozumiemy razem, rozumiemy się nawzajem i wspólnie szukamy pokoju w tych niespokojnych czasach”.

Burmistrz wręczył ambasadorowi Indii Naqmie Mohammadowi Mallickowi symboliczną lampę górniczą, nawiązującą do zabytkowej kopalni soli w Wyliskach, która czyni miasto popularnym celem turystycznym.

Sanktuarium jest otwarte nie tylko dla Hindusów i członków społeczności, ale także dla zwiedzających – powiedziała Jadwika Zielińska – przedstawicielka Polskiego Towarzystwa Radhy Kovind, które prowadzi witrynę i jest częścią międzynarodowej organizacji non-profit Jagadguru Kripalu Parishad – powiedziała. Gazeta Krakowska.

„Jesteśmy otwarci i zapraszamy wszystkich” – powiedział. „Świątynia jest piękna i miło jest móc im ją pokazać. Ludzie chcą tu przyjeżdżać, nawet jeśli nie są Hindusami. Są tu szczęśliwi. Dobrze się tu czują.

Pozwolenie na budowę świątyni uzyskano pod koniec 2016 roku, a wkrótce rozpoczęto budowę. Oczekiwano, że zostanie ukończony w 2020 roku, ale prace zostały opóźnione z powodu m.in. pandemii.

READ  Polska Wielka Brytania składa „fałszywą” skargę, Kyle Walker jest maltretowany rasowo | Anglia

W sierpniu doszło do kolejnego dramatycznego niepowodzenia, kiedy 23-letni mieszkaniec aszramu podpalił budynek i uszkodził część świątyni. Dziennik Polski.

Zarówno Polska, jak i Indie pamiętają Maharadżów, którzy podczas II wojny światowej udzielili schronienia tysiącom polskich uchodźców.

Po raz pierwszy zbudowana przez International Jagadguru Kripalu Parishad w Europie, świątynia jest repliką kompleksu świątyni i aśramu Radha Madhav Dham w Austin w Teksasie. Dziennik Polska.

W budynku ze złotą kopułą znajduje się ołtarz, miejsce modlitwy, pokoje do medytacji i jogi, biblioteka i sklep oraz duży ogród. W kompleksie znajduje się również aszram, w tym pokoje gościnne, który został otwarty w 2006 roku, kiedy społeczność po raz pierwszy zakupiła teren.

Dwudniowa ceremonia otwarcia świątyni obejmuje obmycie jej ścian i podłóg wodą święconą, ceremonię ognia oraz instalację bóstwa.

Poza działalnością religijną Towarzystwo Radha Govind promuje również kulturę indyjską, a tego lata gościło wystawę indyjską zorganizowaną wspólnie przez społeczność Breki i Indo-Polską Grupę Kulturalną.

Już piąty rok z rzędu Polska udzieliła migrantom większości unijnych zezwoleń na pobyt

Narodowy spis powszechny Polski z 2011 r. wymienia tylko 866 Hindusów. Biorąc pod uwagę imigrację z ostatniej dekady, liczba ta byłaby teraz znacznie wyższa. Dane dotyczące religii ze spisu powszechnego z 2021 r. nie zostały jeszcze opublikowane.

Państwowy Urząd Statystyczny szacuje się Do końca 2019 roku w Polsce będzie 33 107 Hindusów (choć nie wszyscy Hindusi są Hindusami). W Polsce jest już co najmniej osiem świątyń hinduistycznych, pierwsza otwarta w 1980 roku. Największa, hinduska świątynia Bhawan pod Warszawą, otwarta w 2010 roku.

Główne źródło obrazu: Miasto i Jimina Wieliczka/Facebook

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top