Pelosi mówi na Tajwanie, że świat stoi przed wyborem między demokracją a autorytaryzmem

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, która spotkała się z przywódcami na Tajwanie pomimo ostrzeżeń Chin, powiedziała w środę, że ona i inni członkowie Kongresu w wizytującej delegacji pokazują, że nie porzucą swojego zaangażowania na rzecz samorządnej wyspy.

„Dziś świat stoi przed wyborem między demokracją a autorytaryzmem” – powiedziała w krótkim przemówieniu podczas spotkania z prezydentem Tajwanu Tsai Ing-wen. „Determinacja Ameryki, aby utrzymać demokrację, tu, na Tajwanie i na całym świecie, pozostaje nieustępliwa”.

Chiny, które twierdzą, że Tajwan jest swoim terytorium i sprzeciwiają się wszelkim kontaktom tajwańskich urzędników z obcymi rządami, ogłosiły wiele ćwiczeń wojskowych na całej wyspie i wydały serię ostrych oświadczeń po tym, jak delegacja przybyła we wtorek wieczorem do stolicy Tajwanu, Tajpej.

Tajwan potępił planowane działania.

„Takie działanie jest równoznaczne z odcięciem Tajwanu od powietrza i morza i poważnie narusza suwerenność terytorialną naszego kraju” – powiedział kapitan Jian Changyu na konferencji prasowej Ministerstwa Obrony Narodowej w środę rano.

Pelosi, który prowadzi podróż wraz z pięcioma innymi członkami Kongresu, spotkał się w środę w środę z przedstawicielami tajwańskiej legislatury. Następnie delegacja wyjechała do Korei Południowej, a Japonia również ma się zatrzymać jeszcze w tym tygodniu.

Napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami

Podróż Pelosi zwiększyła napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami bardziej niż wizyty innych członków Kongresu ze względu na jej wysoką pozycję jako przewodniczącej Izby Reprezentantów. Jest pierwszą kobietą przewodniczącą Izby Reprezentantów, która przyjechała na Tajwan od 25 lat, od czasu Newta Gingricha w 1997 roku.

Tsai podziękowała Pelosi za jej wieloletnie wsparcie dla Tajwanu i wręczyła mówcy cywilny odznaczenie Orderem Sprzyjających Chmur.

„W obliczu celowo nasilających się zagrożeń militarnych Tajwan się nie wycofa” – powiedział Tsai. „Będziemy energicznie bronić suwerenności naszego narodu i nadal będziemy bronić linii obrony demokracji”.

Pelosi opuszcza ustawodawcę, niższą izbę tajwańskiego parlamentu, w środę w Taipei na Tajwanie. Pelosi przybył na Tajwan we wtorek w ramach objazdu Azji, którego celem było uspokojenie sojuszników w regionie. (Annabelle Che/Getty Images)

„Ćwiczenia wojskowe to niepotrzebne odpowiedzi”, powiedział później Tsai na konferencji prasowej.

Wkrótce po wylądowaniu Pelosi Chiny ogłosiły ćwiczenia ogniowe, które miały rozpocząć się we wtorek wieczorem, a także czterodniowy manewr rozpoczynający się w czwartek na wodach po wszystkich stronach wyspy.

Chińskie Siły Powietrzne przeleciały również stosunkowo dużą grupę 21 samolotów bojowych, w tym myśliwce, w kierunku Tajwanu.

Pelosi twierdzi, że Tajwan ma poparcie ponadpartyjne

Pelosi odniosła się do gróźb Pekinu, mówiąc, że ma nadzieję, że będzie jasne „Chociaż Chiny stoją na drodze Tajwanu do uczestniczenia w niektórych spotkaniach, rozumieją, że nie staną na drodze ludziom, którzy przyjeżdżają na Tajwan, aby okazać przyjaźń i wsparcie”.

Pelosi zauważył, że ponadpartyjne poparcie Tajwanu w Kongresie i pochwalił demokrację na wyspie. Przestała mówić, że Stany Zjednoczone będą bronić Tajwanu militarnie, podkreślając, że Kongres „jest oddany bezpieczeństwu Tajwanu, aby Tajwan mógł się bronić skuteczniej”.

Jej koncentracja zawsze była taka sama, powiedziała, wracając do swojej wizyty na placu Tiananmen w Pekinie w 1991 roku, kiedy ona i inni prawodawcy wznieśli mały transparent wspierający demokrację, dwa lata po krwawej militarnej rozprawie z protestującymi na placu.

Ta wizyta dotyczyła również praw człowieka i tego, co opisała jako niebezpieczny transfer technologii do „krajów zbójeckich”.

Biden starał się stonować wizytę

„Wizyta pani prezydent na Tajwanie z delegacją, bez obaw, jest najsilniejszą obroną przestrzegania praw człowieka i umacniania wartości demokracji i wolności” – powiedziała Tsai Chi-chang, wiceprzewodnicząca tajwańskiej legislatury.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena starała się stonować rozmiar wizyty, twierdząc, że nie ma zmian w długoletniej amerykańskiej polityce „jednych Chin”, która uznaje Pekin, ale pozwala na nieformalne i obronne więzi z Tajpej.

Pelosi powiedziała, że ​​jej delegacja miała „ciężkie postacie”, w tym Gregory Mix, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów i Raja Krishnamurthy z Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów.

Oglądaj | Wizyta Pelosi na Tajwanie wywołała ostrą chińską reakcję:

Wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie wywołała silną reakcję Chin

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi została pierwszą od 25 lat wysoką rangą przedstawicielką USA, która odwiedziła Tajwan. Lot wywołał ognistą reakcję Chin, w tym ćwiczenia wojskowe z żywym ogniem wokół Tajwanu.

Powołała się również na przedstawicielkę Susan Delbiny, która według Pelosi odegrała kluczową rolę w uchwaleniu rachunku o wartości 280 miliardów dolarów, mającego na celu zwiększenie produkcji i badań w USA nad chipami półprzewodnikowymi – branżą, w której Tajwan dominuje nad znaczeniem nowoczesnej elektroniki.

W delegacji są również przedstawiciele Andy Kim i Mark Takano.

READ  Rosja-Ukraina: Nowy wywiad potęguje obawy USA, że Rosja przygotowuje się do działań wojskowych

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top