Pełne wejście do trzeciego kwartału, wzrosty w Serbii i Polsce

W tym tygodniu jest ich kilka Publikacje ekonomiczne planowane w regionie. Zacznijmy od lipcowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w kilku krajach. W poniedziałek rano opublikowano wzrost sprzedaży detalicznej na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji, a dynamika wzrostu spadła w porównaniu do danych z czerwca. W najbliższy weekend spodziewany jest podobny rozwój sytuacji w Czechach. Przemysł w całym regionie prawdopodobnie również wykaże pewien spadek wraz ze spowolnieniem Nastroje rynkowe. Odbędą się również dwa posiedzenia ustalające stopy procentowe banków centralnych. W Serbii spodziewamy się kolejnej podwyżki o 25 pb, więc po posiedzeniu stopa procentowa powinna wynieść 3,25%. W Polsce stopy powinny również wzrosnąć o co najmniej 25 pb we wrześniu. Przy dalszym wzroście inflacji w sierpniu nie można wykluczyć wyższej podwyżki stóp. Jednak, jak sugeruje kilka wypowiedzi członków RPP, cykl zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce dobiega końca. Wreszcie, na Węgrzech zostanie opublikowana struktura PKB za II kw., a sierpniowa inflacja w Rumunii i na Słowacji, gdzie powszechnie oczekuje się dalszych wzrostów.

Rozwój rynku walutowego

Waluty Europy Środkowo-Wschodniej umocniły się w zeszłym tygodniu. Forint odnotował silny ruch, o 2,9% w porównaniu do poprzedniego piątku, kończąc tydzień poniżej 400 EUR. Węgierski bank centralny podniósł zarówno swoją główną stopę polityczną, jak i stopę jednotygodniowego depozytu o 100 pb do 11,75%. Aby poprawić płynność, dodał trzy środki wspierające wzrost krótkoterminowych stóp rynku pieniężnego, zgodnie z kluczowym nastawieniem polityki filtrowania płynności międzybankowej z tej jesieni. Pomogło też złagodzenie cen gazu i oznaki akceptacji kolejnej generacji funduszy unijnych przez Komisję Europejską do końca grudnia. Złoty i korona umocniły się wobec euro odpowiednio na 4,71 i 24,47. W tym tygodniu w centrum uwagi znajdą się spotkania EBC oraz Serbii i Polski. Spodziewamy się, że NBS utrzyma swoje umiarkowanie ostrzejsze stanowisko i zapewni podwyżkę o 25 pb w Serbii do 3,25%. W Polsce rynek oczekuje wzrostu o 25 pb do 6,75%, ale ostatnie komentarze decydentów NBP otwierają ich na wszystko pomiędzy stabilnością a większą podwyżką niż 25 pb.

READ  Polska i Ukraina zwiększą do 2022 r. wydobycie węgla dla zimnego klimatu

Rozwój rynku obligacji

W minionym tygodniu rentowności obligacji skarbowych CEE wykazywały mieszany wzrost. Rentowności 10-letnich HGB wzrosły o 20 pb w/w, blisko rocznych maksimów, rumuński Obligacje 10-letnie rentowności spadły o 20 pb w/w. Spread między 10-letnimi HGB i ROMGB rozszerzył się do nowego maksimum (110 pb) i jest powyżej średniego poziomu od tego roku (-50 pb). Istnieją dwa powody tej zmienności. Po pierwsze, biorąc pod uwagę aprecjację RON w zeszłym tygodniu, wydaje się, że NBR nie musi interweniować na rynku walutowym. Dwie firmy inwestycyjne i strażnicy indeksów rozpoczęły odbudowę swoich pozycji w ROMGB, podczas gdy Węgry pozostają niezainwestowane ze względu na niejasną sytuację związaną z kwestiami dostępu do funduszy unijnych i przepisów prawnych. Również ostatnia decyzja banku centralnego przyczyniła się do ostatniego ruchu rentowności; Oprócz podwyżki stóp o 100 pb bank centralny ogłosił zamiar wypłukania z rynku nadwyżki płynności za pomocą instrumentów długich (bony dyskontowe). Znajduje to również odzwierciedlenie w wyraźniejszym wzroście rentowności 3-letnich (+80 pb w/w) w porównaniu do długiego końca. W tym tygodniu w Europie Środkowo-Wschodniej planowane są liczne aukcje obligacji i bonów skarbowych, przy czym najbardziej aktywna jest Rumunia.

Pobierz pełną analizę rynku CEE

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top