Oszczędności powoli spadają, ponieważ oprocentowanie depozytów pozostaje w tyle za inflacją

TORONTO – wyciekły konta oszczędnościowe Kanadyjczyków.

Przy inflacji powyżej ośmiu procent każdy, kto ma pieniądze w banku, widzi, jak jego oszczędności spadają w najszybszym tempie, ponieważ oprocentowanie kont oszczędnościowych, wciąż w większości na poziomie około jednego procenta, nie nadąża.

„Straci pieniądze. Wartość ich oszczędności spada” – powiedziała Claire Celirier, profesor nadzwyczajny finansów w Rotman School of Management na Uniwersytecie w Toronto.

To ostry kontrast z poprzednim, kiedy inflacja była tak gorąca. W 1981 r. inflacja osiągnęła najwyższy poziom ponad 12 proc., ale według danych Statistics Canada z kont bankowych oprocentowano 19 proc., a nawet w 1990 r., kiedy inflacja wynosiła niewiele poniżej pięciu proc.

Celerer powiedział, że istnieje kilka przyczyn opóźnienia, ale częścią problemu jest koncentracja kanadyjskiego sektora bankowego.

„Gdy konkurencja między bankami jest mniejsza, im dłużej trwa dostosowanie oprocentowania na rachunkach depozytowych”.

Powiedziała, że ​​banki mają po prostu niewielką motywację do zmiany stóp procentowych, chyba że muszą.

„Kiedy banki nie podnoszą oprocentowania depozytów, osiągają większe zyski… To bardzo łatwy sposób na zarabianie i posiadanie niskiego oprocentowania na rachunkach depozytowych”.

Częścią tego, co podniosło stopy procentowe na początku lat osiemdziesiątych, było wprowadzenie funduszy inwestycyjnych na rynek pieniężny, stanowiących konkurencyjną alternatywę dla zwykłych rachunków bankowych oszczędzających.

Rośnie liczba banków internetowych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych po konkurencyjnych cenach. Natasha Macmillan powiedziała, że ​​po tym, jak Bank of Canada podniósł w lipcu główną stopę procentową o jeden punkt procentowy, Oaken Financial podniósł ją z 1,65 proc. do 2,25 proc., a Duka Credit Union z 3,1 proc. do 3,25 proc. , Według Natashy Macmillan. , dyrektor Daily Banking w Ratehub.ca.

Ale Kanadyjczycy nie mają tendencji do częstej zmiany banku. Badanie Accenture z 2020 r. wykazało, że mniej niż cztery procent konsumentów stwierdziło, że zmieniło swoje główne konto bankowe w ciągu ostatniego roku.

READ  Administracja Bidena rozważa nałożenie niespodziewanego podatku od zysków z ropy i gazu

Niektóre banki również zaczęły podnosić stawki, choć często poprzez krótkoterminowe promocje i inne ograniczenia, które nie są wyczerpujące.

„Banki bardzo szybko przenoszą wyższe stopy procentowe po stronie pożyczkowej, ale robią to znacznie wolniej dla tych, którzy chcą oszczędzać” – powiedział MacMillan.

Scotiabank oferuje tymczasową stopę procentową w wysokości 4,05 procent dzięki kilku premiom o ograniczonym czasie trwania (niektóre związane z nowymi depozytami) oprócz standardowej stopy 1,35%. CIBC oferuje oprocentowanie do 3,55 proc., a następnie spada do 0,8 proc. po 120 dniach, w porównaniu z 1,5 proc. stopą promocji w lutym, która spadła do 0,3 proc.

Tymczasem TD Bank oferuje 0,05 procent odsetek od sald powyżej 5000 USD na wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe (oferuje oddzielne konto, które płaci 1 procent za salda powyżej 10 000 USD), a RBC Bank oferuje 0,8 procent na konto odsetkowe High, a BMO ma opcja oszczędności jednego procenta.

Macmillan powiedział, że więcej osób przechodzących do alternatywnych pożyczkodawców może wywierać większą presję na dużych graczy.

„W miarę jak coraz więcej Kanadyjczyków staje się bardziej komfortowych podczas robienia zakupów lub przechodzenia do banku, którego mogą nie rozpoznać tak bardzo, jak Wielka Piątka, Wielka Szóstka zacznie odczuwać presję konkurencyjną i będzie coraz częściej odpowiednio zmieniać swoje stawki”.

Jednak częścią wyzwania jest to, że banki nie rozpaczliwie potrzebują depozytów po tym, jak Kanadyjczycy zobaczyli balonowe oszczędności podczas pandemii.

„Banki są obecnie pełne gotówki i płynności, a ich poziom depozytów pozostaje wysoki”, powiedział Carl de Sousa, starszy wiceprezes North American Financial Institutions w DBRS Morningstar.

„Więc istnieje mniejsza presja na zwiększanie oprocentowania depozytów, chyba że depozyty zaczną znacznie spadać lub konkurencja podniesie stopy procentowe”.

De Sousa zauważył, że unie kredytowe oferują wyższe stawki po części dlatego, że mają służyć członkom, a nie tylko osiągać zysk dla akcjonariuszy, takich jak banki, ale nadal istnieje pewna niechęć wśród konsumentów.

READ  Wkrótce powstanie nowy lider eksportu LNG - RT Business News

„Niektórzy ludzie mogą nie chcieć lokować pieniędzy w kasach kredytowych, ponieważ uważają to za bardziej ryzykowne niż duże banki, pomimo wyższych stawek, które te kasy płacą”.

Jednak wiele spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych nie podniosło zbytnio stóp procentowych. Dyrektor finansowy Clayton Buckingham powiedział, że Al Funketti nadal oferuje 0,75 procent odsetek na swoich głównych rachunkach, ponieważ również nie potrzebuje więcej depozytów.

„Jak naprawdę ustalamy stawki, przyjrzymy się ogólnym potrzebom finansowym organizacji”.

Buckingham powiedział, że wyższe depozyty klientów pomogły zaspokoić wysoki popyt na pożyczki i złagodziły zapotrzebowanie unii kredytowej na więcej pieniędzy, ale może się to zmienić, jeśli rynek będzie się dalej zmieniał.

To rynek konkurencyjny. To napędza większość ruchu, więc jeśli stopy procentowe idą w górę w pozostałych bankach i uniach kredytowych, musimy pójść w ich ślady”.

Zamiast tego, powiedział, klientów przyciągają lokaty terminowe Vancity, które są podobne do zabezpieczonego certyfikatu inwestycyjnego. Produkty, które są ściśle powiązane z oprocentowaniem obligacji, rosły znacznie szybciej niż oprocentowanie depozytów, a niektóre instytucje oferują oprocentowanie powyżej pięciu procent dla zobowiązań długoterminowych.

Jest to również nadal wczesny początek inflacji, a przed nami ogromna niepewność, więc instytucje finansowe postępują ostrożnie, zauważył Buckingham. Jeśli depozyty będą nadal krążyć, gdy ludzie zagłębiają się w swoje oszczędności, aby pokryć zwiększone koszty, instytucje finansowe mogą być zmuszone do podniesienia stóp procentowych, aby przyciągnąć depozyty, ale jeśli popyt na pożyczki spadnie z powodu obaw gospodarczych, pożyczkodawcy mogą nie potrzebować takiej samej ilości dostępnego kapitału.

„Widzimy dopiero początek wpływu tego, co może się wydarzyć w środowisku hiperinflacyjnym… w tej chwili wszyscy wciąż są tego świadomi”.

Ten raport został po raz pierwszy opublikowany przez The Canadian Press 31 lipca 2022 r.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top