Oszałamiająca: NASA Web przechwytuje galaktykę Cartwell Wheel

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA niedawno uchwycił chaos w Galaktyce Cartwella znajdującej się w odległości około 500 milionów lat świetlnych w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza. Uchwycił również dwie małe galaktyki towarzyszące na tle wielu innych galaktyk.

Ten szczegółowy obraz uzyskany dzięki potężnemu spojrzeniu w podczerwieni Webba ujawnił nowe szczegóły dotyczące formowania się gwiazd i centrum galaktyki Czarna dziura. Pokazuje, jak Galaktyka Koło Wozu zmieniała się na przestrzeni miliardów lat.

Galaktyka koła wózka, jak widać na obrazku, wygląda jak koło wózka. Jego pojawienie się było spowodowane intensywnym wydarzeniem – zderzeniem dużej prędkości między dużą galaktyką spiralną a mniejszą galaktyką (niewidoczną na tym zdjęciu).

Urzędnicy NASA powiedzieli: Zderzenia wymiarów galaktycznych powodują serię małych i różnych zdarzeń między zaangażowanymi galaktykami, koło wozu nie jest wyjątkiem.

Galaktyka ma dwa pierścienie: jasny pierścień wewnętrzny i kolorowy pierścień otaczający. Oba pierścienie rozciągają się na zewnątrz od środka zderzenia, jak zmarszczki w kałuży po wrzuceniu w nią kamienia. Ze względu na te ekscytujące cechy galaktyki, to galaktyka Znana również jako galaktyka pierścieniowa.

Ogromne gromady młodych gwiazd widoczne są w najjaśniejszych obszarach jądra, które również zawierają ogromną ilość gorącej materii. Z drugiej strony, w zewnętrznym pierścieniu, który rośnie od prawie 440 milionów lat, dominują powstawanie gwiazd i supernowe. W miarę wzrostu ten pierścień zderza się z otaczającym gazem, powodując jego formacja gwiazd.

Inne teleskopy, w tym Kosmiczny Teleskop Hubble’a, wcześniej badały koło Cartwella. Ale dramatyczna galaktyka była owiana tajemnicą – być może dosłownie, biorąc pod uwagę ilość pyłu zasłaniającego widok. Webb, dzięki swojej zdolności do wykrywania światła podczerwonego, odkrywa nowe spojrzenie na naturę koła Kartwell.

To zdjęcie z instrumentu Webb’s Medium Infrared Infrared (MIRI) przedstawia grupę galaktyk, w tym dużą, zniekształconą galaktykę w kształcie pierścienia znaną jako Koło Wózka. Galaktyka Koło Wozu znajduje się 500 milionów lat świetlnych od nas w konstelacji Rzeźbiarza i składa się z jasnego pierścienia wewnętrznego i aktywnego pierścienia zewnętrznego. Podczas gdy ten zewnętrzny pierścień ma dużo formacji gwiazdowych, pyłowy obszar pomiędzy nimi ujawnia wiele gwiazd i gromad gwiazd. Kredyty: NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team

NASA PowiedziałA „Near Infrared Camera (NIRCam), główny aparat do obrazowania Webba, patrzy w zakresie bliskiej podczerwieni od 0,6 do 5 mikronów i widzi kluczowe długości fal światła, które mogą ujawnić więcej gwiazd niż obserwowane w świetle widzialnym. Ponieważ młode gwiazdy, z których wiele w zewnętrznym pierścieniu są mniej nieprzezroczyste ze względu na obecność pyłu obserwowane w świetle podczerwonym.Na tym zdjęciu dane NIRCam są pokolorowane na niebiesko, pomarańczowo i żółto. Tworzenie się gwiazd NIRCam ujawnia również różnicę między gładkim rozmieszczeniem lub kształtem starszych gromad gwiazd a gęstym pyłem w jądrze w porównaniu z grudkowatymi kształtami związanymi z młodszymi gromadami gwiazd na zewnątrz”.

„Poznanie drobniejszych szczegółów na temat pyłu zamieszkującego galaktykę wymaga jednak Web’s Medium Infrared Instrument (MIRI). Dane MIRI są na tym złożonym zdjęciu pomalowane na czerwono. a także krzemiany pyłu, jak większość pyłu na Ziemi.Te regiony tworzą serię spiral, które zasadniczo tworzą szkielet galaktyki.Smugi te są widoczne we wcześniejszych obserwacjach Hubble’a opublikowanych w 2018 roku, ale stają się coraz bardziej widoczne na tym zdjęciu internetowym ”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top