Ostatnia wojna między Rosją a Ukrainą: co wiemy w 216 dniu inwazji | Ukraina

 • We wtorek miały się zakończyć rosyjskie „referenda” na Ukrainie, które mogą doprowadzić do aneksji przez Moskwę 15% terytorium kraju.. Głosowanie rozpoczęło się w piątek w Ługańsku, Doniecku, Chersoniu i wschodnim Zaporożu i zostało odrzucone przez kraje zachodnie, nazywając to mistyfikacją i przysięgając, że nie uzna wyników.

 • Kreml poinformował, że nie podjął żadnej decyzji o zamknięciu granic Rosji Jako pierwsza mobilizacja od czasów II wojny światowej skłoniła niektórych do ucieczki.

 • W poniedziałek ciśnienie w rurociągu Nord Stream 2 w tajemniczy sposób spadło. władze w Niemcy Próbuje ustalić przyczynę nagłego spadku ciśnienia w nieczynnym rurociągu, który według rzecznika operatora linii mógł być nieszczelnością.

 • Rosjanin zastrzelił przywódcę miejscowego wojskowego komitetu poboru w syberyjskim mieście po tym, jak powiedział mu, że odmówi walki na Ukrainie. Nagranie wideo pokazało bandytę, który był ubrany w kamuflaż, strzelał do urzędnika z bliskiej odległości, podczas gdy inni potencjalni rekruci do rosyjskiej inwazji uciekli z pokoju.

 • Na przejściu granicznym między Rosją a Mongolią utworzyły się długie kolejki pojazdów, ponieważ ludzie nadal uciekają przed rozkazami mobilizacyjnymi Kremla. Szef punktu kontrolnego w miejscowości Altanbulag powiedział, że od środy do Mongolii przez przejście przeszło ponad 3000 Rosjan.

 • Siły Powietrzne NATO prowadzą ćwiczenia nad Morzem Bałtyckim. Państwa członkowskie, w tym Wielka Brytania, Niemcy i Włochy, uczestniczyły w ćwiczeniach wojskowych, zarówno nad wodą, jak i na lądzie, w celu wzmocnienia obrony wschodniej.

 • Holandia zwiększyła wsparcie militarne dla Ukrainy. Premier Mark Rutte zapowiedział też nowe sankcje w odpowiedzi na rosyjską mobilizację i referenda.

 • Stany Zjednoczone zobowiązały się zapewnić Ukrainie 457,5 mln USD w ramach cywilnej pomocy w zakresie bezpieczeństwa. Minister spraw zagranicznych Anthony Blinken powiedział, że wsparcie ma na celu „ratowanie życia” i „wzmocnienie” ukraińskich organów ścigania.

 • Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego mówi, że rosyjscy żołnierze, którzy zginą na polu bitwy, zostaną odpuszczeni od grzechów. „Poświęcenie zmywa wszystkie grzechy” – powiedział Patrik Kirill, bliski sojusznik prezydenta Władimira Putina i zagorzały zwolennik inwazji na Ukrainę.

  READ  Przewodniczący komisji Izby Reprezentantów 6 stycznia mówi, że komisja jest „bliska odłożenia długopisów” na raport końcowy
 • Wielka Brytania ogłasza 92 nowe kary w odpowiedzi na „pozorne referenda” w Rosji na Ukrainie. Pakiet sankcji skierowany jest do osób stojących za fałszywymi głosami, a także oligarchów i członków zarządu.

 • Niemcy zastanawiają się, czy udzielić azylu rosyjskim odmowom wojny. Minister spraw wewnętrznych Nancy Visser powiedziała, że ​​kraj jest prawdopodobnie gotowy do zapewnienia ochrony dezerterom z armii, którzy spotkają się z reperkusjami, jeśli odmówią walki, ale każda sprawa będzie rozstrzygana indywidualnie ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem.

 • Strażnik energii atomowej ONZ powiedział, że jest gotowy do prowadzenia rozmów w sprawie utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni jądrowej Zaporożża. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej spotkał się w zeszłym tygodniu z ministrami spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, aby omówić tę możliwość.

 • Stany Zjednoczone ostrzegły przed przerażającymi konsekwencjami, jeśli Rosja nadal będzie skrywać groźby użycia broni jądrowej. Anthony Blinken powiedział, że jakiekolwiek użycie broni miałoby „katastrofalny” wpływ na całym świecie.

 • Negocjatorzy ustawy o wydatkach w Kongresie USA zgodzili się na włączenie prawie 12 miliardów dolarów nowej pomocy wojskowej i gospodarczej dla Ukrainy.Reuters zacytował źródła w poniedziałek. Źródła podały, że finansowanie – o które wnioskowała administracja Bidena – obejmie 4,5 miliarda dolarów na ukraińskie zdolności obronne i sprzęt oraz 4,5 miliarda na bezpośrednie wsparcie dla rządu Kijowa.

 • Ukraina twierdzi, że niektórzy rosyjscy rekruci z masowej mobilizacji Kremla są wysyłani bezpośrednio na front bez przeszkolenia. Należą do nich nowo zwerbowane osoby na Krymie, a także poborowi w obwodzie ługańskim, którzy otrzymali w ostatnich dniach wezwanie.

 • Wołodymyr Zełenski zobowiązał się do wyzwolenia całego kraju, podczas gdy Rosja kontynuuje rzekome referendum na okupowanych terytoriach Ukrainy.. Ukraiński prezydent powiedział, że siły zbrojne tego kraju wypędzą siły rosyjskie i odpowiedzą na „każdy cios wymierzony agresorowi”.

  READ  Biden mówi, że jest gotów użyć siły w obronie Tajwanu
 • Ned Windrow

  "Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Back to top