Ostatnia jednostka dokująca na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong – Nauka i technologia

Biuro prasowe (AFP)

Pekin, Chiny ●
Środa 2 listopada 2022

2022-11-02
08:55

8bbe8b56fac1a92f2de4c67cfb79b628
2
Nauka i technologia
Chiny, statek kosmiczny, księżyc, geopolityka, stany zjednoczone, nasa
darmowy

Ostatni moduł chińskiej stacji kosmicznej Tiangong z powodzeniem zadokował się we wtorek do podstawowej struktury – co jest ważnym krokiem w jej ukończeniu do końca roku i historycznym momentem w ambicjach kosmicznych kraju, podały państwowe media.

Tiangong jest jednym z klejnotów koronnych dobrze finansowanego programu Pekinu – który wylądował zrobotyzowanymi pojazdami na Marsie i Księżycu, a kraj ten jest dopiero trzecim, który umieścił ludzi na orbicie – ponieważ chce dogonić wielkie potęgi w lotach kosmicznych . Jak Stany Zjednoczone i Rosja.

Chiny są wykluczone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od 2011 roku, kiedy Waszyngton zakazał NASA prowadzenia interesów z Pekinem.

Analityk Shen Lan powiedział AFP, że ukończenie Tiangong wskazywałoby, że „Chiny są teraz równym graczem w kosmosie ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Europą”.

„Jeśli chodzi o aspekty naukowe i komercyjne, zawsze dobrze jest widzieć nowych graczy… Konkurencja zawsze przyspieszy innowacje” – dodał.

Państwowy nadawca CCTV donosi, że jednostka laboratoryjna, zwana Mengtian – lub „Dream Sky” – została wystrzelona na rakiecie Long March 5B z Wenchang Launch Center na tropikalnej wyspie Hainan w Chinach.

Fotografowie amatorzy i entuzjaści kosmosu obserwowali premierę, która odbyła się o 15:27 czasu lokalnego (0727 GMT), z pobliskiej plaży.

Około 10 minut później dowódca miejsca startu Deng Hongqin ogłosił to wydarzenie „całkowitym sukcesem”.

Około 13 godzin później, we wtorkowych godzinach czasu pekińskiego, Mengtian zadokował do jednostki centralnej Tianhe, powiedział Xinhua, powołując się na chińską agencję kosmiczną załogową.

zimne zegary atomowe

W ciągu ostatnich dwóch lat Chiny z powodzeniem wysłały podstawową jednostkę, trzy załogowe statki kosmiczne, jednostkę laboratoryjną Wentian i kilka statków kosmicznych do budowy Tiangong.

READ  Niespodzianka! 16-letnie badanie systemu podwójnych pulsarów dowodzi, że Einstein miał rację

Mengtian jest trzecim i ostatnim głównym elementem stacji kosmicznej w kształcie litery T, ma 18 metrów (60 stóp) długości i waży 23 tony metryczne (50 700 funtów).

Agencja kosmiczna powiedziała, że ​​ma przy sobie sprzęt naukowy, który będzie używany do badania mikrograwitacji i przeprowadzania eksperymentów z fizyki płynów, materiałoznawstwa, nauki o spalaniu i fizyki podstawowej.

Xinhua powiedział, że posiada również „pierwszy na świecie system zimnego zegara atomowego”.

„Jeśli się powiedzie, zimne zegary atomowe stworzą najdokładniejszy system czasu i częstotliwości w przestrzeni, który nie powinien tracić ani sekundy na setki milionów lat” – powiedział Zhang Wei, badacz z Chińskiej Akademii Nauk.

Trzyosobowa załoga misji Shenzhou-14, która obecnie mieszka na stacji kosmicznej, dołączy do trzech innych astronautów, aby do końca tego roku ukończyć budowę Tiangong, podała agencja kosmiczna.

Oczekuje się, że po ukończeniu stacja kosmiczna Tiangong będzie miała masę 90 ton – około jednej czwartej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – lub podobnej wielkości do zbudowanej przez ZSRR stacji Mir, która krążyła wokół Ziemi od lat 80. do 2001 r.

Tiangong, co oznacza „niebiański pałac”, będzie działać przez około dekadę i będzie gościć różnorodne doświadczenia w prawie zerowej atrakcji.

W przyszłym roku Pekin planuje wystrzelić teleskop kosmiczny Xuntian o polu widzenia 350 razy większym niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA.


Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top