OPEC idzie lekko, gdy eskalują niedźwiedzie wiadomości

W tym tygodniu wreszcie pojawiły się dobre wiadomości dla konsumentów ropy. Zarówno Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), jak i Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowały w dół swoje prognozy popytu, wskazując, że ceny mają w końcu pewien znaczący potencjał spadkowy. Ale OPEC jest gotowy do zmiany kursu. „Rygorystyczne nowe środki blokujące w związku z rosnącymi przypadkami Covid w Chinach doprowadziły do ​​obniżenia naszych perspektyw globalnego popytu na ropę w drugim kwartale 22 roku na cały rok” – napisała IEA w swoim najnowszym raporcie. raport o rynku ropy w tym tygodniu.

Agencja zauważyła również, że członkowie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zużywali mniej ropy niż wcześniej oczekiwano, co skłoniło Międzynarodową Agencję Energetyczną do zrewidowania prognozy zapotrzebowania na ten rok o 260 000 baryłek dziennie z łącznej liczby 99,4 mln baryłek dziennie w zeszłym miesiącu .

W międzyczasie agencja wskazała stabilne i znaczące przyrosty produkcji w pierwszym kwartale roku, zauważając, że są one prowadzone przez producentów spoza OPEC. Kiedy producenci spoza OPEC napędzają wzrost produkcji, warto uważniej niż zwykle przyglądać się OPEC pod kątem jego reakcji.

Ta odpowiedź jeszcze nie nadejdzie, ale sam kartel również koryguje swoją prognozę popytu na ten rok. I ocenia to znacznie bardziej niż Międzynarodowa Agencja Energii.

W najnowszej wersji swojego miesięcznego raportu na temat rynku ropy OPEC poinformował, że światowy popyt na ropę będzie o 480 000 baryłek dziennie niższy niż wcześniej oczekiwano. kartel Cytat Jednym z powodów przeglądu jest spowolnienie wzrostu gospodarczego spowodowane wojną na Ukrainie, a drugim – zamknięcie działalności w Chinach w związku z Covidem.

Jeśli chodzi o podaż, IEA wydaje się być dość spokojna. Po ogłoszeniu alarmu o możliwości utraty 3 mln baryłek dziennie rosyjskiego eksportu ropy z powodu zachodnich sankcji, agencja poinformowała o skoordynowanym uwolnieniu łącznie 240 mln baryłek ropy naftowej, z czego 180 mln baryłek dziennie będzie wydany przez Stany Zjednoczone. , co zrównoważyłoby skutki utraty dostaw z Rosji.

READ  Aktualizacja COVID-19 z 1 października: oto najnowsze wiadomości o koronawirusie w Kolumbii Brytyjskiej

MAE wydaje się zakładać, że utrata rosyjskich dostaw będzie przejściowa – podobnie jak efekt liberalizacji rezerw będzie trwał tak długo, jak będzie trwał uwolnienie, jeśli nie krócej. A OPEC może sprawić przykrą niespodziankę członkom Międzynarodowej Agencji Energetycznej, którzy zechcą korzystać z własnych rezerw strategicznych w celu normalizacji cen referencyjnych.

Powiązane: Permian może zobaczyć gwałtowny wzrost produkcji, ponieważ nowe zezwolenia osiągają rekordowe poziomy

Na początku tego miesiąca OPEC spotkał się tylko z przedstawicielami Unii Europejskiej Powiedz im Nie zaangażują się w pomoc, jeśli eksport rosyjskiej ropy zostanie całkowicie wstrzymany.

„Prawdopodobnie będziemy świadkami utraty ponad 7 milionów baryłek dziennie rosyjskiego eksportu ropy i innych płynów w wyniku obecnych i przyszłych sankcji lub innych dobrowolnych środków. Biorąc pod uwagę aktualne prognozy popytu, prawie niemożliwe będzie zastąp to „, powiedział sekretarz generalny kartelu Muhammad Barkindo. rozmiar”.

Jednak po zrewidowaniu perspektywy popytu tylko OPEC może zdecydować się również na przegląd własnych planów produkcyjnych. Z milionami rosyjskiej ropy poza (oficjalnym) obrazem i bardzo małą szansą na powrót irańskich baryłek w tej chwili, OPEC i Stany Zjednoczone muszą wypełnić tę lukę. Jeśli to znaczy, że tego chcą.

Wydaje się, że amerykańscy producenci przygotowują się na pomysł zwiększenia produkcji, z cenami tak wysokimi, że ich marże zysku są wystarczająco grube zachęcać Więcej kopania. Tymczasem OPEC tylko zwiększył produkcję 67 000 baryłek dziennie W zeszłym miesiącu. Stało się tak dlatego, że niektórzy członkowie OPEC odnotowali raczej spadek niż wzrost wydobycia ropy, ale Arabia Saudyjska znacznie zmniejszyła swój udział w produkcji.

Jednocześnie OPEC zrewidował swoje prognozy wydobycia ropy w USA na ten rok, a historia pokazuje, że kiedy wydobycie ropy w USA rośnie, OPEC nie jest jednym szczęśliwym kartelem i podejmuje kroki, aby temu wzrostowi przeciwdziałać. Teraz, przy tej prognozie wzrostu produkcji w połączeniu z prognozą wolniejszego wzrostu popytu, reakcja OPEC może być tylko kwestią czasu.

READ  Opinia: Kanadyjskie banki dołączają do Marka Carneya, sygnalizując odejście od zależności Zachodu od paliw kopalnych i zachwycając OPEC

Co do charakteru możliwej reakcji, nietrudno się domyślić. W tej chwili OPEC sprzedaje ropę po cenach, które widzieliśmy przed laty. A kupujący mają niewiele alternatyw wśród zachodnich sankcji wobec Rosji i amerykańskich sankcji wobec Wenezueli i Iranu. To jest rynek sprzedawców.

Jednak wiadomość o ponownym pojawieniu się wirusa Covid w Chinach wzbudziła podejrzenia, że ​​rynek jest na skraju odwrócenia. W końcu Chiny są największym importerem na świecie pod względem wielkości bezwzględnej, a import już teraz znacznie spadła z powodu zamknięć. Jeśli Chiny potrzebują mniej ropy, trzeba dostarczać mniej ropy.

Wydaje się, że Europa staje się obecnie większym klientem ropy OPEC, ale będzie to sytuacja tymczasowa, ponieważ UE próbuje odzwyczaić się od rosyjskich węglowodorów, zastępując je węglowodorami z innych źródeł.

Europa nie jest rynkiem długoterminowego wzrostu ropy OPEC i jako taka, szczerze mówiąc, nie jest ważnym rynkiem dla kartelu. Dotyczy to zwłaszcza dwóch producentów OPEC, którzy dysponują wolnymi mocami produkcyjnymi, aby znacznie zwiększyć swoją produkcję.

Dlatego też, jeśli niedźwiedzie prognozy dla ropy będą się pogłębiać, w zależności od tego, jak rozwinie się rozprzestrzenianie się koronawirusa w Chinach i co Unia Europejska zrobi z rosyjską ropą, możemy zobaczyć, jak OPEC zrewiduje swoją umowę dotyczącą wzrostu produkcji z Rosją i resztą OPEC+. partnerów przed tym rokiem. Koniec.

Irina Slough dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top