ONZ twierdzi, że zdjęcia satelitarne przed i po śledzą szkody kulturowe na Ukrainie | Organizacja Narodów Zjednoczonych

The Organizacja Narodów Zjednoczonych Wykorzystuje obrazy satelitarne przed i po, aby systematycznie monitorować zniszczenia kulturowe, jakie rosyjska wojna wyrządziła Ukrainie, ogłaszając, że w ciągu kilku tygodni publicznie uruchomi platformę śledzącą.

Platforma, która ma zostać uruchomiona przez agencję kulturalną ONZ, UNESCO, oceni wpływ na architekturę, sztukę, budynki historyczne i inne dziedzictwo kulturowe na Ukrainie.

że Lista początkowa Stwierdzono uszkodzenia w 207 obiektach kulturowych od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji osiem miesięcy temu, w tym 88 miejsc kultu religijnego, 15 muzeów, 76 budynków o znaczeniu historycznym lub artystycznym, 18 pomników i 10 bibliotek.

Najbardziej dotknięte regiony znajdują się we wschodniej Ukrainie i wokół stolicy, przy czym w obwodzie donieckim znajduje się 59 zweryfikowanych miejsc kultury, następnie Charków z 51, Kijów z 30 i Ługańsk z 25.

Zdjęcie satelitarne dostarczone przez analizę obrazów satelitarnych Maxar za pośrednictwem Unosatu przedstawia Pałac Kultury Korabelny w Mikołajowie na Ukrainie 4 lutego 2022 r. po lewej stronie i samą witrynę 21 lipca 2022 r. Zdjęcie: AP

„Nasz wniosek jest zły i może nadal się pogarszać” – powiedziała dziennikarzom na konferencji prasowej w Genewie Christa Bekat, dyrektor ds. kultury i kryzysów w UNESCO.

„Dziedzictwo kulturowe jest często stratą uboczną podczas wojen, ale czasami jest specjalnie ukierunkowane, ponieważ stanowi rdzeń tożsamości krajów”.

UNESCO – organizacja edukacyjna, naukowa i kulturalna Organizacji Narodów Zjednoczonych – połączyła siły z centrum satelitarnym ONZ Unosat, aby wyprodukować platformę.

Na podstawie raportów z terenu, ostrzeżeń Ministerstwa Kultury Ukrainy oraz ustaleń z mediów społecznościowych i innych źródeł, UNESCO wysyła do UNOSAT listę miejsc potencjalnie zagrożonych. Następnie żąda zdjęć satelitarnych od komercyjnych dostawców.

UNESCO płaci za zdjęcia w wysokiej rozdzielczości zakupione od Maxara i Airbusa, które kosztują około 10 euro (10 USD) za kilometr kwadratowy.

Mały zespół ekspertów Unosat bada różnicę między zdjęciami przed i po.

„Przeprowadzamy codzienne analizy Ukrainy za pomocą zdjęć satelitarnych, aby lepiej zrozumieć sytuację na ziemi” – powiedział AFP Manuel Fayol, główny analityk obrazu.

Zespół dopasowuje obrazy, analizuje stopień uszkodzenia i może podać okno czasowe, w którym doszło do uszkodzenia.

Możliwość uzyskania obrazu zależy od pogody, ponieważ oczekuje się, że podczas nadchodzącej zimy praca stanie się trudniejsza, ponieważ zachmurzenie jest umieszczane w miejscach, w których znajdują się pokrywy śnieżne.

To zdjęcie satelitarne dostarczone przez analizę obrazów satelitarnych Maxar za pośrednictwem Unosatu pokazuje prawosławny klasztor prawosławny w Swiatohersku na Ukrainie 7 września 2020 r. Po lewej stronie i w tym samym miejscu 25 czerwca 2022 r.
To zdjęcie satelitarne dostarczone przez analizę obrazów satelitarnych Maxar za pośrednictwem Unosatu pokazuje prawosławny klasztor w Swiatohersku na Ukrainie, 7 września 2020 r., po lewej i to samo miejsce 25 czerwca 2022 r., po prawej. Zdjęcie: AP

Dotknięte lokalizacje są identyfikowane na mapie, a platforma posiada bazę danych, którą można przeszukiwać. Platforma nie jest winna szkód.

„Nie leży w naszym interesie mówienie, kto co zrobił i dlaczego” – powiedział Bekat. „Naszym głównym obowiązkiem jest upewnienie się, że mamy dostępne informacje o witrynach i sytuacji, w której się znajdują, abyśmy byli gotowi do odzyskania”.

„Ale wiemy, że w poprzednich okolicznościach te dokumenty były również wykorzystywane przez władze państwowe, jeśli chciały zbadać zarzuty zbrodni wojennych”.

Jak dotąd w czasie wojny żaden z siedmiu ukraińskich obiektów światowego dziedzictwa nie został uszkodzony.

READ  Trump chce, aby Sąd Najwyższy przeczytał wywiad Washington Post z Bennym Thompsonem

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top