Omicron, Księżyc, Mars i Lhc w 2022 r. Nauka

Science 2022 będzie musiała zmierzyć się z wariantem Omicron, który wciąż wymaga zrozumienia, oraz z rozwojem pandemii Covid-19, ale też z powrotem na Księżyc i nowymi misjami poszukiwania życia na Marsie , wracając do większego wyścigu, globalny akcelerator cząstek zacznie iskrzyć, Wielki Zderzacz Hadronów (Lhc) w CERN w Genewie, po awarii technicznej, wywołał nowy entuzjazm dla tak zwanych nowych badań. Fizyka. Oto niektóre z kluczowych oznaczeń naukowych na nowy rok, do których Nature odwołuje się na swojej stronie internetowej.

W 2022 r. rozpoczyna się trzeci rok pandemii Covid-19, a najpilniejszym zobowiązaniem, jak pisze Nature, będzie udzielenie odpowiedzi na wiele otwartych pytań dotyczących wariantu Omicron. Wśród nich najważniejsze jest zrozumienie, czy powoduje mniej lub bardziej poważną chorobę. Co więcej, ochrona przed potencjalnym pojawieniem się nowych wariantów SarsCoV2 nie powinna być obniżona, a długoterminowe skutki choroby, stanu zwanego Long Covid, powinny być nadal badane.

Jednak największym wyzwaniem w nowym roku jest udostępnienie szczepionek całej populacji świata, eliminując przepaść, która obecnie dzieli kraje bogate i biedne. Naukowcy z całego świata wielokrotnie wskazywali, że jest to kluczowy krok do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Wśród szczepionek spodziewane są również pierwsze szczepionki zawierające mRNA wariantów SarsCoV2, a także szczepionki białkowe i DNA przeciwko Covid.

2022 to również rok powrotu na Księżyc, z pierwszymi misjami Artemid i przygotowaniami do budowy pierwszej stacji kosmicznej na orbicie księżycowej, Gateway. Zaplanowano również nową misję Indii na Księżyc, Chandrayaan-3, której celem jest sprowadzenie statku kosmicznego na księżycową ziemię. Taki jest również cel japońskiej misji Slim, rosyjskiej Luny 25 i Korei gotowej do pojawienia się na księżycu, z koreańskim Pathfinder Lunar Orbiter. Japońska prywatna firma ispace przygotowuje się do wywiezienia łazika z Emiratów na Księżyc, podczas gdy amerykańskie firmy Astrobotic Technology i Intuitive Machines przyniosą instrumenty NASA na powierzchnię Księżyca.

READ  Rosyjska ekipa wraca na Ziemię po nakręceniu pierwszego filmu w kosmosie

Oczekiwania są również duże w 2022 r. co do misji na Marsa, z których najważniejsze to ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Rosji (Roskosmos), które we wrześniu przeniosą na Czerwoną Planetę łazik Rosalind Franklin, przeznaczony do poszukiwań. śladów minionego życia dzięki wiertarce zaprojektowanej i wykonanej we Włoszech.

Jeśli chodzi o fizykę, akcelerator Lhc zostanie ponownie uruchomiony w czerwcu, również po długiej przerwie technicznej spowodowanej pandemią. Dwa największe eksperymenty, ATLAS i CMS, te same, w których znaleziono bozon Higgsa, zostały zoptymalizowane i pozwolą nam zebrać dane z 40 milionów zderzeń protonów wytwarzanych co sekundę.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top