Olśniewająca gromada meteorów została właśnie uchwycona na żywo kamerą na Hawajach

W ciągu krótkich godzin przed świtem 14 lipca dziesiątki meteorów przeleciało po doskonale czystym, gwiaździstym niebie nad Maunaki na Hawajach. Wydarzenie było transmitowane na żywo do setek ludzi na całym świecie z kamery Sky Camera Subaru-Asahi.

„Na początku myślałem, że to tylko seria małych meteorytów” wyjaśnione Fukuru (Nocna Sowa) Podgląd na żywo.

„Ale kiedy dwukrotnie sprawdziłem obliczenia, ze zdumieniem zauważyłem, że kilka małych meteorów było widocznych z tego samego kierunku w tym samym czasie”.

O 3:58 nad ranem czasu lokalnego meteory te wylatywały z tego samego punktu na niebie w ciągu 10 sekund. Nie jest to normalny wzorzec obserwowany podczas deszczów meteorów, które zwykle pojawiają się losowo na naszym niebie, gdy Ziemia przechodzi przez orbitę pozostałości warkocza komety.

Ekscytujące rozmowy w Internecie na temat tego zjawiska zaalarmowały dyrektora kamery Teleskopu Subaru, Ichi Tanakę, który skontaktował się z astronomami, którzy obecnie analizują dane.

„Naukowe znaczenie uchwycenia tak rzadkiego zjawiska jest bardzo duże, a jest to szczególnie ważne, ponieważ ogólny czas trwania zdarzenia był dłuższy niż w poprzednich przypadkach” Powiedziała Planetolog Junichi Watanabe, zastępca dyrektora Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii.

„Fakt, że kamera znajdowała się w Maunakea, jednym z najlepszych miejsc obserwacyjnych na świecie, był również głównym czynnikiem w uchwyceniu tak rzadkiego zdarzenia, a także niedawnych postępów w technologii kamer”.

Tylko kilka z tych gromad meteorytów zostało udokumentowanych od czasu pojawienia się tego zjawiska zidentyfikowany w 1997 r., Włącznie z Został aresztowany na początku tego roku Przez Camera Systems na Uniwersytecie Arizony w San Diego. Ta grupa siedmiu meteorytów pojawiła się w odstępie 3 sekund od siebie.

Watanabe opisał ze swoimi kolegami mechanizm wyjaśniający dla tego typu gromady meteorytów Powrót w 2003 roku, w oparciu o dowody z burz meteorytowych Leonidów.

READ  Meteoryty zapewniają szczegółowy widok przestrzeni kosmicznej

ten Naukowcy kalkulują że aby te malutkie kawałki kosmicznej skały przedostały się na nasze niebo tak blisko siebie pod względem czasu i odległości, muszą mieć między sobą nierealistycznie małą różnicę prędkości — jeśli rozbiły się bezpośrednio lub wkrótce po oddzieleniu się od komety.

Zamiast tego, doszli do wniosku, ten rodzaj grupowania można prawdopodobnie wyjaśnić fragmentacją meteorów krążących wokół Słońca, zanim dotrą do Ziemi. Rifting meteorytowy jest prawdopodobnie spowodowany dodatkowym ciepłem, którego doświadczają po osiągnięciu peryhelium na swojej orbicie (najbliższy punkt Słońca), które powinno występować w przybliżeniu co 33 lata dla meteorytów Leonidów.

Informacje przechwycone przez teleskop Subaru mogą pomóc to wyjaśnić i być może dostarczyć więcej informacji strukturalnych o krążących wokół nas meteorytach.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top