Ogromny balon badający czarną dziurę przelatuje nad Nunavut przed lądowaniem w NWT

Z ziemi wyglądał jak drugi księżyc unoszący się po niebie.

Balon badawczy wielkości boiska piłkarskiego przeleciał niedawno nad Nunavut i NWT, aby zbadać galaktykę, wywołując poruszenie w niektórych społecznościach, po których podróżował.

The XL-Calibur – Wystrzelony z Kiruny w Szwecji w zeszłym tygodniu – Zbudowany przez zespół 50 naukowców z USA, Japonii i Szwecji do pomiaru promieniowania rentgenowskiego z czarnych dziur i gwiazd neutronowych.

Lot, trwający sześć dni, siedem godzin i 45 minut, był efektem współpracy NASA, Washington University w St. Louis (WUSTL) i KTH Royal Institute of Technology w Szwecji.

Balon, który jest wielkości boiska piłkarskiego, został sfotografowany na wysokości 130 000 stóp przez Richarda Bossa, głównego inżyniera ds. badań na Uniwersytecie Waszyngtońskim, który pomógł zbudować teleskop, który go trzyma. (Dostarczone przez Richarda Bose)

a Konto Twitter W przypadku XL-Calibur wspólne zdjęcia wykonali ludzie w Norwegii i Islandii oraz w Arviat i Iqaluit w Nunavut. Balon przeleciał również nad Yellowknife, zanim Richard Boss, główny inżynier ds. badań w WUSTL, powiedział, że ładunek wylądował w poniedziałek 80 kilometrów od Delaney, na północny zachód.

Bose powiedział, że NASA zdecydowała, kiedy zakończyć lot, proces, który polegał na otwarciu dziury w balonie, tak aby spadł z wysokości 130 000 stóp na około 50 000 stóp. Potem sterowiec i teleskop rozdzieliły się – ten ostatni jest noszony na Ziemi ze spadochronem.

„Przegapiliśmy kilka drzew i zdecydowanie nie wylądowaliśmy w jeziorze, co jest naszym największym zmartwieniem” – powiedział Boss, który pomógł zbudować część teleskopu i powiedział, że woda mogła nie być tak łaskawa dla rzadkich i drogich luster. zawiera.

XL-Calibur był widziany dryfujący nad Iqaluit w zeszły piątek. (Karen Pickoyak/CBC)

Jeremy Eggers, oficer ds. komunikacji NASA, powiedział CBC News w e-mailu, że balon z folii polietylenowej wylądował około 20 kilometrów od ładunku i że wysłano zespół, aby uchwycić trzy segmenty.

Przed zakończeniem jakiegokolwiek lotu Eggers powiedział, że zespół balonów naukowych NASA przeprowadza ankietę, aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne, zminimalizować wpływ na środowisko i upewnić się, że mogą odzyskać jak najwięcej sprzętu.

„NASA bierze pod uwagę wpływ na środowisko podczas przeprowadzania wszystkich misji sterowców naukowych i podejmuje środki w celu złagodzenia skutków” – napisał, dodając, że organizacja współpracowała z kanadyjskimi urzędnikami w celu koordynowania miejsca lotu i lądowania XL-Calibur.

Bose powiedział, że głównym celem XL-Calibur jest czarna dziura zwana Cygnus X1, która jest wyjątkowa, ponieważ wysysa gazy z pobliskiej gwiazdy.

Linia na tej mapie pokazuje trasę lotu XL-Calibur ze Szwecji, przez Norwegię, Islandię i północną Kanadę. (Dołączony balon naukowy Columbia)

„Czarne dziury to bardzo tajemnicze obiekty i oczywiście nie można powiedzieć, co się w nich dzieje, ponieważ światło nie może uciec” – powiedział. Powiedział jednak, że naukowcy mogą badać rzeczy dziejące się w ich pobliżu, na przykład coś „niezwykle intensywnego”, wytwarzającego promieniowanie rentgenowskie w pobliżu Łabędzia X1.

„W duchu eksploracji i zrozumienia tego, co dzieje się w naszym świecie, jest to część podstawowych badań, które mamy szczęście sfinansować”.

READ  Wielki Zderzacz Hadronów: Naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) po raz pierwszy zaobserwowali trzy „dziwne” cząstki

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top