Oglądaj na żywo: pojawia się Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek wystrzelono w kosmos, zbliża się do końca drobiazgowego procesu montażu, który utrzymywał astronomów w gotowości przez wiele tygodni.

Od czasu wystrzelenia w bożonarodzeniowy poranek, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał wszystkie właściwe ruchy. Obecnie wkracza w ostatnią fazę złożonej fazy proliferacji.

W tych ostatnich krokach dwie płytki po obu stronach zestawu 18 pozłacanych sześciokątnych lusterek teleskopu, złożone z powrotem podczas startu, muszą zatrzasnąć się na swoim miejscu, aby uzupełnić reflektor o strukturze plastra miodu Webba. Lustro o szerokości 21 stóp wysyła światło z wszechświata do zwierciadła wtórnego, które z kolei odbija je z powrotem do głównego czujnika podczerwieni teleskopu.

Otwarcie luster jest kamieniem milowym w wykorzystaniu teleskopu w badaniach naukowych Wielkiego Wybuchu, egzoplanet, czarnych dziur i naszego Układu Słonecznego. Po zakończeniu NASA uważa, że ​​teleskop jest „w pełni rozłożony”.

Oczekuje się, że faza otwierania teleskopu zakończy się w sobotę rano, po zamontowaniu prawego panelu bocznego trzech pozostałych luster. Lewa strona zakończyła wdrożenie w piątek, co zajęło pięć i pół godziny.

NASA jest obecnie gospodarzem Transmisja na żywo w NASA TV i YouTube Możesz też obejrzeć go w odtwarzaczu wideo osadzonym powyżej. Pokazują menedżerów misji obserwujących rozmieszczenie z pokoju kontroli lotów w Space Telescope Science Institute w Baltimore, centralnym centrum operacyjnym teleskopu.

Około 10:15 czasu wschodniego kierownicy ekspedycji wysłali pierwsze polecenia otwarcia luster. Krótko przed 10:30 panel powoli się otworzył, aż trzy sześciokątne lustra nałożyły się wygodnie na pozostałe lustra 15. Personel oklaskiwał, zanim przeszedł do następnych kroków, aby utrzymać lustra na miejscu. Oczekuje się, że proces ten zajmie co najmniej dwie godziny i zakończy się około 13:30, Thomas Zurbuchen, dyrektor naukowy NASA, powiedział o wszystkich zwierciadłach teleskopu, które w końcu zatrzasnęły się na swoim miejscu. „Co za niesamowity nauczyciel – widzimy teraz ten piękny wzór na niebie prawie gotowy. Oczywiście trzeba go uchwycić, ale jaki niesamowity nauczyciel.”

READ  Klub łyżwiarski Vancouver znajduje stały dom w PNE

Ale nie będziesz w stanie zobaczyć, co dzieje się na samym teleskopie.

Rakiety i niektóre statki kosmiczne mają wbudowane kamery, dzięki czemu inżynierowie na ziemi mogą monitorować ich zachowanie w kosmosie. Dlatego można by oczekiwać, że inżynierowie zapakują kamery na pokład Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, najdroższego i najbardziej złożonego technicznie obserwatorium, jakie kiedykolwiek wystrzelono w kosmos, z 344 „pojedynczymi punktami awarii”.

Pomyśl jeszcze raz.

Na teleskopie nie ma kamer monitorujących. Zamiast tego inżynierowie polegają na przełącznikach, czujnikach i siłownikach, aby śledzić ich stan podczas wdrażania.

NASA porzuciła pomysł włączenia kamer internetowych do monitoringu ze względu na komplikacje techniczne i zagrożenia. Nowy rozmiar i kształt teleskopu – gdzie jedna strona osłony przeciwsłonecznej przekształca ogromne ilości ciepła i światła słonecznego, a druga, obciążona instrumentami strona w zimną ciemność – będzie wymagała kilku specjalnie zaprojektowanych kamer. Według agencji przewody i uchwyty do tych kamer zwiększyłyby wagę i zagrożenie dla i tak już ciężkiego teleskopu wytłumaczyć W poście na blogu.

„To nie jest tak proste, jak dodanie kamery dzwonka do drzwi lub nawet kamery rakietowej”, powiedział Paul Geithner, zastępca kierownika projektu NASA ds. technicznej strony programu internetowego.

Od czasu uruchomienia Webba inżynierowie wykonali kilkanaście głównych kroków w fazie wdrażania, aby doprowadzić teleskop do ostatecznego kształtu, w tym setki ruchomych części, takich jak przełączniki, siłowniki, krążki i kable. Proces rozpoczął się niecałe 30 minut po wystrzeleniu w zeszłym miesiącu, kiedy pojawił się Webb Solar Array — jedyny krok uchwycony na wideo, gdy teleskop rozstał się w kosmosie ze swoją rakietą z kamerą na pokładzie.

Od tego czasu teleskop przeszedł wiele kamieni milowych i dobrze radzi sobie z rozładowaniem niepokoju astronomów i rozwiania ich obaw, że złożona struktura, taka jak Webb, musiała uderzyć w przeszkody podczas swojej milionowej podróży do miejsca, w którym miała pozostać. Teleskop został włączony, anteny rozłożone, różne kończyny odsłonięte mechanicznie, a na najbardziej skomplikowanym technicznie etapie było pięć precyzyjnie rozciągniętych warstw plastikowego arkusza wielkości kortu tenisowego, zaprojektowanych w celu ochrony ultraczułych czujników kamery teleskopu przed ciepłem słonecznym.

READ  Badanie: Załamanie się prądów atlantyckich może zakłócić pogodę

Teleskop Webba został zaprojektowany do zbadania ważnego odcinka wczesnej kosmicznej historii, znanej astronomom jako średniowiecze.

Kosmolodzy uważają, że pierwsze gwiazdy pojawiły się, gdy wszechświat miał zaledwie około 100 milionów lat. (Dzisiaj ma 13,8 miliarda lat.) Najstarsza galaktyka, jaką astronomowie widzieli za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, pochodzi z czasów, gdy Wszechświat postępował 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu. To, co wydarzyło się w ciągu tych 300 milionów lat, kiedy wszechświat odbył świetlistą podróż, i jak Wielki Wybuch zamienił się w niebo pełne konstelacji i życia, pozostaje tajemnicą.

Teleskop pomoże również astronomom lepiej badać supermasywne czarne dziury w centrach galaktyk i planetach krążących wokół innych gwiazd w naszej galaktyce.

Aby dokonać tych naukowych obserwacji, teleskop Webba opiera się na zwierciadle głównym, które ma średnicę 6,5 metra, w porównaniu z lustrem na Hubble’u, który ma średnicę 2,4 metra. Daje mu to około siedmiokrotną zdolność gromadzenia światła, a tym samym zdolność widzenia więcej w przeszłość.

Kolejną istotną różnicą jest to, że jest wyposażony w kamery i inne urządzenia wrażliwe na promieniowanie podczerwone lub „ciepło”. Ekspansja wszechświata powoduje, że światło, które zwykle ma widzialne długości fal, przechodzi w dłuższe fale podczerwone, które nie są normalnie widoczne dla ludzkiego oka.

Inżynierowie musieli po drodze opracować 10 nowych technologii, aby teleskop był bardziej czuły niż teleskop Hubble’a. Nadmiernie optymistyczne oczekiwania dotyczące harmonogramu, sporadyczne incydenty związane z rozwojem i zdezorganizowane raporty dotyczące kosztów przeciągnęły harmonogram z powrotem do 2021 r. i zwiększyły całkowity koszt do 10 miliardów dolarów.

Aby zrozumieć moc obserwacyjną Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i to, jak pomoże astronomom w ich badaniach, wypróbuj te dwa doświadczenia rozszerzonej rzeczywistości we własnej przestrzeni za pomocą smartfona zarejestrowanego na Instagramie.

READ  Nowe źródło zimnych atomów tworzy przenośne urządzenia kwantowe - ScienceDailyDa

Pierwsza pokaże Ci, gdzie, kiedy i gdzie pojawi się sieć z trójwymiarową mapą widzialnego wszechświata. Odwzorowuje niektóre z wczesnych celów statku kosmicznego, w tym egzoplanety podobne do Ziemi i najstarsze znane galaktyki. Spróbuj tutaj na Instagramie.

Drugi eksperyment z rozszerzoną rzeczywistością pokazuje, w jaki sposób Webb uzyska wizualne wzmocnienie dzięki sile soczewki grawitacyjnej.

Umieść wirtualną czarną dziurę w swojej przestrzeni i obserwuj, jak zachowuje się jak szkło powiększające w twoim otoczeniu. Ta sama technologia pomoże astronomom badać wczesny wszechświat. Spróbuj tutaj na Instagramie.

Noe Besner Przyczyń się do przygotowania raportów.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top