Oficjalnie oczekuje się, że inflacja przekroczy 8% i utrzyma się na tym poziomie przez kilka miesięcy, ostrzegł prezes Banku Kanady

Bank Kanady spodziewa się, że inflacja wzrośnie do „nieco ponad ośmiu procent” już w przyszłym tygodniu, kiedy zostaną opublikowane dane czerwcowe, i utrzyma się w tym przedziale jeszcze przez kilka miesięcy, prezes banku centralnego powiedział grupie biznesowej w transmisję internetową. Tekst ukazał się późno w piątek.

Teff McClem, w rozmowie z Kanadyjską Federacją Niezależnego Biznesu (CFIB) dzień po niespodziewanej środowej podwyżce stóp procentowych o 100 punktów bazowych, również wezwał właścicieli małych firm, aby unikali opierania się na obecnym tempie podwyżek cen w swoich kontraktach.

„Inflacja wzrosła o siedem”, powiedział McClem. “Prawdopodobnie trochę ponad osiem [per cent]. Mamy następujący wskaźnik cen konsumpcyjnych [consumer price index] w następnym tygodniu. Wiemy, że ceny ropy były bardzo wysokie w czerwcu, więc nie zdziwiłbym się, gdybym zobaczył ich wzrost”.

Inflacja w Kanadzie osiągnęła w maju 7,7 proc., najwyższa od stycznia 1983 r. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewają się, że czerwcowa inflacja osiągnie 8,3 proc., czyli najwięcej od 1982 r. Najnowsze dane zostaną opublikowane w środę o 8:30 czasu wschodniego. .

McClem podkreślił, że Bank of Canada oczekuje obecnie, że inflacja wyniesie średnio około 8 procent w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a następnie spadnie do około 3 procent do końca 2023 roku i do celu 2 procent w 2024 roku.

OBEJRZYJ: Podwyżka o 1 punkt procentowy zwana „nadzwyczajną”:

Bank Kanady radykalnie podniósł stopy procentowe, aby walczyć z inflacją

Oczekiwano wzrostu oprocentowania kredytów w warunkach niekontrolowanej inflacji, ale ekspertów wciąż zaskakuje skala tego ożywienia – jest ona największa od prawie 25 lat.

Wicepremier Chrystia Freeland, która jest również ministrem finansów Kanady, powiedziała w sobotę, że rząd federalny odpowiedział „nie dolewanie paliwa do ognia” swoim budżetem i zajęcie się niektórymi czynnikami napędzającymi inflację, a także pracą i mieszkalnictwem polityki. .

READ  Ceny domów w Kanadzie spadły w kwietniu o 6%, spadając drugi miesiąc z rzędu

„Jesteśmy przekonani, że Bank of Canada ma narzędzia i doświadczenie, aby wykonać tę pracę”, powiedziała reporterom podczas briefingu telefonicznego, odnosząc się do niezależnej roli banku.

„Nie umieszczaj tego w umowach płacowych”

McClem wyjaśnił również, że bank jest zaniepokojony spiralą płacowo-cenową, w której firmy podnoszą płace, aby zatrzymać pracowników, a następnie przerzucają wyższe koszty na konsumentów, którzy chcą, aby wyższe płace zrównoważyły ​​inflację.

„Widać, że tworzy to samocykl”, powiedział, dodając, że bank centralny podejmie niezbędne działania, aby przywrócić inflację do celu.

„Jako firma nie planuj utrzymywania obecnego poziomu inflacji. Nie uwzględniaj tego w umowach długoterminowych. Nie uwzględniaj tego w umowach płacowych. To zajmie trochę czasu, ale możesz być pewien, że inflacja spadnie”.

CFIB powiedział, że nie może opublikować nagrania zaplanowanego na czwartkową transmisję internetową z powodu usterki technicznej, więc jego tekst został opublikowany późnym dniem następnego dnia.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top