Od Szetlandów po Azory trwa Europejski Wyścig Kosmiczny

Kredyt: CC0 Domena publiczna

Projekty budowy centrów kosmicznych, które mogą wystrzelić satelity na orbitę Ziemi, rozprzestrzeniają się w całej Europie w związku z rosnącą popularnością małych rakiet i komercjalizacją przestrzeni kosmicznej.


Do końca tego roku hiszpańska firma PLD Space spodziewa się wystrzelenia swojej małej rakiety Miura-1 z miejsca El Arenosillo w południowym regionie Andaluzji.

Minister innowacji Wielkiej Brytanii, George Freeman, ogłosił w zeszłym miesiącu, że satelity zostaną również wystrzelone „w nadchodzących tygodniach po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii”, wraz z pierwszą w historii rakietą Virgin Orbit wystrzeloną z przeorientowanego Boeinga 747 startującego z Kornwalii.

Podczas gdy Szwecja była przez dziesięciolecia domem dla kosmodromu Esrange w pobliżu Kiruny na dalekiej północy kraju, Norwegia miała własny przestrzeń kosmiczna Na wyspie Andoya na kontynencie wyszły na jaw inne projekty portów kosmicznych.

Wielka Brytania ma dwa, oprócz Spaceport Cornwall, w tym bazę w Sutherland w północnej Szkocji, gdzie brytyjski Orbex planuje obsługiwać przyszłe starty.

Drugi znajduje się w Saxford na Szetlandach, gdzie francuski Latitude i amerykańska Astra Aerospace Group planują wystrzelić swoje małe rakiety.

Inne projekty realizowane są na Islandii, portugalskich Azorach, Wyspach Kanaryjskich i Morzu Północnym, gdzie niemieckie konsorcjum planuje wystrzelić małe satelity ze statku.

„Obserwujemy mnożenie się baz kosmicznych w Europie” – powiedziała Marie-Anne Claire, szefowa Centrum Kosmicznego Gujany w Kourou w Gujanie Francuskiej.

„Strona komercyjna jest prawdziwa: istnieje również mnóstwo małych satelitów, które będą wymagały misji od małych wyrzutni” – powiedziała AFP.

Przez długi czas satelity były wykorzystywane głównie do misji korporacyjnych przez krajowe agencje kosmiczne, które miały własne platformy startowe.

Ale rynek eksplodował teraz wraz z pojawieniem się małych start-upów, nowszą technologią, która zmniejsza zarówno rakiety, jak i satelity, oraz szybko rosnącą liczbą zastosowań satelitarnych.

Znajdź orbitę polarną

Oczekuje się, że około 18 500 małych satelitów – ważących mniej niż 500 kilogramów (1100 funtów) – zostanie wystrzelonych w latach 2022-2031, w porównaniu do 4600 w poprzedniej dekadzie.

Według specjalistycznych konsultantów Euroconsult jest to odpowiednik tony materiałów wysyłanych codziennie w kosmos przez następne 10 lat.

Oczekuje się, że Launch Services prawie czterokrotnie zwiększy swoją sprzedaż do 2031 roku do 28,4 miliarda dolarów. Obecnie większość projektów europejskich portów kosmicznych to inicjatywy sektora prywatnego.

Położenie geograficzne platformy startowej ma kluczowe znaczenie, ponieważ w przypadku problemów z uruchomieniem wymagane są słabo zaludnione obszary.

Ponadto wystrzeliwanie pocisków w pobliżu miejsc produkcji w Europie pozwala uniknąć długiego i kosztownego transportu do odległych miejsc wystrzelenia, co z pewnością przyciągnie klientów.

W astronautyce można wystrzelić tylko na północ od swojej pozycji.

„Mogą być wystrzeliwane na wszystkie orbity”, ale „wystrzeliwanie satelitów tylko na orbitę polarną, z szerokościami geograficznymi tak północnymi jak Szwecja, Norwegia czy północna Szkocja, jest dobre” – wyjaśniła Marie-Anne Claire.

Duża liczba projektów z udziałem małe satelity Przeznaczony do obserwacji naziemnych wymagających tyczki orbita: Satelity Wystrzeliwuje w kierunku bieguna północnego, a następnie obraca się między biegunami, zapewniając pełny przegląd planety.

Dopiero okaże się, czy małe projekty startowe i porty kosmiczne będą opłacalne.

„Istnieje wiele projektów, niektóre z nich zadziałają, inne nie” – powiedziała Claire.

Baza Kourou, z której wystrzeliwane są rakiety Ariane, również konkuruje o udział w rynku europejskim.

Francuska agencja kosmiczna CNES zainwestowała 50 milionów euro (52 miliony dolarów) w renowację starzejącej się platformy startowej Diamant-1 w Kourou, aby pomieścić małe i mikrorakiety.

Chris Kemp, prezes amerykańskiej firmy świadczącej usługi startowe Astra Space, z zadowoleniem przyjął ten ruch.

„Im więcej mamy portów kosmicznych, tym większe mamy szanse na dostanie się w kosmos”.

© 2022 AFP

cytat: Od Szetlandów po Azory, rozpoczyna się europejski wyścig kosmiczny (2022, 8 grudnia), pobrano 8 grudnia 2022 z https://phys.org/news/2022-12-shetlands-azores-europe-space.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Poza wszelkimi uczciwymi transakcjami do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Misje kosmiczne rozpoczęte i wylądowały w 2021

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top