Oczekuje się, że rachunki za ogrzewanie wzrosną, ponieważ inflacja wpływa na ceny energii

Nowy Jork (AFP) – Przygotuj się na zapłacenie tej zimy znacznie wyższych rachunków za ogrzewanie, a także podobno wszystko inne.

Przy rosnących na całym świecie cenach oleju opałowego, gazu ziemnego i innych paliw, rząd USA poinformował w środę, że spodziewa się, że rachunki za ogrzewanie wzrosną nawet o 54% w porównaniu do zeszłej zimy.

Prawie połowa domów w Stanach Zjednoczonych używa gazu ziemnego do ogrzewania i tej zimy mogą zapłacić średnio 746 dolarów, czyli o 30% więcej niż w zeszłym roku. Mieszkańcy Środkowego Zachodu mogą być szczególnie zestresowani, gdzie rachunki sięgają około 49%, a to może być najdroższa zima dla domów ogrzewanych gazem ziemnym od 2008-2009.

Drugim najczęściej używanym źródłem ogrzewania domów jest energia elektryczna, stanowiąca 41% stanu, a te gospodarstwa domowe mogą odnotować niewielki wzrost o 6% do 1268 USD. Domy wykorzystujące olej opałowy, które stanowią 4% powierzchni kraju, mogą odnotować wzrost o 43% – ponad 500 USD – do 1734 USD. Największe wzrosty są prawdopodobne w przypadku domów, w których stosuje się propan, który stanowi 5% amerykańskich gospodarstw domowych.

Oczekuje się, że ta zima będzie w całym kraju nieco chłodniejsza niż w zeszłym roku. Oznacza to, że ludzie prawdopodobnie będą spalać więcej paliwa, aby się ogrzać, a także płacić więcej za każdy jego kawałek. Jeśli zima jest chłodniejsza niż oczekiwano, rachunki za ogrzewanie mogą być wyższe niż szacowano i na odwrót.

Prognoza amerykańskiej Energy Information Administration jest najnowszym przypomnieniem wysokiej inflacji, która niszczy światową gospodarkę. Wcześniej w środę rząd opublikował oddzielny raport, który wykazał, że ceny wzrosły we wrześniu o 5,4% dla amerykańskich konsumentów w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to najwyższa stopa inflacji od 2008 r., ponieważ odradzająca się gospodarka i słabnące łańcuchy dostaw podniosły ceny na wszystko, od samochodów po artykuły spożywcze.

READ  BC Ferries pływa z Tsawwassen do Swartz Bay, Duke Point wyprzedane w czwartek

Wysokie ceny dotknęły wszystkich, a podwyżki płac dla większości pracowników jak dotąd nie nadążały za inflacją. Ale szczególnie boli rodziny o niskich dochodach.

„Po tym, jak pobici ludzie przejęli pandemię, wygląda to tak: co dalej?” powiedziała Carol Hardison, dyrektor wykonawczy Departamentu Pomocy Kryzysowej, który pomaga ludziom w Charlotte w Północnej Karolinie, którzy borykają się z trudnościami finansowymi.

Powiedziała, że ​​rodziny, które niedawno przyszły po pomoc, mają nieopłacone rachunki dwa razy wyższe niż przed pandemią. Zmagają się z drogimi mieszkaniami, wyższymi rachunkami za leczenie, a czasem skróceniem godzin pracy.

„Oto, co wiemy o tej pandemii: zaraziła tych samych ludzi, którzy już zmagali się z płacami, które nie nadążają za kosztami życia” – powiedziała.

Aby związać koniec z końcem, rodziny robią głębokie cięcia. Około 22% Amerykanów musiało zmniejszyć lub zrezygnować z wydatków na podstawowe potrzeby, takie jak lekarstwa lub żywność, aby zapłacić rachunek za energię w co najmniej jednym z ostatnich 12 miesięcy, zgodnie z wrześniowym badaniem US Census Bureau.

„Doprowadzi to do wielkiego cierpienia ludzi z dolnej trzeciej części kraju” – powiedział Mark Wolf, dyrektor wykonawczy Association of National Energy Aid Managers. Możesz poprosić ich, aby ograniczyli wydatki i spróbowali zmniejszyć ogrzewanie w nocy, ale wiele rodzin o niskich dochodach już to robi. Energia była już dla nich za droga”.

Wiele z tych rodzin przeżywa teraz gorące lato, ponieważ muszą liczyć się z wysokimi rachunkami za klimatyzację.

Wolf powiedział, że Kongres przeznacza trochę pieniędzy na programy wsparcia energetycznego dla rodzin o niskich dochodach, ale administratorzy tych programów obserwują teraz, jak ich siła nabywcza maleje wraz ze wzrostem kosztów paliwa.

Największym powodem rosnących rachunków za ogrzewanie tej zimy jest niedawny wzrost cen surowców energetycznych po tym, jak w 2020 r. spadły one do wieloletnich minimów. Popyt po prostu rósł szybciej niż produkcja, gdy gospodarka ożyła po wyłączeniu koronawirusa.

READ  Duży kompleks studiów produkcyjnych prowadzi do przebudowy Downsview

Na przykład cena gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych wzrosła do najwyższej od 2014 r. i wzrosła o prawie 90% w ciągu ostatniego roku. Tymczasem hurtowa cena oleju opałowego wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Innym powodem tego wzrostu jest to, jak zmienił się światowy rynek paliw. W Europie silny popyt i ograniczone dostawy spowodowały w tym roku wzrost cen gazu ziemnego o ponad 350%. Powoduje to, że część gazu ziemnego produkowanego w Stanach Zjednoczonych trafia na statki płynące do innych krajów, zwiększając również presję na wzrost cen krajowych.

Według Amarpreeta Singha, analityka z Barclays, ilość gazu ziemnego w magazynach na półkuli północnej jest stosunkowo niewielka. Oznacza to, że w zimowym sezonie grzewczym jest mniej poduszek.

Tymczasem ceny oleju opałowego są ściśle powiązane z ceną ropy naftowej, która w tym roku wzrosła o ponad 60%. Domy dotknięte tym wzrostem znajdują się głównie na północnym wschodzie, gdzie odsetek domów korzystających z oleju opałowego spadł do 18% z 27% w ciągu ostatniej dekady.

___

Associated Press pisarz David Sharp przyczynił się z Portland w stanie Maine.

Stan Chu, Associate Press

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top