Oczekuje się, że ceny surowców wzrosną w przypadku eskalacji kryzysu rosyjsko-ukraińskiego – ING

(Kitco News) Eskalacja napięć między Rosją a Ukrainą spowoduje „dalekosiężne” konsekwencje dla towarów, a Europa może ucierpieć, jak wynika z raportu ING.

„Jeżeli kryzys rosyjsko-ukraiński będzie się dalej eskalować, spodziewaj się wzrostu cen surowców, a Europa może ucierpieć najmocniej” – powiedział szef strategii surowcowej ING, Warren Patterson. „Reakcja na jakąkolwiek agresję może mieć daleko idące konsekwencje dla towarów”.

Sektor surowcowy wzrośnie, jeśli Stany Zjednoczone nałożą sankcje w odpowiedzi na ewentualne działania Rosji przeciwko Ukrainie.

„Ostre sankcje wstrząsną rynkami towarowymi” – powiedział Patterson. „Wygląda na to, że wiele rynków towarowych zaczyna wyceniać przynajmniej część geopolitycznego ryzyka związanego z rosnącym napięciem między Rosją a Ukrainą. Pozostaje duża niepewność co do rozwoju sytuacji”.

Patterson zauważył, że sankcje wobec Rosji mogą doprowadzić do zacieśnienia rynków energetycznych, mineralnych i rolnych, powodując dalszy wzrost cen.

Gaz ziemny znajduje się na szczycie listy. Patterson zauważył, że ponieważ Rosja jest dominującym dostawcą gazu ziemnego do Europy, sankcje związane z rynkiem energetycznym dotkną Europę najbardziej, zwłaszcza w środku zimy.

„Największą uwagę prawdopodobnie przyciągnie gaz ziemny, zwłaszcza w Europie. Region już teraz boryka się z bardzo napiętym bilansem gazowym. Dlatego każda dalsza redukcja przepływów rosyjskiego gazu do regionu naraziłaby rynek europejski na podatność” – stwierdził Patterson.

Rosja odpowiada za około 50% europejskiego importu gazu. Przez Ukrainę przechodzi kilka rurociągów.

„Przepływy rurociągów pochodzą z kilku rurociągów przez Ukrainę, rurociągu Jamał-Europa przez Białoruś, rurociągu Nord Stream i gazociągu Turk Stream. Ukończony obecnie Nord Stream 2 czeka na zgodę organów regulacyjnych, zanim będzie mógł przez niego przepływać rosyjski gaz. Jednak Patterson wyjaśnił, że Stany Zjednoczone już dały jasno do zrozumienia, że ​​jeśli zostaną nałożone sankcje, celem będzie Nord Stream 2”. Europie trudno będzie wytrzymać sankcje, które skutecznie odcinają dostawy rosyjskiego gazu.

READ  Wirus koronowy: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie w niedzielę

Rynek ropy naftowej, który już w tym roku odnotował znaczny wzrost cen, może odczuwać większą presję wzrostową w przypadku nałożenia sankcji na Rosję. W chwili pisania tego tekstu ropa Brent kosztuje nieco poniżej 90 USD.

„Rosja jest drugim co do wielkości producentem ropy na świecie, ze średnią produkcją około 10,5 mln baryłek dziennie w 2021 roku… Duża część tej ropy jest przerabiana w krajowych rafineriach, ale duża część jest nadal eksportowana . To sprawia, że ​​Rosja jest drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej po Arabii Saudyjskiej. Jakiekolwiek potencjalne działania, które zostaną podjęte, które wpłyną na dużą część tego eksportu, prawdopodobnie doprowadzą światowy rynek do deficytu i będą bardzo korzystne dla ropy.Sankcje mogą również dotyczyć metali, takich jak aluminium. Jednym z przykładów może być spojrzenie wstecz na rok 2018, powiedział Patterson, kiedy Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Rusal, co wstrząsnęło rynkiem aluminium.

„Rosja [is] Jest największym po Chinach producentem aluminium. Światowy rynek aluminium jest obecnie deficytowy, powiedział Patterson, więc jakiekolwiek zakłócenia w tych przepływach tylko pogrążą rynek w deficycie”.

Inne metale, które mogą odczuć pozytywne wahania cen w wyniku sankcji, to nikiel, miedź, pallad i platyna. „Rosja jest największym na świecie producentem palladu, a także znaczącym producentem niklu, na którym już teraz pojawiają się niepokoje, biorąc pod uwagę silną dynamikę popytu” – opisał Patterson.

Innym sektorem, który należy obserwować, jest rolnictwo, zwłaszcza pszenica, przy czym Rosja jest największym eksporterem pszenicy na świecie. Wszelkie kwestie związane z handlem mogą wywierać presję na wzrost cen.

„W ostatnich latach kraj wyprodukował ponad 85 milionów ton na sezon, a roczny eksport wynosi prawie 40 milionów ton, co stanowi prawie 20% światowego handlu pszenicą” – powiedział Patterson.

READ  Talibowie krytykują 12 osób na stadionie w Afganistanie

„W pakiecie sankcji proponowanych przez amerykańskich Demokratów nie ma mowy o przemyśle rolno-spożywczym, jednak sankcje wobec instytucji finansowych (a być może nawet izolacja Rosji od systemu Swift) mogą utrudnić handel.

Zastrzeżenie: Opinie wyrażone w tym artykule są opiniami autora i mogą nie odzwierciedlać opinii Kitco Metals Inc. Autor dołożył wszelkich starań, aby zapewnić dokładność podanych informacji; Jednak Kitco Metals Inc. nie może. Autor nie gwarantuje też tej dokładności. Ten artykuł służy wyłącznie do celów informacyjnych. Nie jest nakłanianiem do przeprowadzania jakiejkolwiek wymiany towarów, papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Kitco Metals Inc. nie akceptuje Autor tego artykułu będzie odpowiedzialny za straty i/lub szkody powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top