Obawy związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19 latem skłaniają ekspertów do wezwania do powrotu do maskowania

Obawy związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19 latem skłaniają ekspertów do wezwania do powrotu do maskowania

Kobieta nosi maskę podczas jazdy metrem w Toronto, 14 marca 2020 r.Carlos Osorio/The Canadian Press

Niektórzy pracownicy służby zdrowia twierdzą, że nadszedł czas, aby przywrócić wymagania dotyczące noszenia masek w pomieszczeniach w związku z obawami o potencjalny wzrost liczby przypadków COVID-19 tego lata.

W rzeczywistości, według lekarza medycyny ratunkowej z Alberty, Chucka Worstera, władze zdrowia publicznego w całym kraju przedwcześnie zrezygnowały z tego mandatu.

„Nic nie wskazywało na to, że było to bezpieczne” – powiedział dr Worster, odnosząc się do przepływu pacjentów z COVID-19, których widział na oddziale ratunkowym, który nigdy się nie zatrzymał. „Maski powinny zawsze być pierwszą rzeczą, której używamy i ostatnią rzeczą, której się pozbywamy”.

W ciągu ostatniego miesiąca kraje takie jak Stany Zjednoczone, Izrael, Portugalia, Francja i Włochy odnotowały gwałtowny wzrost liczby przypadków COVID-19. A wraz z pojawieniem się większej liczby podwariantów zakaźnego Omicron, szczególnie BA.4 i BA.5 – które wydają się być w stanie uniknąć ochrony immunologicznej – istnieją obawy, że w nadchodzących miesiącach również Kanada zostanie dotknięta kolejną falą.

Obecnie maski są wymagane w Kanadzie dla pasażerów samolotów i pociągów, ale w większości miejsc nie są już obowiązkowe. Według niektórych lekarzy delegowanie ich z powrotem do wewnętrznych przestrzeni publicznych jest jednym z natychmiastowych sposobów powstrzymania kolejnego potencjalnego wzrostu.

„Nie mogę zrozumieć, dlaczego mielibyśmy być odporni na trendy, które mają miejsce w Stanach Zjednoczonych i Europie” – powiedział Kashif Pirzada, lekarz medycyny ratunkowej w Toronto.

Dr Pirzada powiedział, że rozumie, że ludzie są zmęczeni obowiązkami zdrowia publicznego, ale maski nie będą potrzebne wszędzie ani na zawsze. Uważa, że ​​powinny być potrzebne w takich miejscach, jak sklepy spożywcze, transport publiczny, przychodnie lekarskie i wszędzie tam, gdzie zagrożone osoby nie mają innego wyboru, jak tylko iść; Wszędzie indziej można mieć silną rekomendację masek.

READ  Rishi Sunak zostaje kolejnym premierem Wielkiej Brytanii

Tahseen Lada, pediatra z Edmonton z tytułem magistra zdrowia publicznego, mówił o potrzebie kontynuowania mandatów na maskę, biorąc pod uwagę, że liczba przypadków COVID-19 nie spadła wystarczająco.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy, zamiast przemieszczać się od szczytu do doliny wraz z falami, przechodziliśmy od jednej fali do drugiej i tak naprawdę nie upadaliśmy wraz z poruszającą się społecznością” – powiedział dr Lada.

Na dzień 18 czerwca w Kanadzie było 15 047 nowych cotygodniowych przypadków COVID-19. Chociaż jest to spadek z 288 771 przypadków tygodniowo u szczytu fali Omicron w styczniu, liczba nowych przypadków jest mniej więcej taka, jak w listopadzie.

Dr Lada powiedział, że istnieje przekonanie, że duża liczba przypadków nie jest już dużym problemem, ponieważ nie prowadzi do zgonów i poważnych chorób. Ale wskazała, że ​​wyniki są kontynuowane. Na dzień 20 czerwca w szpitalach w całym kraju leczono codziennie 3350 osób, mniej więcej tyle samo, co pod koniec grudnia. Na dzień 18 czerwca było 137 zgonów tygodniowo, zbliżone do poziomu odnotowanego 1 stycznia.

Dr Lada mówiła o obciążeniu systemu opieki zdrowotnej, które objawiło się długim oczekiwaniem na karetki pogotowia i oddział ratunkowy.

„Kładąc teraz jakąkolwiek dodatkową presję na system, nie jest to możliwe do utrzymania” – powiedziała.

Dr Worster powiedział, że maski mogą zmniejszyć część tego stresu, nie tylko chroniąc ludzi przed COVID-19, ale także przed wieloma innymi chorobami, które skłaniają ich do szukania pomocy medycznej w tej chwili. Przypadki grypy i innych chorób układu oddechowego gwałtownie wzrosły, odkąd zniesiono mandat na maski: „To jak wypuszczanie hord” – powiedział.

Budowanie potencjału opieki zdrowotnej będzie wymagało czasu i złożonych rozwiązań. Worster powiedział, że noszenie maski nie jest wielką niedogodnością i jest to stosunkowo prosty i natychmiastowy sposób, aby ludzie mogli zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.

READ  Niemieccy socjaldemokraci, Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna twierdzi, że Angela Merkel po bliskich wyborach

Władze zdrowia publicznego twierdzą, że używanie masek to osobisty wybór, ale nadal zalecają stosowanie masek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Jednak Michelle Dredger, profesor nauk o zdrowiu społeczności na Uniwersytecie Manitoba, spotkała się z coraz mniejszą liczbą osób noszących go.

Niektórzy są zmęczeni pandemią, powiedziała, ale nawet niezdecydowani nosiciele masek przestrzegali zasad, kiedy były na miejscu. Powiedziała, że ​​zasada jest „coś bardzo różniącego się od silnej rekomendacji”.

Dr Dredger powiedział, że ludziom może być trudno przestrzegać zaleceń dotyczących noszenia masek, gdy inni wokół nich tego nie robią. Kiedy liderzy, tacy jak nauczyciele szkolni lub dyrektorzy, przestają nosić maski, wysyła to do innych wiadomość, że nie muszą.

Powiedziała, że ​​z jej niedawnych grup fokusowych wśród mieszkańców Red River Métis w Manitobie ludzie już nie słyszą o pandemii. Zniesienie środków dotyczących COVID-19 i brak komunikatów dotyczących zdrowia publicznego nie sprawiły, że ludzie mają wrażenie, że muszą się martwić o zarażenie: „Wiele z nich mówi:„ Czy COVID nadal trwa?” „

Chociaż szczepionki skutecznie zapobiegają ciężkim chorobom, dr Pirzada powiedział, że nie są tak dobre w zatrzymywaniu fal. Nowe podwarianty Omicron BA.4 i BA.5 wydają się mieć potencjał do unikania ochrony immunologicznej nabytej w wyniku poprzednich infekcji i szczepionek, zwłaszcza jeśli ta ochrona z czasem maleje, zgodnie z Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Dr Lada powiedział, że indywidualne poleganie Kanady na szczepionkach w celu kontrolowania COVID-19 „wyraźnie nie zadziałało”. „Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że potrzebujemy warstw ochrony – a maski są podstawową warstwą”.

Powiedziała, że ​​wiele osób nadal nie rozumie, że COVID-19 jest przenoszony drogą powietrzną, ponieważ często widzi środek do dezynfekcji rąk wszędzie w miejscach publicznych, ale ludzie chodzą bez masek.

READ  Urzędnik powiedział, że ukraiński strajk uderzył w siedzibę Grupy Wagnera w obwodzie ługańskim

„Jeśli będziemy mieli sposoby na oczyszczenie powietrza, może w przyszłości nie będziemy musieli wiele ukrywać”.

Teoretycznie ludzie mogliby przestać nosić maski, gdyby ryzyko infekcji było niskie, powiedział dr Worster. Problem polega jednak na tym, że brakuje testów i danych, co uniemożliwia im zorientowanie się, kiedy to się dzieje.

„Jedną z największych ironii w tej całej sprawie” – powiedział – „jest zmuszanie ludzi do oceny własnego ryzyka” odnośnie tego, czy go noszą. Ale nikt nie może, bo danych nikomu nie przekazujemy. Opinia publiczna nie ma informacji o tym, jak niebezpieczne jest to.”

Z raportami od Chen Wang

Nasze biuletyny o porannych i wieczornych aktualizacjach zostały napisane przez redaktorów serwisu Globe i zawierają zwięzłe podsumowanie najważniejszych nagłówków dnia. Zarejestruj się dziś.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *