Nowa Zelandia spodziewa się recesji w 2023 roku, ponieważ osiąga największy wzrost cen w historii | Nowa Zelandia

Spodziewając się, że kraj pogrąży się w recesji w 2023 r., Bank Rezerw Nowej Zelandii podniósł oficjalną stopę gotówkową o bezprecedensowe 75 punktów bazowych, do 4,25%.

Podwyżka stóp procentowych, ogłoszona w środę, jest największą w historii banku centralnego i ma miejsce, gdy próbuje powstrzymać inflację w Nowej Zelandii na poziomie 7,2%.

„Inflacja nie jest niczyim przyjacielem”, powiedział prezes Banku Rezerw Adrian Orr na konferencji prasowej po ogłoszeniu. „Aby uwolnić kraj od inflacji, musimy obniżyć poziom wydatków”.

Ostatni wzrost wywoła niepokój wśród właścicieli domów w Nowej Zelandii, którzy mają wysokie lewarowanie, z których wielu wkrótce będzie musiało refinansować swoje kredyty hipoteczne po stopach procentowych znacznie wyższych niż płacili, bez krótkoterminowej ulgi.

Bank, który wcześniej przewidywał, że stopa płynności wyniesie maksymalnie 4%, teraz spodziewa się, że stopa będzie nadal rosnąć, osiągając szczyt 5,5% w przyszłym roku i utrzymując się na tym poziomie przez około 15 miesięcy przed spadkiem.

Bank podnosił stopy procentowe dziewięć razy z rzędu. Środowe maksimum będzie ostatnim w tym roku.

Oficjalna stopa pieniężna to stopa, po której bank centralny pożycza pieniądze bankom komercyjnym, więc może wpływać na stopę, po jakiej te banki pożyczają — w tym oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Rynek mieszkaniowy w Nowej Zelandii jest wyjątkowo podatny na te wahania: z drogim rynkiem mieszkaniowym, wysokim poziomem zadłużenia i ustalaniem krótkoterminowych stóp procentowych kredytów hipotecznych. Rynek od dawna zmaga się z przystępnością cenową – zgodnie z Globalnym raportem stabilności finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego z października 2022 r. Nowa Zelandia ma jeden z najwyższych wskaźników ceny do dochodu na świecie.

Państwo zwykle ustala również oprocentowanie kredytów hipotecznych na krótkie okresy 1-3 lat. Prawie połowa nowozelandzkich kredytów hipotecznych jest gotowa do refinansowania w przyszłym roku, a wielu z tych kredytobiorców mogło ustalić swoje kredyty hipoteczne na najniższym poziomie stóp procentowych na 2019 r. Płatności hipotecznych.

W swoim oświadczeniu monetarnym Bank Rezerw przewidywał również recesję w 2023 r., rozciągającą się na 2024 r.

Orr powiedział, że bank spodziewa się „płytkiej recesji”, podczas której produkt krajowy brutto spadnie o około pół punktu procentowego w drugim kwartale 2023 r., a następnie ponownie spadnie o około 0,3 punktu procentowego.

Rzecznik National Finance Nicola Willis powiedział w oświadczeniu, że perspektywy dla gospodarki Nowej Zelandii są ponure.

„Niestety Bank Rezerw nie tylko przewiduje całoroczną recesję, ale uważa, że ​​inflacja nie osiągnęła szczytu i na początku przyszłego roku pozostanie wyższa niż obecnie”.

„To rodzi dalsze zaniepokojenie rosnącą grupą Kiwi, którzy są przetrzymywani w nocy, martwiąc się o rosnącą wielkość ich spłat hipotecznych” – powiedziała.

RBNZ był zwykle bardziej agresywny w obliczu inflacji niż jego australijscy odpowiednicy; Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym Banku Rezerw rozważał on również pełną podwyżkę o 100 punktów bazowych.

Na początku listopada Bank Rezerw Australii podniósł stopę procentową o 25 punktów bazowych do 2,85%, najwyższej stopy od początku maja 2013 r., pomimo stopy inflacji na poziomie 7,3%, zgodnej ze stopą inflacji w Nowej Zelandii.

READ  Uber podnosi swoje prognozy na pierwszy kwartał silnego odbicia w liczbie pasażerów

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top