Novak Djokovic w zawieszeniu, walczący z deportacją z Australii w związku ze szczepieniem COVID-19

Uwięziony w sporze o swój status szczepień przeciwko COVID-19, Novak Djokovic został w czwartek zarezerwowany w hotelu dla imigrantów w Australii, ponieważ tenisista numer 1 na świecie czeka na orzeczenie sądu, czy może rywalizować w Australian Open w późniejszym terminie Data. Ten miesiąc.

Djokovic udał się do Australii po tym, jak władze stanu Wiktoria przyznały mu zwolnienie z surowych krajowych zasad szczepień. Ale po jego przybyciu późno w środę australijscy strażnicy graniczni odmówili usprawiedliwienia go jako inwalidy i uniemożliwili mu wjazd do kraju.

Rozprawa sądowa w sprawie jego próby powstrzymania deportacji została wyznaczona na poniedziałek, podczas gdy 34-letni serbski obrońca i zwycięzca Australian Open został zmuszony do czekania w Melbourne w bezpiecznym hotelu, w którym urzędnicy imigracyjni zakwaterowali osoby ubiegające się o azyl i uchodźców. .

Turniej rozpocznie się 17 stycznia.

Oglądaj | Australia odmawia wjazdu do Djokovic z powodu kontrowersyjnego zwolnienia ze szczepień:

Novak Djokovic odmówił wjazdu do Australii po zwolnieniu ze szczepień

Australijscy funkcjonariusze straży granicznej odmówili gwiazdorowi tenisa Novakowi Djokovicowi wjazdu do kraju po otrzymaniu kontrowersyjnego zwolnienia lekarskiego z wymagań dotyczących szczepień przeciwko COVID-19, aby zagrać w nadchodzącym Australian Open. 2:00

Próba obejścia przez Djokovica wymagań dotyczących szczepień, aby mógł grać, wywołała poruszenie i zarzuty o specjalne traktowanie w Australii, gdzie ludzie spędzali miesiące w zamknięciu i znosili surowe ograniczenia w podróżowaniu w szczytowym momencie pandemii.

Po długiej podróży Djokovic spędził noc, próbując przekonać władze, że posiada niezbędne dokumenty, ale bezskutecznie.

„Zasada jest bardzo jasna” – powiedział premier Australii Scott Morrison. „Potrzebujesz zwolnienia lekarskiego. Nie miał ważnego zwolnienia lekarskiego. Dzwonimy na granicy i tam ma zastosowanie”.

READ  Oczekuje się, że podczas poniedziałkowego spotkania przyszłość Donalda Fehra zostanie omówiona z NHLPA

Minister zdrowia Greg Hunt powiedział, że wiza sportowca została cofnięta po tym, jak urzędnicy graniczni dokonali przeglądu zwolnienia lekarskiego Djokovica i przyjrzeli się jego „uczciwości i dowodom, które za tym stoją”.

Podczas gdy Djokovic wypowiadał się przeciwko szczepieniom, stanowczo odmówił podania informacji, czy otrzymał jakieś szczepienia przeciwko koronawirusowi, mimo że powszechnie uważa się, że nie poprosiłby o zwolnienie, gdyby został zaszczepiony.

Sędzia okręgu federalnego Anthony Kelly odroczył sprawę Djokovica do poniedziałku. Prawnik rządowy zgodził się nie wysyłać dziewięciokrotnego mistrza Australian Open i zdobywcy 20 głównych tytułów do tego czasu.

„Od wczoraj jestem przerażona, że ​​przetrzymują go jako więźnia. To niesprawiedliwe.

Dodała: „Bardzo kiepskie zakwaterowanie. To tylko mały hotel dla imigrantów, jeśli tak jest. [a] Hotel w ogóle.

Prezydent Serbii przemawia

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział, że rozmawiał z Djokoviciem i że jego rząd zażądał, aby sportowiec mógł wprowadzić się do wynajętego przez niego domu i „nie przebywać w tym osławionym hotelu”.

Dodał, że Djokovic był traktowany inaczej niż pozostali gracze.

„Obawiam się, że ta przesada będzie trwać nadal” – powiedział Vucic. „Kiedy nie możesz kogoś pokonać, robisz takie rzeczy”.

Zapytany o zamieszanie w sprawie Djokovica, Morrison powiedział, że to podróżny jest odpowiedzialny za uzyskanie odpowiedniej dokumentacji po przyjeździe.

Premier odrzucił wszelkie sugestie, że Djokovic został wybrany, ale przyznał, że inni gracze w Australii mogą korzystać z tego samego rodzaju zwolnienia medycznego.

„Jedną z rzeczy, które robi Border Force, jest to, że działają na wywiad, aby skierować swoją uwagę na potencjalnych przybyszów” – powiedział. „Kiedy zmuszasz ludzi do publicznych oświadczeń na temat tego, co mówią, że zamierzają zrobić i zamierzają zrobić, zwracają na siebie wielką uwagę”.

READ  Dana White potwierdza, że ​​Nick Diaz chce walczyć z 185 lbs Robbiem Lawlerem

Każdy, kto to robi, powiedział, „bez względu na to, czy jest to celebryta, polityk czy tenisista… może spodziewać się, że przed przybyciem zostanie mu zadanych więcej pytań niż inni”.

Pytania dotyczące zgody na zwolnienie

Wnioski o zwolnienie lekarskie od graczy, ich drużyn i urzędników turniejowych zostały zbadane przez dwa niezależne zespoły ekspertów.

Krytycy kwestionowali, jakie podstawy może mieć Djokovic do zwolnienia, podczas gdy zwolennicy argumentowali, że miał prawo do prywatności i wolności wyboru.

Wielu Australijczyków, którzy mieli trudności z uzyskaniem testów na COVID-19 lub zostali zmuszeni do izolacji, widziało podwójne standardy.

Napięcia wzrosły w związku z kolejną falą COVID-19 w kraju. Victoria odnotowała w czwartek sześć zgonów i prawie 22 000 nowych przypadków, co stanowi największy jednodniowy wzrost liczby przypadków od początku pandemii.

Dyrektor Australian Open, Craig Tilley, bronił w środę „całkowicie uzasadnionego wniosku i procesu” i nalegał, aby Djokovic nie był traktowany w specjalny sposób.

Dwadzieścia sześć osób związanych z turniejem złożyło wniosek o zwolnienie lekarskie i przyznano je tylko „garstce”, powiedział Tilly. Żaden z nich nie został publicznie zidentyfikowany

Dopuszczalne powody zwolnienia obejmują poważne schorzenia i poważne reakcje na poprzednią dawkę szczepionki COVID-19.

Dowody zakażenia COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy były również szeroko zgłaszane jako podstawa zwolnienia, ale wydaje się, że jest to przedmiotem sporu między władzami federalnymi i stanowymi.

Djokovic uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa w czerwcu 2020 roku po rozegraniu serii meczów pokazowych, które zorganizował bez fizycznych dystansów podczas pandemii.

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top