Niezwykle zachowany embrion dinozaura znaleziony w skamieniałym jaju

Ta rekonstrukcja życia pokazuje, jak wyglądał embrion dinozaura „Baby Yingliang” w swoim jaju.

Lida Szing

Ilustracja przedstawia małe zwierzę w ciasnej fałdzie, z podciągniętymi nogami, zgiętym grzbietem i głową skierowaną w stronę ogona. To jest Baby Yingliang, pseudonim nadany cudownemu skamieniałemu embrionowi dinozaura, który został znaleziony w starożytnym jaju i umieszczony w pozycji podobnej do współczesnego ptaka, zanim się wykluł.

Skamieniałość Baby Yingliang pochodzi z późnej kredy, co oznacza, że ​​ma od 72 do 66 milionów lat. W południowych Chinach znaleziono szczątki teropoda zwanego Oviraptorosaurus. Stan zachowania zarodka i jego lokalizacja w jaju sprawiają, że skamielina jest fascynującym znaleziskiem.

Ta pozycja nie była wcześniej rozpoznawana u dinozaurów Podobnie jak w przypadku embrionów współczesnych ptaków” – czytamy we wtorkowym oświadczeniu z Uniwersytetu w Birmingham. Naukowcy z tej instytucji i z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi badanie skamielin, który został opublikowany w iScience w tym tygodniu.

Skamieniały zarodek teropoda przedstawia dinozaura w przekrzywionej postawie przed wykluciem.

Xing i wsp. / iScience

Naukowcy szacują, że dinozaur miałby około 27 centymetrów długości. Jajko ma 17 cm długości, co daje wyobrażenie o tym, jak bardzo zwierzak się wygiął.

„To ekscytujące obserwować, jak ten embrion dinozaura i embrion kurczaka formują się w podobny sposób wewnątrz jaja, co może wskazywać na podobne zachowania przed wykluciem” – powiedział współautor Fion Weissum Ma, paleontolog z University of Birmingham. Naukowcy chcieliby zbadać więcej dobrze zachowanych embrionów dinozaurów, aby przetestować ideę, że zginanie postawy jest czymś, co jako pierwsze wyewoluowało u teropodów. Sytuacja pomaga zapewnić pomyślne wykluwanie się nowoczesnych ptaków.

Współautor badania Steve Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu nazwał odkrycie „jedną z najpiękniejszych skamieniałości, jakie kiedykolwiek widziałem”, mówiąc, że stanowi „więcej dowodów na to, że wiele wyróżniających cech dzisiejszych ptaków po raz pierwszy wyewoluowało u ich przodków – dinozaurów. ”

READ  Ligi sportowe w podróży | Charakter zmian klimatycznych

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top