Niemieckie i polskie rafinerie zamieniły rosyjskie dostawy w koło ratunkowe dla ropy morskiej

Autor: Shadia Nasrallah

LONDYN, 17 maja (Reuters) – Wycieki ropy z rafinerii we wschodnich Niemczech i Polsce znalazły koło ratunkowe, a dostawy spoza Rosji do rosyjskiego portu Gdańsk wzrosły w tym miesiącu do najniższego poziomu od siedmiu lat, ponieważ odeszły od języka rosyjskiego. Dystrybutor.

Zarejestrowany w maju import do Gdańska z Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Afryki Zachodniej osiągnął do 16 maja 8,4 mln baryłek, co jest najwyższym poziomem od danych dotyczących wraków Refinitiv Eikon sprzed 2015 roku.

W tym samym czasie w maju w Gdańsku zarezerwowano rosyjską ropę, a port Rostock miał 700 tys. baryłek, osiągając w maju 2019 r. 12,9 mln baryłek – wynika z danych.

„Ilość nierosyjskiej morskiej ropy naftowej do Gdańska wzrosła kosztem rosyjskich baryłek” – powiedział Ionis Papadimitrio, starszy analityk ładunków w firmie analizującej ropę naftową Vortexa.

Największy wzrost takiej dystrybucji pochodzi z Europy Działa w kierunku Absolutny zakaz na rosyjską ropę.

Import z Norwegii do Gdańska w kwietniu oraz cały import z USA i przez Egipt osiągnęły szczyt w maju, jak wynika z danych Refinitiv.

Dane pokazują, że norweski import osiągnął w kwietniu 2,2 mln baryłek, w porównaniu z 5,7 mln do tej pory w tym miesiącu, w porównaniu z wolumenem księgowanym w USA w maju.

„Polska zastępuje rosyjską ropę dostawami saudyjskiej ropy naftowej przez egipski port CDC”, powiedział Ehsan ul-Haq, starszy analityk ds. ropy naftowej w Refinitive.

„Import ropy naftowej z krajów innych niż Rosja jest obecnie najwyższy w historii”.

W styczniu Saudi Aramco zgodziło się na zakup 30% udziałów w Lotos, drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce, oraz zwiększenie dostaw ropy naftowej do czołowego polskiego koncernu energetycznego PKN Orlen o 200–337 tys. baryłek dziennie (bpd).

Umowa może zapobiec wyższym kosztom transportu ropy naftowej wysyłanej z Bliskiego Wschodu, dodał Ul-Haq.

READ  Vinesh Bogot zdobywa złoto na Poland Open

Anders Opadel, prezes Norweskiej Spółki Energetycznej EquinorCała ropa naftowa z największego norweskiego pola naftowego w Europie Zachodniej trafia teraz do Europy, z czego 60% rok temu trafiło do Azji, powiedział Reuterowi.

Import z brytyjskiego Morza Północnego nie wzrósł znacząco od wybuchu wojny na Ukrainie w lutym, ale stał się bardziej regularny od końca 2021 roku.

Duża dostawa rur

Niemiecki rząd obiecał import do dwóch bałtyckich portów Gdańska i Rostoku jako alternatywy dla rosyjskiej ropy, choć nadal jest to część przepustowości Rosji dla rurociągu Drużba, który w lutym dostarczył 22,4 mln baryłek.

Rostock jeszcze nie funkcjonuje, jednak jedyna ropa eksportowana tam od czerwca 2019 roku była dostarczana w zeszłym miesiącu z Rosji. Od początku 2015 roku Rostock ma tylko dziewięć towarów naftowych, z których cztery pochodzą z Rosji.

„Eksport do Rostocku spadł od marca do zera, a region walczy o dywersyfikację z rosyjskich beczek” – powiedział Papadimitrio z Vortex.

Wydajność gdańskiej rafinerii wynosi 210 000 baryłek dziennie, czyli około 270 000 baryłek dziennie, ustępując jedynie polskiemu państwowemu blokowi rafinerii. W Niemczech Wschodnich dostarcza 233 000 baryłek dziennie do rafinerii Drużba Schwedt i 240 000 baryłek dziennie do rafinerii Leuna.

(Raport Shadii Nasrallaha, Raport dodatkowy Nerijus Adomitis w Oslo; Redakcja: Jason Blue)

(C) Patent Thomson Reuters 2022.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top