Niemieccy socjaldemokraci, Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna twierdzi, że Angela Merkel po bliskich wyborach

Ludzie chodzą i jeżdżą przed plakatami wyborczymi trzech kandydatów na kanclerza Niemiec w Gelsenkirchen, po prawej, Armin Laschet, Annalina Birbock z Niemieckiej Partii Zielonych i Olaf Schulz, 23 września.

Martin Meissner/The Associated Press

Niemiecka centrolewicowa Partia Socjaldemokratyczna i rządzący w Niemczech konserwatyści są w impasie w niedzielnych wyborach krajowych, a rywalizujący kandydaci z obu partii deklarują, że będą próbować utworzyć rząd pomimo słabych wstępnych wyników.

Kilka godzin po zamknięciu sondaży, Socjaldemokraci Olafa Scholza i Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna ustępującej kanclerz Angeli Merkel, wraz z siostrzaną partią Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) byli aktywni. Armin Laschet jest kandydatem na stanowisko kanclerza Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.

Partia Socjaldemokratyczna (SPD) zdobyła ponad 25 procent głosów, zgodnie z prognozą nadawcy ARD, przy czym oczekuje się, że CDU/CSU spadnie o około jeden lub dwa punkty procentowe. Partia Merkel zmierzała do najgorszego wyniku w wyborach krajowych.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Wybory pozostawiają w powietrzu przyszły rząd Niemiec

To świat Merkel – a po wyborze Niemiec musi w nim zamieszkać nowy kanclerz

Pan Schulze powiedział sali pełnej zagorzałych zwolenników, że jego partia była lepsza niż była od dłuższego czasu. SPD nie kierowała rządem od szesnastu lat, a zamiast tego przez większość tego czasu odgrywała rolę młodszego partnera partii pani Merkel.

„To będzie długa noc wyborcza”, powiedział Schulz. „Ale inną rzeczą, która jest pewna, jest to, że wielu obywateli głosowało na socjaldemokratów, ponieważ chcą zmiany rządu i chcą, aby kanclerzem był Olaf Schulz”.

Powiedział, że sondaże pokazują, że jego partia zyskuje poparcie i że „jest to mandat nam dany, aby zapewnić, że wszystko, co powiedzieliśmy na ścieżce kampanii, wszystkie nasze propozycje i to, że naciskamy na to politycznie, zostaną zrealizowane”.

READ  Dlaczego teoria o pochodzeniu wycieku wirusa COVID-19 z Wuhan jest traktowana tak poważnie?

Tymczasem pan Laschet podziękował pani Merkel za jej pracę. Jednak przyznał, co to oznaczało dla ich przyjęcia bez niej na bilecie.

„Było jasne, że bez niej w urzędzie byłby to ciasny szlak kampanii. To byłoby łeb w łeb i tak właśnie się stało” – powiedział. Dodał jednak: „My, jako CDU, otrzymaliśmy od naszych wyborców wyraźny mandat. Głos oddany na Unię jest głosem przeciwko lewicowemu rządowi”. Pan Laschet powiedział, że jego partia zrobi wszystko, co w jej mocy, aby utworzyć rząd kierowany przez jego partię.

Sudha David Welp, starszy kolega i zastępca dyrektora German Marshall Fund w amerykańskim biurze w Berlinie, powiedział, że bliskie wyniki oznaczają, że „nadszedł czas, aby małe partie zobaczyły, z kim chcą iść”.

W tym momencie, powiedziała, obaj kandydaci kanclerz mają prawo powiedzieć, że chcą rozpocząć rozmowy koalicyjne. Partia pana Schulza wypadła jednak solidnie, a CDU/CSU straciło kilka punktów.

Historia toczy się dalej pod reklamą

„Myślę, że albo masz silnego Olafa Schultza, albo są napompowani, albo posiniaczonego Armina Lascheta, który mógłby zostać doradcą, ale pochodzi ze słabszej pozycji”.

W niedzielny wieczór żadna koalicja tylko dwóch partii nie wydawała się możliwa, poza tą, którą mogłyby wspólnie utworzyć CDU/CSU i SPD. Jednak ani pan Schulze, ani pan Laschet nie wyrazili zainteresowania takim sojuszem.

Następnie skupimy się na Partii Zielonych i przyjaznej biznesowi Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), które miały zająć w wyborach odpowiednio trzecie i czwarte miejsce. Obie partie zyskały na sile od ostatnich wyborów. Wśród wyborców w wieku poniżej 30 lat Zieloni i Wolna Partia Demokratyczna były dwiema najsilniejszymi partiami, chociaż Zieloni nie spełnili oczekiwań. Jeden z wiceprzewodniczących FDP, Johannes Vogel, powiedział, że w wyborach pojawił się „nowy system partyjny” z czterema partiami, które teraz mają znaczenie.

READ  100-letni były nazistowski strażnik na procesie za 3518 zgonów - National

Oczekuje się, że pan Laschet i pan Schulz szybko rozpoczną rozmowy ze stronami, aby przekonać je do utworzenia nowego rządu. Pan Schulz dąży do zbudowania tzw. „Koalicji sygnalizacji świetlnej” – sojuszu składającego się z Partii Socjaldemokratycznej, Partii Zielonych i Partii Wolnych Demokratów. Lachet dąży do stworzenia koalicji „Jamaica”, którą utworzą Konserwatyści, Zieloni i Wolna Partia Demokratyczna.

Sojusz świateł drogowych prawdopodobnie położy większy nacisk na społecznie postępowe kwestie. Na przykład trzy partie prowadziły kampanię na rzecz legalizacji marihuany i obniżenia wieku głosowania z 18 do 16 lat.

Jednak lider FDP Christian Lindner powiedział, że wolałby pracować z chadekami niż SPD. Wielu wyborców FDP obawia się, że lewicowy rząd opodatkowuje bogatych, zasugerował Schulz.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Zieloni nie zapowiedzieli jasno, którego kanclerza będą wspierać. Liderka partii Annalina Barbock powiedziała, że ​​następny rząd musi być „rządem klimatycznym”. W niedzielę Zieloni sprawiali wrażenie, że mogą współpracować z panem Schulze lub Laschetem, o ile realizują swoje główne polityki.

W porównaniu z sytuacją sprzed dwóch miesięcy zaskakujący był zbieżny wynik wyborów. Na początku sierpnia SPD była dopiero na trzecim miejscu w sondażach po Partii Zielonych i CDU/CSU. Partia stała się prawie nieistotna po latach wewnętrznych sporów dotyczących jej przywódców i kierunku strategicznego. Nawet czołowi socjaldemokraci obawiali się, że ich partia nie odegra w pełni centralnej roli w kampanii wyborczej.

Ale kiedy zarówno pan Lachette, jak i pani Barbock słabli podczas kampanii wyborczej, SPD zyskała na sile. Według sondaży można to głównie przypisać panu Schulzowi, obecnemu ministrowi finansów i wicekanclerz Merkel. Według niedawnego sondażu Deutschland Trend, wiodącego sondażu opinii w Niemczech, Schulz był uważany za najbardziej lubianego i wiarygodnego kandydata. Ludzie również wierzą, że ma najlepsze cechy przywódcze.

READ  Biden, Xi omawiają kwestię Tajwanu w obliczu rosnących napięć w Cieśninie | wiadomości o polityce

Pan Laschet miał zastąpić panią Merkel. Może nie ze względu na jego popularność, ale dlatego, że reprezentuje partię, która rządzi od 16 lat.

Nasze biuletyny Poranne i Wieczorne Aktualizacje zostały napisane przez redaktorów Globe i zawierają zwięzłe podsumowanie najważniejszych nagłówków dnia. Zarejestruj się dziś.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top