Niemcy sprzeciwiają się budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej

Cztery kraje związkowe Niemiec Wschodnich – Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia i Saksonia, graniczące z Polską i Berlinem – formalnie wyraziły sprzeciw wobec planów polskiego rządu dotyczących budowy pierwszej w kraju elektrowni jądrowej.

„Kraje związkowe wspólnie wypowiadają się przeciwko budowie i eksploatacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. [are] Za rezygnacją z projektu” – powiedział A Raport Ministerstwo Ochrony Konsumentów Brandenburgii opublikowało je na początku tego tygodnia.

„Biorąc pod uwagę katastrofalne wypadki jądrowe w Czarnobylu i Fukushimie, wszystkie kraje nadbałtyckie muszą zrezygnować z planów dalszego wykorzystania energii jądrowej w interesie swoich społeczeństw i środowiska” – dodano.

W raporcie zauważono, że Ministerstwo Środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego przekazało swoje zastrzeżenia i zastrzeżenia do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

W Polsce ma powstać elektrownia Lubiatowo-Gopalino, w pobliżu Morza Bałtyckiego i około 250 kilometrów od granicy z Niemcami. Propozycja podlega obowiązkowym konsultacjom, a ewentualne uwagi i zastrzeżenia można zgłaszać do wtorku tego tygodnia.

W październiku Polska Wybierz Amerykę Jego międzynarodowy partner w rozwoju zakładu ma zostać otwarty w 2033 roku. wkrótce, Na sojusznika wybrano Koreę Południową W projekcie grupy prywatnych i państwowych firm budowy drugiej elektrowni jądrowej.

Z kolei Niemcy odeszły od energii jądrowej w ostatniej dekadzie po katastrofie w Fukushimie w Japonii. Podczas wizyty w Warszawie w lutym br. niemiecka minister środowiska Steffi Lemke z Zielonych, wyraził zaniepokojenie O planach Polski.

Niemcy stosują „instrumenty prawne” w odpowiedzi na polskie plany nuklearne

Powiedział, że w oczach Berlina energia jądrowa nie jest „ani dobra, ani bezpieczna”. „Jeżeli w Polsce mają powstać reaktory jądrowe, będziemy pracować z odpowiednimi instrumentami prawnymi na poziomie europejskim”.

Jednak od tego czasu kryzys energetyczny spowodowany rosyjską inwazją na Ukrainę skłonił Niemcy do opóźnienia budowy elektrowni jądrowych, utrzymując niektóre elektrownie dłużej niż planowano.

READ  Czy e-wallet może zastąpić Twoje konto bankowe?

Tymczasem wśród polskiego społeczeństwa panuje poparcie dla energetyki jądrowej Prawie dwukrotnie w tym rokuwzrosła do 75%.

Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce prawie się podwaja w ciągu roku

Główny kredyt fotograficzny: BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN/Flickr (poniżej CC BY 2.0)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top