Niemcy bronią przygotowań do powodzi, ponieważ trwają poszukiwania ofiar i sprzątanie

Niemieccy urzędnicy bronią swoich przygotowań do powodzi w obliczu szalejących ulewnych deszczy, które zaskoczyły wielu i spowodowały śmierć ponad 190 osób w Europie Zachodniej, ale przyznają, że będą musieli wyciągnąć wnioski z katastrofy.

Wysiłki mające na celu znalezienie większej liczby ofiar i uporządkowanie chaosu na obszarze zachodnich Niemiec, wschodniej Belgii i Holandii kontynuowano w poniedziałek, gdy wody powodziowe opadły. Według urzędników do tej pory doszło do:

  • W najbardziej dotkniętym niemieckim regionie Nadrenii-Palatynatu potwierdzono śmierć 117 osób.
  • W sąsiednim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia zginęło 46 osób.
  • Co najmniej jeden zgon został zgłoszony w Bawarii, której część doświadczyła ulewnego deszczu i powodzi w weekend.
  • W Belgii zginęło co najmniej 31 osób.

Krytyka rządu przed wrześniowymi wyborami

Ulewne deszcze, które normalnie spowodowałyby bardzo szybkie wezbranie małych rzek, spodziewano się w połowie zeszłego tygodnia, ale ostrzeżenia o potencjalnie katastrofalnych szkodach nie dotarły do ​​wielu osób na ziemi – często w środku nocy. .

„Gdy już zapewnimy natychmiastową pomoc, która jest teraz na pierwszym planie, będziemy musieli przyjrzeć się, czy są rzeczy, które poszły nie tak, i czy są rzeczy, które poszły nie tak, a następnie trzeba je poprawić” – minister gospodarki Peter Altmaier powiedział gazecie Bild.

„Tu nie chodzi o wskazywanie palcami – chodzi o wprowadzanie ulepszeń w przyszłości”.

Władze federalne i stanowe spotkały się z krytyką polityków opozycji za rzekome niepowodzenie w ostrzeganiu obywateli przed nadchodzącą katastrofą, która miała miejsce przed wrześniowymi wyborami krajowymi.

Jednak minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zaprzeczył zarzutom, jakoby urzędnicy federalni popełnili błędy i powiedział, że ostrzeżenia zostały wysłane do władz lokalnych, „które podejmują decyzje dotyczące ochrony przed katastrofami”.

„Muszę powiedzieć, że niektóre z rzeczy, które teraz słyszę, to tania retoryka wyborcza” – powiedział Seehofer podczas wizyty w zbiorniku Steinbach w zachodnich Niemczech, gdzie władze powiedziały w poniedziałek, że nie obawiają się już przerwania tamy. „Teraz naprawdę nie jest na to czas”.

READ  Znani ludzie i kult prezydenta Rosji Putina | Wiadomości wyborcze

Szef niemieckiej agencji ochrony ludności powiedział, że serwis pogodowy jest „stosunkowo dobrą prognozą”, a kraj jest dobrze przygotowany na powodzie na głównych rzekach.

Ale Armin Schuster powiedział telewizji ZDF późną niedzielę, że „pół godziny wcześniej często nie jest możliwe określenie, gdzie uderzy z ilością wody”. Powiedział, że 150 ostrzeżeń zostało wysłanych do aplikacji i mediów.

„Będziemy musieli zbadać”, gdzie i gdzie włączyły się syreny – powiedział.

Zdjęcia | Zobacz niektóre ze zniszczeń spowodowanych przez powodzie rzeczne w Niemczech:

Funkcjonariusze policji przyglądają się fragmentowi drogi, który zatonął w mieście rzek w Nadrenii-Palatynacie w zachodnich Niemczech, w poniedziałek po niszczycielskich powodziach, które nawiedziły ten obszar. (Christophe Staci/AFP/Getty Images)

Gruz i wyrwane drzewa zwisają z mostu nad rzeką Ahr obok hotelu na rzece. (Christophe Staci/AFP/Getty Images)

Dwaj bracia płaczą przed domem rodziców, który został zniszczony przez powódź. (Boris Rossler/DPA/The Associated Press)

Ratownicy idą błotnistą ulicą zasypaną gruzem i wyrwanymi drzewami. (Christophe Staci/AFP/Getty Images)

W sobotę w pobliżu brzegu rzeki Ahr dom zawalił się częściowo po ulewnych deszczach, które spowodowały lawiny błotne i powodzie. (Philip von Detforth/DPA/The Associated Press)

Pytania dotyczące systemu alarmowego

Urzędnicy w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat powiedzieli, że są dobrze przygotowani na powodzie, a gminy zostały zaalarmowane i podjęto działania.

Ale minister spraw wewnętrznych, Roger Lewens, powiedział po niedzielnej wizycie w ciężko dotkniętej wsi Schulde z kanclerz Angelą Merkel „oczywiście mamy problem, że infrastruktura techniczna – elektryczność i tak dalej – została zniszczona od razu”.

Powiedział, że lokalne władze „próbowały bardzo szybko zareagować”. „Ale to był podmuch wody w kilka chwil… Otrzymujesz najlepsze z przygotowań i postaw ostrzegawczych, [but] Jeśli sprzęt alarmowy zostanie zniszczony i przeniesiony do budynków, to jest to bardzo trudna sytuacja.”

W wyniku powodzi załamały się również sieci telefonii komórkowej.

Po ogólnokrajowym teście we wrześniu ubiegłego roku, pierwszym od 30 lat, który w dużej mierze zakończył się niepowodzeniem, pojawiły się szersze pytania dotyczące niemieckiego systemu ostrzegania o zagrożeniach.

Syreny nie zabrzmiały w wielu miejscach lub zostały usunięte po zakończeniu zimnej wojny, a alerty z aplikacji National Warning pojawiły się późno lub nie wszystkie.

Schuster, szef Agencji Ochrony Ludności, zauważył, że na początku tego roku uruchomiono program reformy ochrony ludności, w tym kampanię zachęcającą władze lokalne do zainstalowania większej liczby syren. Niemcy nie mają systemu wiadomości tekstowych ostrzegających o katastrofach, ale Schuster powiedział Deutschlandfunk Radio, że bada taką możliwość.

Uszkodzenia powodziowe i szczątki są widoczne w pobliżu rzeki Ahr, w tym w kompleksie spa w niedzielę w Bad Neuenaar w Niemczech. (Thomas Fry/DPA/The Associated Press)

Gdy lokalne społeczności zastanawiają się nad ogromnym zadaniem odbudowy zniszczonych domów i infrastruktury, takiej jak system wodociągowy, rząd Merkel ma przygotować w środę pakiet natychmiastowej i średnioterminowej pomocy finansowej.

Armin Laschet, gubernator Nadrenii Północnej-Westfalii, powiedział, że tama została zaprojektowana tak, aby sprostać zagrożeniu, które może wystąpić raz na 10 000 lat.

„To zostało przekroczone w ciągu ostatnich kilku dni” – powiedział dziennikarzom. „To była możliwość, której nikt się nie spodziewał”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top