„Nie ma miejsca na arogancję”: okrutna miłość do Stanów Zjednoczonych na konferencji prodemokratycznej

„My”, Malcolm Turnbull, premier Australii w latach 2015-2018, odpowiedział na pytanie w wywiadzie, czy sojusznicy są zaniepokojeni Stanami Zjednoczonymi.

Stany Zjednoczone są zdecydowanie najważniejszą z zachodnich demokracji. …wszyscy jesteśmy żywotnie zainteresowani zdrowiem amerykańskiej demokracji. Więc tak, myślę, że to prawdziwy problem”.

Dwupartyjna grupa sześciu senatorów – trzech republikanów i trzech demokratów – przeniesie teraz głośno i wyraźnie słyszane przesłanie do Waszyngtonu, gdzie ponadpartyjność już zagraża kluczowym priorytetom bezpieczeństwa narodowego, ponieważ krystalizują się zagrożenia ze strony wielkich mocarstw.

„Czuję, że nie ma podstaw do próżności. Czasami odrobina pokory pozwala na lepsze stosunki z innymi narodami, ponieważ nie jesteśmy w stanie wygłosić wykładu” Senator Tim Kaine (D-Va), senator ds. stosunków zagranicznych i Komisje Sił Zbrojnych , powiedział w wywiadzie. „Jesteśmy w stanie prowadzić dialog, wymieniać się doświadczeniami, dzielić się najlepszymi praktykami i rozpoznawać obszary, w których musimy współpracować”.

„Nie możemy tak naprawdę chodzić i wykładać” innym krajom na temat zawirowań politycznych i korupcji, dodał Keane. „Ale to czasami oznacza, że ​​rozmowy są trochę bardziej szczere, trochę bardziej autentyczne i bardziej produktywne”.

W tym roku było to pierwsze spotkanie konferencji, odkąd Donald Trump odszedł z urzędu, a Biden przejął go z ponowną obietnicą zbudowania strategicznych sojuszy, których jego poprzednik często unikał. Po tym miała to być impreza przyjeżdżająca do USA Cztery lata antydemokratycznych posunięć Trumpa, które wstrząsnęły sojusznikami. Jednak w ciągu 10 miesięcy od objęcia urzędu przez Bidena Stany Zjednoczone stanęły w obliczu kolejnych kryzysów w kraju i za granicą, które skłoniły zachodnich sojuszników do kwestionowania amerykańskich obietnic.

Głównym tematem trzydniowej konferencji było wycofanie się USA z Afganistanu, które wielu zagranicznych urzędników postrzegało tutaj jako zdradę zaangażowania Waszyngtonu w słabnącą demokrację tego kraju. „Zostaliśmy sprzedani terrorystom” – powiedziała publiczności Sabrina Saqib, była posłanka do afgańskiego parlamentu.

READ  Pendżab wstrzymuje oddech, gdy Modi odmawia w Indiach dostawy tlenu z Pakistanu | Wiadomości o pandemii koronawirusa

„Członkowie naszej delegacji uznają, że Stany Zjednoczone zawiodły swoich partnerów w wielu aspektach”, w tym w Afganistanie, senator Joni Earnest (R-Iowa), członek Komisji Sił Zbrojnych i weteran, powiedział w wywiad. Dodała, że ​​Stany Zjednoczone muszą pracować, aby „wypełnić nasze zobowiązania”.

Niektóre z tych kryzysów zostały wywołane organicznie przez samych prawodawców. Podczas spotkań komisji Keane i senator Chris Coons (Dell Democrat) mówili o ataku z 6 stycznia na Kapitol i jego wpływie na amerykańską demokrację. W szczególności Keane powiedział, że Stany Zjednoczone mają problem ze swoim „układem odpornościowym”, który opisał jako zdolność Ameryki – lub jej brak – do reagowania na stres związany z demokracją.

Tymczasem Koons powiedział, że najlepszym sposobem, w jaki Stany Zjednoczone mogą przeciwdziałać pogarszającemu się agresywnemu zachowaniu Chin – głównym tematem konferencji – jest „podjęcie zdecydowanych działań w celu zreformowania naszej demokracji”. Powiedział, że atak z 6 stycznia „ośmielił Xi Jinpinga, Władimira Putina i despotów na całym świecie, którzy życzą nam choroby”.

„Często szefowie państw lub ministrowie spraw zagranicznych w innych krajach wyrażają obawy o stan naszej demokracji i wpływ na nich 6 stycznia” – powiedział Koons w wywiadzie. „Więc myślę, że jest to całkowicie właściwe, aby o tym wspomnieć i szczerze uważam, że musimy wykonać wiele konkretnej pracy, aby rozwijać naszą kulturę obywatelską”.

Były premier Australii, Turnbull, w pełni się z tym zgadza. Dezinformacja i ekstremizm ze strony amerykańskiej prawicy „doprowadziły do ​​ataku na Kapitol. Doprowadziły do ​​próby zamachu stanu”. Reszta świata spojrzała na 6 stycznia i została zmiażdżona.

„Kiedy widzisz, jak bardzo fundamentalne fundamenty demokracji są kwestionowane od wewnątrz, i gdy widzisz partię polityczną, Partia Republikańska – nie wszystkie z nich, ale wiele z nich – w rzeczywistości kwestionuje konstytucyjne instytucje, od których ta wielka demokracja jest zależna. ponad dwa wieki polegały na tym, a to naprawdę podkopuje międzynarodową wiarę społeczeństwa w amerykańską demokrację” – kontynuował Turnbull.

READ  Siostra Kim Jong Una mówi, że Korea Północna jest otwarta na rozmowy z Południem, jeśli Seul okaże „szacunek” | Korea Północna

Niektórzy wyrażali też wątpliwości, czy Stany Zjednoczone podejmą działania mające na celu powstrzymanie agresywnych działań autokratów, a mianowicie zmasowania sił rosyjskich na granicy z Ukrainą.

Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy w latach 2014-2019, powiedział w wywiadzie, że Zachód – kierowany przez Stany Zjednoczone – musi wysłać do swojego kraju więcej „śmiercionośnej broni obronnej”, naciskać na członkostwo Ukrainy w NATO i zmienić swoje stanowisko w sprawie Rurociąg Nord Stream 2 Z Rosji do Niemiec na Moskwę nakładane są surowsze sankcje. Jeśli Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie przyjmą tych posunięć, „zwiększy się prawdopodobieństwo”, że Putin przypuści drugi poważny atak na sąsiada Rosji.

Europejczycy są również coraz bardziej zaniepokojeni tym, że przesunięcie Ameryki w kierunku Indo-Pacyfiku i rywalizacja z Chinami w regionie odciągną wzrok Waszyngtonu od Europy.

Pojawiająca się idea „strategicznej autonomii”, nawet jeśli nie jest dobrze zdefiniowana, zakorzeniła się w rozważaniach NATO na temat tego, jak odstraszać i powstrzymywać Rosję.

„Myślę, że autonomia strategiczna ma związek z faktem, że w Europie powinno być więcej dostępnych zdolności wojskowych, które są obecnie dostępne tylko w Stanach Zjednoczonych” – powiedział kontradmirał Rob Bauer z Holandii, szef Komitetu Wojskowego NATO i najwyższego rangą oficera wojskowego sojuszu, małej grupie reporterów na uboczu wydarzenia.

„Jeżeli kraje europejskie i Kanada są w stanie przyjąć niektóre role, które Stany Zjednoczone mogą teraz wykonywać tylko dzięki swoim zdolnościom, to Stany Zjednoczone będą mogły nadać priorytet i zrobić więcej w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Power.

Senatorowie powrócą teraz do Waszyngtonu po święcie Dziękczynienia, wpatrując się w kilka ważnych punktów programu.

READ  Eric Trump „podłączył” personel kampanii Trumpa w Białym Domu w noc wyborczą

Kongres już jest zagrożony nieprzyjęciem projektu ustawy o upoważnieniach do obrony po raz pierwszy od sześciu dekad – co jest zmartwieniem jego zagranicznych odpowiedników. Wyraża się to bezpośrednio dla prawodawców tutaj. Liderzy Senatu mają nadzieję potwierdzić kandydatów dyplomatycznych Bidena, którzy zostali objęci blokadą prowadzoną przez republikanów, która uniemożliwia szybkie potwierdzenie ponad 50 nominacji.

Senator Jim Risch z Idaho, czołowy republikanin w Komisji Spraw Zagranicznych, został zapytany o blokadę tutaj i Powiedział, że pracuje, aby to złamaćDodał: „Byłem konserwatywny. Rozumiem, że musisz mieć zespół, aby rządzić”.

Prawodawcy byli szczególnie zaniepokojeni wrażeniem, że nie są w stanie współpracować, aby pomóc w rozwiązaniu palących problemów. Senator Jane Shaheen (DN.H.), która wraz z Rischem współprzewodniczyła delegacji Senatu, powiedziała, że ​​istnieją „uzasadnione pytania oparte na tym, co ludzie czytają” o napięciach między Republikanami i Demokratami w Waszyngtonie.

„Nie widzieliśmy ludzi od prawie dwóch lat” – powiedział Shaheen w krótkim wywiadzie. „Więc myślę, że to nie jest nieoczekiwane.”

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top