Neil Young żąda od Spotify usunięcia jego muzyki z powodu dezinformacji Joe Rogana COVID-19

Pod koniec poniedziałku kanadyjski piosenkarz i autor tekstów Neil Young wysłał list otwarty na swojej osobistej stronie internetowej, żądając, aby streamer muzyczny Spotify usunął jego muzykę ze swoich usług.

W usuniętym liście Young wyjaśnił, że chce, aby jego muzyka zniknęła, ponieważ Spotify jest również gospodarzem podcastu komika i aktora Joe Rogana. Young stwierdził od tego podcastu, Doświadczenie Joe Roganapodzielił się mylącymi stwierdzeniami na temat pandemii COVID-19, jego muzyka nie ma miejsca w serwisie streamingowym.

„Robię to, ponieważ Spotify rozpowszechnia fałszywe informacje o szczepionkach, potencjalnie powodując śmierć tych, którzy wierzą, że rozpowszechnia się dezinformację na ich temat” – czytamy w liście Younga.

„Chcę, żebyś dziś natychmiast powiadomił Spotify, że chcę, aby cała moja muzyka została usunięta z ich platformy. Mogą mieć Rogan lub Young.

Rzecznik Younga odmówił komentarza. Przedstawiciele zarówno Rogan, jak i Spotify nie odpowiedzieli na czas na publikację.

Spiker Joe Rogan reaguje podczas UFC 249 9 maja 2020 r. w Jacksonville na Florydzie. Podcast komika i aktora The Joe Rogan Experience jest jednym z najpopularniejszych na świecie. (Douglas P. DeFelice/Getty Images)

Posunięcie Younga następuje po serii podobnych skarg na dezinformację w podcastie Rogana. Pod koniec grudnia 270 lekarzy, naukowców, profesorów i „komunikatorów nauki” podpisał list otwartydomagając się od Spotify usunięcia podcastu Rogana ze względu na jego „historię dezinformacji, szczególnie w odniesieniu do pandemii COVID-19”.

„Pozwalając na propagowanie fałszywych i społecznie szkodliwych twierdzeń, Spotify umożliwia swoim hostowanym mediom niszczenie publicznego zaufania do badań naukowych i zasianie wątpliwości co do wiarygodności wskazówek opartych na danych oferowanych przez lekarzy” – czytamy w liście.

Sam Rogan nie jest zaszczepiony i również w grudniu został zmuszony do odwołania zaplanowanego koncertu w Vancouver, ponieważ nie może wjechać do kraju.

„Powinienem to powiedzieć, ponieważ jeszcze tego nie zrobiłem. Mój program 4/20, który jest wyprzedany w Vancouver – nie sądzę, żeby to się stało” – powiedział Rogan w odcinku wigilijnym. „Nie sądzę, żebym mógł nawet dostać się do kraju. Nie jestem zaszczepiony. Nie zamierzam się szczepić. Mam przeciwciała, to nie ma sensu”.

Strzeżone korzystanie z muzyki Younga

To nie pierwszy raz, kiedy Young obraził się, gdzie – i jak – wykorzystywana jest jego muzyka. W 2020 roku wysłał list otwarty do prezydenta USA Donalda Trumpa, żądając od Trumpa zaprzestania używania jego muzyki na wiecach. W tym liście Young stwierdził, że nie pozwie Trumpa, ponieważ „jest odpowiedzialny za reakcję na COVID-19 tutaj w USA”, chociaż miesiąc później właśnie to zrobił.

W skardze w sądzie federalnym w Nowym Jorku przedstawiciel powiedział, że Young złożył pozew, ponieważ Young „z czystym sumieniem nie może pozwolić, aby jego muzyka była wykorzystywana jako „piosenka tematyczna” w prowadzącej do podziałów, nieamerykańskiej kampanii ignorancji i nienawiści”.

Sprawa została dobrowolnie umorzona jeszcze w tym samym roku przez Younga. Żadna ze stron nie podzieliła się tym, czy doszło do ugody pozasądowej.

Young sprzedał 50 procent światowych praw autorskich i udziałów w swoim katalogu muzycznym funduszowi piosenek Hipgnosis w 2021 roku. Ta transakcja, która była warta 150 milionów dolarów, wywołała pytania, czy muzyka Younga pojawi się w niektórych miejscach wbrew jego woli; Young nigdy nie udzielał licencji na swoją muzykę do wykorzystania w reklamach, a nawet wyśmiewał artystów, którzy zrobili to w jego piosence Ta notatka jest dla Ciebie.

„Ain’t singin’ for Pepsi, a in’t singin’ for Coca-Coli”, piosenka, do której teledysk zawiera podobizny Michaela Jacksona i Whitney Houston, brzmi.

„Nie śpiewam dla nikogo, sprawia, że ​​wyglądam jak żart.”

W odpowiedzi dyrektor generalny Merck Mercuriadis stwierdził, że fundusz będzie bronił piosenek Younga i miejsca ich umieszczenia.

„Nigdy nie będzie Burger Złota„Hipgnoza tweetował w tym czasienawiązując do popularnej piosenki Younga Złote serce„ale będziemy pracować razem, aby wszyscy mogli ich usłyszeć na warunkach Neila”.

OBEJRZYJ | Wielkie gwiazdy sprzedające swoje katalogi:

Dlaczego niektóre z największych gwiazd muzyki sprzedają swoje katalogi

Posiadłość Davida Bowiego właśnie sprzedała cały jego katalog muzyczny za 250 milionów dolarów — ostatni z długiej serii podobnych posunięć takich jak Bruce Springsteen, Stevie Nicks i Neil Young. 5:44

READ  Antologia Gwiezdnych Wojen zostanie stworzona przez japońskie studio anime

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top