Naukowcy z RPA odkryli nowy typ COVID-19 pośród wzrostu

Młoda kobieta reaguje na atak Pfizera na COVID-19 w miejscowości Diplot niedaleko Johannesburga, 21 października.Dennis Farrell/The Associated Press

W czwartek minister zdrowia Joe Vahla ogłosił odkrycie nowego typu koronawirusa w RPA, co według naukowców jest powodem do niepokoju ze względu na dużą liczbę mutacji i jego szybkie rozprzestrzenianie się wśród młodych ludzi w Gauteng, najbardziej zaludnionej prowincji kraju .

Wirus koronowy ewoluuje wraz z rozprzestrzenianiem się, a wiele nowych wariantów, w tym te z niepokojącymi mutacjami, często umiera. Naukowcy obserwują potencjalne zmiany, które mogą być bardziej przenoszone lub zabójcze, ale ustalenie, czy nowe zmienne będą miały wpływ na zdrowie publiczne, może zająć trochę czasu.

Na internetowej konferencji prasowej Bhalla powiedział, że RPA odnotowała wzrost liczby nowych infekcji.

„W ciągu ostatnich czterech lub pięciu dni nastąpił bardziej wykładniczy wzrost”, powiedział, dodając, że nowy wariant wydaje się napędzać wzrost przypadków. Naukowcy z RPA pracują nad określeniem odsetka nowych przypadków spowodowanych przez nowy wariant.

Powiedział, że nowy wariant, obecnie identyfikowany jako B.1.1.529, został również znaleziony w Botswanie i Hongkongu u podróżnych z RPA.

Techniczna grupa robocza Światowej Organizacji Zdrowia spotka się w piątek, aby ocenić nową alternatywę i może zdecydować, czy nazwać ją alfabetem greckim.

Nowy wariant ma „konstelację” nowych mutacji, powiedział Tulio de Oliveira z South African Genome Monitoring Network, który śledził rozprzestrzenianie się wariantu delta w tym kraju.

„Bardzo duża liczba mutacji jest problemem związanym z oczekiwanym unikaniem odporności i przenoszeniem” – powiedział de Oliveira.

„Ten nowy wariant ma wiele, wiele mutacji”, w tym ponad 30 w białku szkieletowym, które wpływa na przenoszenie, powiedział. „Widzimy, że wariant ma potencjał do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się. Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych kilku dni i tygodni zaczniemy dostrzegać presję w systemie opieki zdrowotnej”.

READ  Wysłannik USA w Afganistanie rezygnuje po chaotycznym wycofaniu | wiadomości o polityce

De Oliveira powiedział, że zespół naukowców z siedmiu południowoafrykańskich uniwersytetów bada alternatywę. Powiedział, że mają 100 kompletnych genomów i spodziewają się, że będą mieli więcej w ciągu najbliższych kilku dni.

„Jesteśmy zaniepokojeni skokiem w rozwoju tej alternatywy” – powiedział. Jedyną dobrą wiadomością, powiedział, jest to, że można ją wykryć za pomocą testu PCR.

Po okresie stosunkowo niskiej transmisji, w którym Republika Południowej Afryki odnotowywała nieco ponad 200 nowych potwierdzonych przypadków dziennie, w zeszłym tygodniu liczba nowych przypadków codziennie gwałtownie wzrosła do ponad 1200 w środę. W czwartek skoczyli do 2465.

Minister zdrowia Bahla powiedział, że pierwszy wzrost miał miejsce w Pretorii i otaczającym ją obszarze metropolitalnym Twane i wydaje się, że jest to masowa epidemia ze spotkań studentów na uniwersytetach w okolicy. Wśród rosnących przypadków naukowcy zbadali sekwencję genetyczną i odkryli nowy wariant.

„Jest to wyraźnie zmienna, do której musimy podchodzić bardzo poważnie” – powiedział Ravindra Gupta, profesor mikrobiologii klinicznej na Uniwersytecie Cambridge. „Ma dużą liczbę nagłych mutacji, które mogą wpływać na przenoszenie i odpowiedź immunologiczną”.

Gupta powiedział, że naukowcy z RPA potrzebują czasu, aby ustalić, czy wzrost liczby nowych przypadków można przypisać nowemu wariantowi. „Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie” – powiedział. „Naukowcy z RPA wykonali niesamowitą robotę, szybko identyfikując to i zwracając na to uwagę świata”.

Bhalla powiedział, że urzędnicy z RPA ostrzegali, że spodziewają się odrodzenia od połowy grudnia do początku stycznia i mają nadzieję, że przygotują się na to, zaszczepiając więcej ludzi.

Około 41% dorosłych w RPA zostało zaszczepionych, a liczba zastrzyków podawanych dziennie jest stosunkowo niska, poniżej 130 000, czyli znacznie poniżej celu rządowego, jakim jest 300 000 dziennie.

Według Nicholasa Crispa, pełniącego obowiązki dyrektora generalnego narodowego ministerstwa zdrowia, Republika Południowej Afryki ma obecnie około 16,5 miliona dawek szczepionek w kraju firmy Pfizer i Johnson & Johnson i spodziewa się dostarczyć około 2,5 miliona więcej dawek w przyszłym tygodniu.

READ  FBI twierdzi, że ludzkie szczątki znalezione w Wyoming są „zgodne” z opisem Gabi Pettito

„Otrzymujemy szczepionki szybciej niż obecnie ich używamy” – powiedział Crisp. „Od jakiegoś czasu opóźniamy dostawy, nie zmniejszając zamówień, ale po prostu opóźniamy nasze dostawy, abyśmy nie gromadzili i nie magazynowali szczepionek”.

Republika Południowej Afryki, z populacją 60 milionów, odnotowała ponad 2,9 miliona przypadków COVID-19, w tym ponad 89 000 zgonów.

Do tej pory wariant delta pozostaje najbardziej zaraźliwy i wyparł inne, wcześniej niepokojące warianty, w tym alfa, beta i mu. Zgodnie z sekwencjami przesłanymi przez kraje na całym świecie do największej na świecie publicznej bazy danych, ponad 99% to delty.

Nasze biuletyny o porannych i wieczornych aktualizacjach zostały napisane przez redaktorów serwisu Globe i zawierają zwięzłe podsumowanie najważniejszych nagłówków dnia. Zarejestruj się dziś.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top