Naukowcy z McGill University opracowali szkło, które jest pięć razy bardziej odporne na stłuczenie

Naukowcy z McGill University w Montrealu w Kanadzie podobno wynaleźli nowy rodzaj szkła, które jest pięciokrotnie bardziej odporne na stłuczenie niż zwykłe szkło. Nowo opracowane szkło hartowane ma położyć kres zjawisku pękających ekranów telefonów.

Trwałość produktu jest bardziej zbliżona do plastiku ze względu na użyte do jego stworzenia materiały kompozytowe akrylowo-szklane. Według ekspertów, ponieważ materiał jest znacznie mocniejszy niż jakikolwiek inny, który został wykonany wcześniej, szkło nie pęka przy uderzeniu, w przeciwieństwie do swoich standardowych odpowiedników.

Połączenie elastyczności, przezroczystości i trwałości inspirowane jest masą perłową, wewnętrzną warstwą muszli mięczaków, zwaną także masą perłową. Muszle mięczaków zawierają około 95% kredy, która w swojej naturalnej postaci jest bardzo krucha. Z drugiej strony masa perłowa otacza wewnętrzne muszle i składa się z maleńkich krążków, które wyglądają jak małe kostki Lego, dzięki czemu są bardzo mocne i trwałe.

Allen Ehrlicher, profesor nadzwyczajny na Wydziale Bioinżynierii Uniwersytetu McGill, stwierdził, że masa perłowa jest zaskakująco twarda, ale zapewnia również elastyczność miękkiego materiału. Ten związek ma niesamowitą wytrzymałość, stając się 3000 razy silniejszy niż jego elementy składowe.

Eksperci odtworzyli strukturę skorupy, nakładając warstwy szkła i akrylu, co dało „niezwykle wytrzymały” nieprzezroczysty materiał, który można wyprodukować szybko i niedrogo.

Ali Amini, główny autor i badacz podoktorancki w McGill, stwierdził, że zespół dostroił współczynnik załamania światła akrylu, aby bezbłędnie mieszał się ze szkłem, tworząc ultraprzezroczysty związek.

Kolejnym celem zespołu jest opracowanie niezniszczalnego szkła poprzez wprowadzenie inteligentnej technologii, która umożliwi mu modyfikowanie atrybutów, takich jak kolor, mechanika i przewodnictwo.

Uniwersytet McGill od lat poszukuje bardziej odpornego szkła. Wcześniej, aby przeprojektować muszle, użyli lasera UV do wyrzeźbienia sześciokątnych kształtów na panelach ze szkła borokrzemianowego.

Jednak Erlicher najwyraźniej dodał, że ostatnio nastąpiły poważne zmiany w materiale, co nadało mu nową nieprzezroczystość. Mieszanka może być teraz tanio produkowana masowo przez wirowanie, zamiast sekwencyjnego trawienia laserem o dużej mocy.

READ  Dinozaur odkryty w Australii Zidentyfikowany jako nowy gatunek, może być jednym z największych w swoim rodzaju

Źródło kredytu: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-10040805/Scientists-develop-inspirowane-szklanymi-nietłuczeniami-muszlami.html

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top