Naukowcy ujawniają, w jaki sposób owadożerna roślina wykorzystuje energię deszczu do zasilania swoich pułapek

Schemat przedstawiający mechanizmy zarazków. Źródło: Ann Kristen Lenz

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu odkryli śmiertelne czynniki roślin mięsożernych.

W parnych dżunglach Borneo rośliny opracowały niezliczone sztuczki, które mają im pomóc przetrwać i przechytrzyć sąsiadów. Smukły dzban, Nepenthes gracilis, jest jednym z najbardziej pomysłowych: jego wyszukane liście w kształcie miseczki są ozdobione zwisającym parasolem, który zamienia się w śmiertelną osłonę. punkt początkowy dla mrówki Kiedy spada spadająca kropla deszczu.

Wyniki opublikowane dzisiaj w Listy do biologiiPo raz pierwszy pokazuje, jak działa zabójcza sprężyna.

Zespół był zaskoczony odkryciem, że sprężyna zamiast zginać się w samej pokrywce lub w wąskim skurczu między kubkiem dzbanka a pokrywką, znajduje się daleko w tylnej części ścianki dzbanka. Niecentralna lokalizacja z tyłu tuby ma dwa efekty.

Smukły dzban łapie zdobycz za pomocą kropli deszczu. Źródło: Ann Kristen Lenz

Po pierwsze, uzależnia sprężynę od kierunku, dzięki czemu osłona swobodnie przesuwa się w dół, ale nie w górę. Kiedy spada kropla deszczu, pokrywa jest szybko opuszczana, co powoduje, że owady siedzące na jej spodzie przemieszczają się do wypełnionej płynem pułapki poniżej. Jednak w drodze w górę zwiększony opór sprężyny spowalnia nasadkę, dzięki czemu szybciej przestaje się poruszać, a pułapka jest gotowa do szybkiego ponownego złapania.

Po drugie, mimośrodowa sprężyna zapobiega skręcaniu lub wibrowaniu pokrywy, zwiększając w ten sposób przenoszenie energii uderzenia na ruch w dół.

Naukowcy ujawniają, w jaki sposób owadożerna roślina wykorzystuje energię deszczu do zasilania swoich pułapek

Smukły dzban znany jako Nepenthes gracilis. Źródło: dr Ulrich Bauer

Główna autorka Anne Kristen Lenz z School of Biological Sciences w Bristolu wyjaśniła: „Jeśli spojrzysz na kształt dzbanka, założysz, że deformacja występuje w najmniejszym przekroju, który jest punktem przejścia od nasadki do rurki dzbanka, ale w rzeczywistości odkształca się również z tyłu rurki dzbanka.

„Pułapki na rośliny dzbankowe są lekkie, ale trwałe. Rośliny zarodników wykorzystują do transportu niewielkie zmiany w kształcie pułapki” efekt energetyczny Z niesamowitą wydajnością. Od tych roślin możemy nauczyć się, jak ergonomicznie optymalizować konstrukcje, co może pomóc zaoszczędzić materiał i wagę, a jednocześnie zachować funkcjonalną sprężynę. punkt początkowy zalewkowania mechanizm Może zainspirować projektowanie nowych urządzeń mechanicznych do pozyskiwania energii z deszczu lub gradu”.

Naukowcy ujawniają, w jaki sposób owadożerna roślina wykorzystuje energię deszczu do zasilania swoich pułapek

Smukły dzban znany jako Nepenthes gracilis. Źródło: dr Ulrich Bauer

To sprytne użycie Inżynieria Nepenthes gracilis sprawia, że ​​jest to jedyna roślina, o której wiadomo, że wykorzystuje zewnętrzne źródło energii, aby osiągnąć niezwykle szybkie działanie – całkowicie wolne od kosztów metabolicznych.


Odkryto nowy rodzaj ruchu roślin w mięsożernej roślinie dzbanowej


więcej informacji:
Geometria wyrzutnika ułatwia zewnętrznie zasilane „odskocznie” w dzbankach mięsożernych roślin, Listy do biologii (2022). royalsocietypublishing.org/doi….1098/rsbl.2022.0106

cytat: Naukowcy ujawniają, w jaki sposób owadożerna roślina wykorzystuje energię deszczu do zasilania swoich pułapek (2022, 2 sierpnia 2022), pobrane 2 sierpnia 2022 z https://phys.org/news/2022-08-reveal-insect-eating -energia-moc .język programowania

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Sprzedawanie dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pomoże jej przetrwać

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top