Naukowcy twierdzą, że nowy gatunek ludzki jest naszym najbliższym przodkiem

Obraz biuletynu uzyskany z EurekAlert! Pokazuje ilustrację przedstawiającą ludzki portret Lungi, czyli “Człowieka Smoka”, który według naukowców mógł być najbliższym przodkiem człowieka.

Naukowcy ogłosili w piątek, że czaszka odkryta w północno-wschodnich Chinach reprezentuje nowo odkryty gatunek ludzki, który nazwali Homo Longi lub „Człowiekiem Smoka” – i twierdzą, że linia ta powinna zastąpić neandertalczyków jako naszych najbliższych krewnych.

Czaszka Harbina została odkryta w latach 30. XX wieku w mieście o tej samej nazwie w prowincji Heilongjiang, ale podobno przez 85 lat była ukryta w studni, aby chronić ją przed armią japońską.

Został później wykopany i dostarczony Ji Qiang, profesorowi na Uniwersytecie Hebei GEO, w 2018 roku.

„W naszych analizach grupa Harbina jest bliżej spokrewniona z Homo sapiens niż z neandertalczykami – to znaczy, że Harbin miał z nami nowszego wspólnego przodka niż neandertalczycy” – powiedział AFP współautor Chris Stringer z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

„Jeśli te gatunki są uważane za odrębne, to są to (najbliżej spokrewnione) gatunki siostrzane”.

Wyniki zostały opublikowane w trzech artykułach naukowych w czasopiśmie The Innovation.

Czaszkę datuje się co najmniej 146 000 lat temu, umieszczając ją w środkowym plejstocenie.

Może mieć mózg wielkości współczesnego człowieka, ale z większym oczodołem, grubymi krawędziami czoła, szerokimi ustami i dużymi zębami.

„Podczas gdy czaszka Harbina wykazuje typowe archaiczne cechy ludzkie, przedstawia mozaikową mieszankę cech prymitywnych i pochodnych, która odróżnia się od wszystkich innych gatunków wcześniej nazywanych postaciami Homo” – powiedział Ji, współautor badania.

Nazwa pochodzi od Longjiang, co dosłownie oznacza „smoczą rzekę”.

Zespół uważa, że ​​czaszka należała do mężczyzny w wieku około 50 lat, który żył w lesie zalewowym.

„Ci mieszkańcy mogli być łowcami-zbieraczami, żyjącymi na lądzie” – powiedział Stringer. „Z dzisiejszych zimowych temperatur w Harbinie wygląda na to, że radzili sobie znacznie chłodniej niż neandertalczycy”.

READ  Życie w Ganimedesie? Hubble odkrył hydrosferę na olbrzymim księżycu Jowisza

Biorąc pod uwagę miejsce, w którym znaleziono czaszkę, a także dużego człowieka, o którym mowa, zespół uważa, że ​​hominid longi mógł dobrze przystosować się do trudnych warunków i mógł rozprzestrzenić się w całej Azji.

– drzewo rodzinne –

Naukowcy najpierw zbadali zewnętrzny kształt czaszki przy użyciu ponad 600 cech, a następnie przeprowadzili miliony symulacji przy użyciu modelu komputerowego, aby zbudować drzewa powiązane z innymi skamieniałościami.

„To wskazuje, że Harbin i kilka innych skamieniałości z Chin stanowili trzecią linię późniejszych ludzi, obok neandertalczyków i Homo sapiens” – wyjaśnił Stringer.

Jeśli Homo sapiens dotarł do Azji Wschodniej w czasie, gdy istniał Homo longi, mógł się krzyżować, choć nie jest to jasne.

Istnieje również wiele pytań dotyczących ich kultury i poziomu technologii, ze względu na brak materiałów archeologicznych.

Ale to odkrycie wciąż może zmienić nasze rozumienie ewolucji człowieka.

„Ustanawia trzecią linię ludzką w Azji Wschodniej, która ma własną historię ewolucyjną i pokazuje, jak ważny jest region dla ewolucji człowieka” – powiedział Stringer.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top