Naukowcy stworzyli „gigantyczne tornada kwantowe”, które wyglądają jak czarne dziury

Możesz tego nie wiedzieć, ale prawdopodobnie widziałeś plik system wirowy. Na przykład, gdy woda schodzi do zlewu, jest obracana i skręcana w procesie. Prawdopodobnie poczułeś również system wirowy podczas lotu w powietrzu w samolocie.

Teraz, pbadacze ze Skoltech i ich koledzy z Wielkiej Brytanii udało się Stworzenie stabilnego gigantycznego wiru w interakcji kondensatów polarytonowych, które może doprowadzić do nowych możliwości tworzenia wyjątkowo spójnych źródeł światła i odkrywania fizyki wielociałowej w ekstremalnych warunkach.

“Można pomyśleć o tworzeniu stabilnych prądów polarytonowych zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, wzdłuż obwodu naszych wielokątów w wyniku geometrycznej frustracji między kondensatorami. Kondensatory oddziałują jak oscylatory, które chcą być ze sobą w przeciwfazie. To spełnia to. związek faz ze względu na symetrię obrotową, a tym samym polarytony osadzają się na następnej najlepszej rzeczy, prądzie wirującym” – wyjaśnił w oświadczeniu pierwszy autor, Tamsin Cookson.

fajna demonstracja

“To bardzo fajna demonstracja tego, jak polaryton zapewnia bardzo elastyczną piaskownicę do eksploracji niektórych najbardziej złożonych zjawisk natury. Pokazujemy tutaj system, który ma wiele właściwości z czarną dziurą i nadal emituje biały dziura, jeśli ci się podoba!” Profesor Skoltech Pavlos Lagodakis dodany.

Badacze skupili swoją uwagę w szczególności na wirach tworzonych przez polarytony – egzotyczne hybrydowe cząstki kwantowe, które są w połowie światłem (foton) iw połowie materią (elektrony). Starali się generować wiry w płynach polarytonowych o wysokich wartościach momentu pędu.

Innymi słowy, szukali Wir wiruje bardzo szybko. Te wiry, znane również jako wiry olbrzymie, są bardzo trudne do uformowania.

Naukowcy pracowali z oddziałującymi kondensatorami polarytonowymi i zdali sobie sprawę, że gdy kilka kondensatorów jest ułożonych w regularny wielokąt o nieparzystej liczbie wierzchołków (trójkąt, pięciokąt, siedmiokąt itp.), stan podstawowy całego układu może odpowiadać strumieniowi cząstek wzdłuż krawędź wielokąta. Przechodząc z jednego wielokąta do drugiego, naukowcy odkryli, że prąd obraca się coraz szybciej, tworząc gigantyczny wir o zmiennym momencie pędu.

Opublikuj badania w czasopiśmie Połączenia z naturą.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top