Naukowcy powiedzieli, że znaleźliśmy świat wodny, małą planetę i planetę potencjalnie nadającą się do zamieszkania.

Astronomowie odkryli trzy interesujące planety wokół gwiazdy oddalonej o zaledwie 35 lat świetlnych od planet podobnych do tych w naszym Układzie Słonecznym.

Obejmują one świat oceaniczny, planetę o masie połowy masy Wenus oraz możliwą planetę w ekosferze gwiazdy.

Czy to “Układ Słoneczny 2.0?”

Więcej od ForbesaTegoroczny deszcz meteorów Perseidów będzie najjaśniejszy od lat. Oto jak zobaczyć do 50 „gwiazd” w godzinę

„Planety w strefie nadającej się do zamieszkania mogą mieć atmosferę, która może chronić i wspierać życie” – mówi Maria Rosa Zapatero Osorio, astronom z Centrum Astrobiologii w Madrycie w Hiszpanii i jeden z autorów badania. opublikowany dziś w Astronomia i astrofizyka.

Według naukowców odkrycia dotyczące gwiazdy, nazwanej zarówno L 98-59, jak i TOI-175 – czerwonego karła w gwiazdozbiorze Volana – mogą być oznaką tego, co ma nadejść, ponieważ znajdują się na niej planety skaliste, takie jak Ziemia czy Wenus. , który jest wystarczająco blisko gwiazdy, aby było ciepło.

„Ścigamy planety ziemskie od narodzin astronomii” – powiedział Olivier Demangon, badacz z Instytutu Astronomicznego e Ciencias do Espaco na Uniwersytecie Porto w Portugalii i główny autor nowego badania. „Teraz jesteśmy wreszcie blisko odkrycia ziemskiej planety w nadającej się do zamieszkania strefie jej gwiazdy, z której możemy badać atmosferę”.

Badanie atmosfery egzoplanety ma kluczowe znaczenie, ponieważ może ujawnić ważne odciski palców – takie jak tlen i metan – które można uznać za naukowe dowody na przeszłe lub obecne życie. Jednak obecnym teleskopom brakuje rozdzielczości potrzebnej do ich badania.

Jednakże, ponieważ system L 98-59 znajduje się stosunkowo blisko Ziemi, naukowcy byli w stanie wykorzystać instrument ESPRESSO do polowania na egzoplanety w należącym do ESO bardzo dużym VLT w Chile – a w przyszłości być może będą mogli powrócić do swoich odkryć wraz z nadchodzącym Bardzo Duży Teleskop (ELT) kiedy „pierwsze światło” idzie w 2027 roku.

To, co naukowcy odkryli do tej pory, zdecydowanie umieszcza L 98-59 na liście „do zrobienia” wszystkich ogromnych teleskopów:

  • trzy wcześniej znany Planety mogą zawierać wodę we wnętrzu lub w atmosferze.
  • Najbliższa gwiazda planeta, L 98-59a, ma połowę masy Wenus.
  • Planety najbliższe gwiazdy – L 98-59a i Dla 98-59 B Może zawierać niewielkie ilości wody.
  • Do 30% trzeciej planety L 98-59cMoże to być masa wody, czyniąc z niej świat oceaniczny.
  • „Nowa” czwarta planeta –za 98-59 dni.
  • „Nowa” piąta planeta – nazwana L 98-59e i jak dotąd wątpliwa – znajduje się w regionie znajdującym się w odpowiedniej odległości od gwiazdy ze względu na obecność na jej powierzchni wody w stanie ciekłym.

Ze wszystkich odkryć chyba najważniejsze jest odkrycie masy planety najbliższej gwieździe. Dzieje się tak dlatego, że jest to najlżejsza egzoplaneta, jaką kiedykolwiek zmierzono metodą prędkości radialnej – bardzo nieznaczną, ale mierzalną oscylację widoczną w świetle gwiazdy macierzystej, spowodowaną przyciąganiem grawitacyjnym planety. „Jeśli chcemy wiedzieć, z czego zbudowana jest planeta, minimum, którego potrzebujemy, to jej masa i promień” – powiedział Dimanjohn.

L 98-59 z pewnością będzie badany przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), który zostanie wystrzelony w Październik tego roku. Kosztujący 9,7 miliarda dolarów, 6-tonowy teleskop kosmiczny ma zwierciadło główne o średnicy 6,5 metra.

Jest wykonany z 18 pokrytych berylem, pozłacanych luster sześciokątnych i będzie miał znacznie lepszą rozdzielczość i czułość w podczerwieni w porównaniu z teleskopem Hubble’a – i znacznie większą rozdzielczość niż jakikolwiek inny teleskop naziemny.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA pozostaje nieaktywny przez ponad tydzień

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top