Naukowcy ostrzegają, że obce istoty na Ziemi mogą stać się rzeczywistością dziwniejszą niż fikcja

Naukowcy ostrzegają, że bez dobrych środków bezpieczeństwa biologicznego „obce stworzenia” na Ziemi mogą stać się rzeczywistością dziwniejszą niż fikcja.

Opublikowano w międzynarodowym czasopiśmie nauki biologiczne, zespół naukowców, w tym dr Phil Casey, przewodniczący Wydziału Ekologii i Biologii Ewolucyjnej na Uniwersytecie w Adelajdzie, wzywa do większego rozpoznania zagrożeń bezpieczeństwa biologicznego przed przemysłem kosmicznym.

Oprócz rządowych misji kosmicznych, pojawienie się prywatnych firm, takich jak SpaceX „Oznacza to, że w eksploracji kosmosu jest teraz więcej graczy niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział profesor Cassey.

„Musimy teraz podjąć działania, aby złagodzić to ryzyko”.

Bezpieczeństwo biologiczne w przestrzeni kosmicznej dotyczy zarówno przenoszenia organizmów żywych z Ziemi do kosmosu (zanieczyszczenia w przód), jak i na odwrót (zanieczyszczenia wsteczne). Choć badania wskazują, że ryzyko przeżycia kosmitów podczas lotu jest obecnie niskie, nie jest to niemożliwe.

Dr Casey powiedział: „Ryzyko z małym prawdopodobieństwem wystąpienia, ale potencjalne katastrofalne konsekwencje, są podstawą zarządzania bezpieczeństwem biologicznym. Ponieważ kiedy coś idzie nie tak, tak naprawdę idą źle”.

Badania dostarczają wyraźnych dowodów na to, jak ludzie rozprzestrzeniają organizmy na odległych obszarach lądu i morza, a nawet w kosmos.

Aby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony gatunków inwazyjnych podczas podróży kosmicznych, autorzy sugerują, że tworząca się dziedzina „nauki o inwazji”, która zajmuje się przyczynami i skutkami wprowadzania organizmów do nowych środowisk, może dostarczyć cennych informacji. Obejmuje to fakt, że odizolowane systemy, takie jak wyspy, jeziora i odległe siedliska, są najbardziej podatne na zagrożenia inwazją.

Inne pomysły, które można zastosować, obejmują protokoły wczesnego wykrywania, oceny ryzyka, szybkiego reagowania i środków powstrzymywania stosowanych obecnie w odpowiedzi na zagrożenia gatunków inwazyjnych.

Dr Casey powiedział: „Zapobieganie skażeniom biologicznym poprzez wdrażanie protokołów w terenie jest znacznie tańsze niż obecnie”. Mars, na przykład.”

READ  Jakie ssaki z powodzeniem żyją obok ludzi

Dr Cassey i współautor, dr Andrew Woolnough z University of Melbourne i University of Adelaide, sugerują, że Australia, posiadając jedne z najlepszych bioasekuracji na świecie, jest dobrze przygotowana do wnoszenia wiedzy eksperckiej w tej dziedzinie.

„Mamy fantastyczną okazję do wniesienia wkładu w politykę międzynarodową i opracowania środków łagodzących bioasekurację, które mogą być wykorzystane przez rozwijający się prywatny przemysł kosmiczny. To niewykorzystana szansa rozwoju gospodarczego” – powiedział dr Wolnow.

Pomimo znaczenia bezpieczeństwa biologicznego kosmosu, autorzy twierdzą, że biolodzy zajmujący się inwazją nie byli jeszcze zaangażowani w plany Komitetu Badań Kosmicznych mające na celu ochronę planet. W artykule argumentują, że musi się to zmienić, ponieważ „zwiększona współpraca między biologami i astrobiologami wzmocniłaby istniejące międzynarodowe protokoły dotyczące bezpieczeństwa biologicznego planety – zarówno dla Ziemi, jak i ciał pozaziemskich, które mogą zawierać życie”.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tych badań, przeczytaj „Naukowcy” ostrzegają przed „obcymi” inwazjami i potrzebą bezpieczeństwa biologicznego planety.

Odniesienie: „Planetary Biosecurity: Applying Invasive Science to Prevent Biological Contamination from Space Travel” Anthony Ricciardi, Philip Cassie, Stefan Leuko i Andrew P. Wolno, 17 listopada 2021 r., Dostępne tutaj. nauki biologiczne.
DOI: 10.1093/biosci/biab115.2

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top