Naukowcy ostrzegają przed „fałszywymi skamieniałościami” na Marsie

Szukając oznak życia MarsWedług nowego badania musimy szukać „pseudoskamieniałości”, które mogą być obfite na Czerwonej Planecie.

Łazik Persevering Mars wśród celów misji wymienia pierwsze miejsce do eksploracji Czerwonej Planety. Robotyczny odkrywca otrzymał zadanie poszukiwania śladów dawnego życia mikrobiologicznego na suchej, zapylonej planecie – maleńkich skamielin, które mogą być dowodem na to, że Mars był kiedyś zdatny do zamieszkania.

Byłoby to rzeczywiście zaskakujące i zaskakujące odkrycie – ale nowy artykuł wzywa do ostrożności w interpretacji tego, co znajdujemy, zarówno w tym, jak iw przyszłych źródłach.

Według astrobiologa Seana McMahona z Uniwersytetu w Edynburgu i geologa Julie Cosmides z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii naukowcy będą musieli zwrócić uwagę na niebiologiczne złoża minerałów, które bardzo przypominają skamieniałości.

W nowym artykule para identyfikuje dziesiątki niebiologicznych lub abiotycznych procesów, które mogą wytwarzać pseudoskamieniałości — struktury przypominające skamieliny mikroskopijnych organizmów, takich jak te, które mogły istnieć na Marsie.

„W pewnym momencie sonda marsjańska prawie na pewno znajdzie coś bardzo podobnego do skamieniałości, więc umiejętność pewnego rozróżnienia między tymi strukturami a materiałami wytworzonymi w reakcjach chemicznych ma kluczowe znaczenie” – powiedział. McMahon powiedział.

„Dla każdego rodzaju skamieniałości, co najmniej jeden niebiologiczny proces tworzy bardzo podobne rzeczy, więc istnieje rzeczywista potrzeba lepszego zrozumienia, jak te rzeczy powstają”.

Ten pomysł nie jest do końca zaskakujący. Mars to absolutna uczta dla pareidolii i intryg. Wszystko czego potrzebujesz to jeden śmiesznie wyglądający kamień, a plotki zaczynają buntować się.

I to nie tylko tabloidy i teoretycy spiskowi – naukowcy oddawali się także marsjańskim fantazjom. Być może pamiętasz czas, kiedy mikolodzy myśleli, że znaleźli grzyby na Marsie, albo entomolog, który sądził, że znaleźli robaki.

READ  Misja Juno NASA ujawnia, co kryje się pod pięknymi chmurami Jowisza

Tak więc mikroskamieniałości mogą stanowić duży problem. Nawet tutaj, na Ziemi, staramy się odróżnić naprawdę starożytne skały od skamieniałości pradawnych drobnoustrojów.

Ale jeśli uwzględnimy analizę wszelkich możliwych mikroskamieniałości na Marsie z wiedzą o procesach, które mogą wytwarzać pseudoskamieniałości, mamy większą szansę na dokładne zinterpretowanie tego, co widzimy.

Wiele procesów fizycznych związanych z wietrzeniem i osadzaniem się warstw osadowych może wytworzyć skały niesamowicie skamieniałe.

Innym mechanizmem jest ogród chemicznyMieszanie chemikaliów może wytworzyć struktury, które wydają się biologiczne. Wiele różnych rodzajów minerałów może również łączyć się, tworząc pseudoskamieniałości znane jako biomorfy, co jest uderzająco biologiczne.

Poniżej możesz zobaczyć przykład chemicznych pseudoskamieniałości ogrodowych.

Pseudoskamieniałości chemiczne ogrodowe. (McMahon i Kosmidy, J. Jeola. Społeczeństwo , 2021)

Nawet tekstury w skale mogą wydawać się biologiczne, ponieważ organizmy mogą wyrzeźbić w kamieniu wzory lub dziury. Stosunki izotopowe różnych pierwiastków mogą wydawać się podobne do stosunków izotopowych w kontekście biologicznym.

Ponieważ nie wiemy, jaki rodzaj życia może pojawić się na Marsie — może bardzo różnić się od życia na Ziemi — i ponieważ, jak zauważają McMahon i Cosmides, prawdopodobnie istnieje wiele nieznanych procesów, które mogą wytwarzać pseudoskamieniałości, biolodzy poszukują ich Życie na Marsie jest już bardzo ostrożne.

Naukowcy zauważają również, że więcej prac, a być może nawet eksperymentów, w chemii i fizyce Marsa może ujawnić niektóre z tych nieznanych procesów i rzucić więcej światła na tworzenie takich formacji. Ta praca może nawet pomóc nam lepiej zrozumieć zapis skał i skamielin Ziemi.

„W przeszłości zostaliśmy oszukani przez symulacje życia” Cosmidis. powiedział.

„W wielu przypadkach w starożytnych skałach na Ziemi, a nawet w meteorytach z Marsa opisywano rzeczy przypominające skamieliny, ale po bliższym zbadaniu okazało się, że mają one niebiologiczne pochodzenie. Ten artykuł jest przestrogą, do której wzywamy dalsze badania nad symulacjami życia w kontekście Marsa, aby uniknąć ciągłego wpadania w te same pułapki.”

READ  Kapitan Kirk ze Star Trek wylatuje w kosmos – naprawdę

Wyszukiwanie zostało opublikowane w Czasopismo Towarzystwa Geologicznego.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top