Naukowcy odkryli nowy gatunek gigantycznej lilii wodnej, która może osiągnąć 3 metry szerokości

Naukowcy z Londynu twierdzą, że zidentyfikowali nowy gatunek gigantycznej lilii wodnej – po odkryciu, że siedzi spokojnie w ich grupie od 177 lat.

Nowy typ jest dubbingowany Wiktoria Boliwiapoczątkowo uważano za jeden z dwóch znanych wcześniej gatunków, Wiktoria Amazonica A Wiktoria Cruzianaponieważ były bardzo podobne.

Rodzaj rodzajowy Victoria został pierwotnie nazwany na cześć królowej Wiktorii z Wielkiej Brytanii; Boliwia Wynika to z tego, że pochodzi z Boliwii.

Ale bliższe spojrzenie ujawnia wiele unikalnych właściwości.

„Mają te ogromne, okrągłe liście” – powiedziała Natalia Przylumska, badaczka genomiki bioróżnorodności z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew. Zdarza się Gospodarz Ginella Massa. „Liście mogą osiągnąć średnicę ponad 10 stóp” lub ponad trzy metry.

Naukowcy z Kew Gardens mierzą Victoria Boliwia. (RBG Kew)

Podobnie jak inne gatunki, Wiktoria Boliwia Rosną wspaniałe kwiaty, które kwitną przez około dwa dni, zmieniając kolor z białego na różowy.

A jeśli się zbliżysz, mają kolce wokół krawędzi i pod rośliną. Te kolce pomagają chronić roślinę przed tym, co chce zjeść.

Przylumska, zwana także liliami wodnymi, powiedziała, że ​​te kolce „mogą być wykorzystane do konkurowania z innymi roślinami” na Ziemi.

Kwiaty lilii wodnej kwitną tylko przez około dwa dni – powiedziała Natalia Przylumska. (RBG Kew)

„Nie jest przyjemnie rosnąć obok, więc lilie wodne mogą naprawdę zdominować swoje środowisko”.

Przylumska i jej zespół opublikowali w tym tygodniu swoje odkrycia w czasopiśmie Granice w naukach o roślinach.

lilia wodna uwodzi

Sean Graham, profesor na Wydziale Botaniki Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, powiedział, że gigantyczne lilie wodne zawsze interesowały ludzi, zwłaszcza w epoce wiktoriańskiej.

„Ogromne lilie wodne są popularną atrakcją turystyczną w ogrodach botanicznych od czasów wiktoriańskich, kiedy były wykorzystywane do przyciągania patronatu rodziny królewskiej” – powiedział.

Dr Sean Graham jest profesorem na Wydziale Botaniki Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. (Eileen S. Lynn)

Chociaż tak jest, stwierdził, że te gigantyczne rośliny nie zawsze były „dobrze zbadane”.

Dzieje się tak głównie dlatego, że flora Wiktorii jest niedostatecznie reprezentowana w zbiorach muzealnych.

„Jego gigantyczne, pływające, kolczaste liście są bardzo trudne w obsłudze i suszone w celu zachowania jako wzorcowych okazów chwastów” – powiedział Graham.

„Niestety ważne wczesne próbki referencyjne zostały również utracone lub zniszczone podczas II wojny światowej, utrudniając badania naukowe nad nimi”.

odkrycie

Czasami odkrywane są nowe gatunki roślin, takie jak Boliwia Może to być skomplikowany proces.

Innym razem „może być tylko kilka elementów układanki, które trzeba przeciąć, aby można było zidentyfikować nowy gatunek” – powiedziała Przylumska.

„Naszym zadaniem jest jak najszybsze ułożenie tych puzzli, aby odkryć nowe gatunki”.

Liście Victoria boliviana mogą osiągać do 3 metrów średnicy. (RBG Kew)

Wyjaśniła, że ​​ustalenie, dlaczego ten gatunek różni się od pozostałych dwóch, jest bardzo proste: po pierwsze, jest Ma liście, nasiona i kwiaty większe niż Amazonica A Cruziana.

Ale kwiat wewnątrz lilii może być jej najbardziej wyjątkową cechą.

„To obszar, w którym chrząszcze zapylające te kwiaty są trochę uwięzione. Dzięki temu mogą być całkowicie pokryte pyłkiem i odlecieć” – powiedziała.

Dla tych, którzy zastanawiają się, dlaczego naukowcy nie zidentyfikowali rośliny jako nowego gatunku wcześniej, Przylumska powiedziała, że ​​na razie nie ma wystarczającej liczby ekspertów, aby je zidentyfikować.

Przylumskiej z kolegami badaczami Oscarem Pérezem Escobarem, Alexem Munro, Carlosem Magdaleną i Lucy Smith z okazami Victorii. (RBG Kew)

„Chociaż mamy żywe rośliny w Kew, większość roślin, które mamy, to w rzeczywistości suche okazy” – wyjaśniła.

„Jesteśmy więc bardzo szczęśliwi, że mamy zioło z siedmioma milionami próbek suszonych roślin, a nie mamy wystarczającej liczby ekspertów, aby szybko zbadać i zidentyfikować wszystkie te nowe rośliny”.


Napisane przez Kinę Al-Wahidi. Wywiad z Natalią Przylumską wyprodukowany przez Morgan Basie.

READ  Nadzieja trwa na moment „eureka” dotyczący zmian klimatycznych, gdy COP26 rozpoczyna się w Szkocji

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top