Następca Merkel odrzuca miliardy polskich roszczeń o odszkodowania za II wojnę światową Polityka | Aktualności

Podczas wizyty w Warszawie Armin Lachet powiedział, że nie popiera odszkodowań dla Polski. Konserwatywny polityk jest obecnie faworytem w wyścigu o kandydaturę Merkel na prezydenta Niemiec po wrześniowych wyborach federalnych. Odmówił podporządkowania się prośbie rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość o 6 610 miliardów odszkodowania za brutalną okupację nazistowską.

W czasie wojny zginęło około sześciu milionów Polaków, w tym trzy miliony polskich Żydów, a Warszawa upadła po powstaniu 1944 roku, w którym zginęło około 200 tysięcy cywilów.

Niemcy twierdzą, że wszystkie roszczenia finansowe związane z II wojną światową zostały rozwiązane.

Lashet powiedział polskiej gazecie: „Druga wojna światowa, spowodowana inwazją nazistowskich Niemiec na Polskę, spowodowała niewypowiedziane cierpienia. Niemcy są świadome tej historycznej odpowiedzialności.

„Ta odpowiedzialność określi również naszą politykę wobec Polski w przyszłości.

W przeszłości odszkodowania były ustalane za obopólną zgodą. Nieustanne polityczne narzędzie tych kwestii na nic się nie zda. “

Zamiast tego zaproponował szereg programów wzmacniających współpracę polsko-niemiecką, w tym wymianę młodzieży i wymianę kulturalną.

Pan Laschett dodał: „Niemcy muszą być zawsze świadome swojej historycznej odpowiedzialności za niepodległość i niepodległość Polski.

„Ten problem musi być skierowany do każdego młodszego pokolenia już w historii”.

Wielu w Polsce twierdzi, że ich kraj po II wojnie światowej nie otrzymał ani jednego procenta odszkodowania.

Podczas niedawnej wizyty w Niemczech minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że kwestia odszkodowań wojennych nie jest w żaden sposób dla Warszawy zamknięta.

Pan Rao powiedział w zeszłym tygodniu: „Podkreślałem to podczas rozmów z moim niemieckim kolegą, ministrem Heiko Masem, a dziś miałem okazję poruszyć te kwestie.

„Nie mogę ukryć faktu, że poruszanie tego tematu czasami spotykało się z żywą i szczerą reakcją niektórych komentatorów.

Koniecznie przeczytaj: UE ostrzega przed wojną handlową z Brexit Wielką Brytanią: „Więcej do stracenia!”

Przekonywał, że w tym czasie kwota rekompensaty mogła być dziesięciokrotnie wyższa niż szacowane 85 miliardów za przystąpienie Polski do UE w 2004 roku.

READ  ZAKSA - Jastrzębski: Rekord pobity przez drużynę Kirby | Puchar Polski

Niemcy są największym płatnikiem do budżetu UE, a wielu polityków tego kraju postrzega ten wkład jako hojnego rywala dla krajów takich jak Polska, które ucierpiały pod rządami nazistów.

Grecki parlament wcześniej podniósł kwestię próby uzyskania od Niemiec dodatkowych pieniędzy w ramach rekompensaty za nazistowską okupację ich kraju.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top