NASA świętuje 25. rocznicę lądowania Pathfindera na Marsie

NASA świętuje 25. rocznicę lądowania Pathfindera na Marsie

Pathfinder wykonał tę mozaikę ośmiu obrazów 5 lipca 1997 roku, drugiego dnia Marsa, czyli Słońca, misji. Nowo rozmieszczony łazik Sojourner – pierwszy tego rodzaju na Czerwonej Planecie – znajduje się na powierzchni Marsa po wjechaniu na zbocze Pathfindera. Źródło: NASA/JPL

Kiedy śmiały zespół inżynierów zainstalował lądownik i pierwszy na Czerwonej Planecie ćwierć wieku temu, zmienili sposób eksploracji świata.

Pewnego lipcowego wieczoru 1997 roku Jennifer Trosper pojechała do domu z pracy w NASA Jet Propulsion Laboratory ze zdjęciem powierzchni Marsa za kierownicą. Wcześniej tego samego dnia misja Pathfinder agencji wylądowała na Marsie w ochronnych poduszkach powietrznych i zrobiła zdjęcie ziarnistej czerwieni. naturalne widoki który ją zadziwił.

„Kiedy byłem na autostradzie, miałem to zdjęcie na kole i patrzyłem na nie” – powiedział Trosper, przywołując swoje wspomnienia. „Może powinienem był dokładniej przyjrzeć się drodze.”

NASA świętuje 25 lat od wylądowania Pathfindera na Marsie

Łazik Sojourner Mars NASA był widziany 22 dnia Marsa, czyli Sol, z misji Pathfinder w pobliżu miejsca zwanego „Dice” (trzy małe głazy za łazikiem) i skały zwanej „Yogi”. Źródło: NASA/JPL

Ponieważ Trosper był kierownikiem lotu ekspedycji, jej entuzjazm był zrozumiały. Pathfinder nie tylko wylądował na Marsie, co samo w sobie jest wyczynem, ale zrobił to za ułamek kosztów i czasu wymaganych w poprzednich misjach na Marsa. A następnego dnia zespół był gotowy na zawsze zmienić kurs eksploracji Marsa: poinstruowali Pathfindera, aby wybudował rampę, aby pierwsza w historii sonda marsjańska, Sojourner, mogła szybować po powierzchni planety.

NASA świętuje 25 lat od wylądowania Pathfindera na Marsie

Sonda Sojourner Mars NASA uchwyciła to zdjęcie lądownika Pathfinder z opróżnioną poduszką powietrzną, która została użyta do ochłodzenia statku kosmicznego podczas jego opadania. Litery „JPL” i amerykańską flagę można zobaczyć na obudowie elektroniki lądownika pod kamerą sondy, zamontowaną na maszcie. Źródło: NASA/JPL

Nazwany na cześć adwokata kary śmierci i działaczki na rzecz praw kobiet Sojourner Truth, łazik ważył zaledwie 11 kilogramów i był nie większy niż kuchenka mikrofalowa. Ale po wylądowaniu i spędzeniu 83 dni na podróżowaniu po powierzchni mały statek kosmiczny udowodnił, że łazik może eksplorować Marsa. Doprowadziło to również Trosper do pracy nad serią większych i bardziej złożonych pojazdów łazików: Spirit and Opportunity, Curiosity oraz najnowszej sondy Marsa NASA, Perseverance, dla której do niedawna pełniła funkcję kierownika projektu.

Rzeczywiście, tak jak Pathfinder eskortował Sojournera podczas lotu, wytrwałość przyniosła pomysłowość, dzielny mały helikopter, który okazał się być napędzany i kontrolowany w cienkiej atmosferze Marsa, jest możliwy. Planowany na zaledwie pięć lotów, Ingenuity wykonał dotychczas loty 29 razy i ma potencjał, by zmienić eksplorację Marsa tak samo, jak Sojourner ćwierć wieku temu.

Z każdą nową misją i każdym nowym sposobem eksploracji Marsa ludzkość lepiej rozumie, jak Czerwona Planeta jest podobna do Ziemi, pokryta rzekami i jeziorami oraz zawierająca chemię niezbędną do podtrzymania życia.

Dokument „The Pathfinders” opowiada historię małej grupy inżynierów z NASA Jet Propulsion Laboratory, która podejmuje wyzwanie umieszczenia lądownika z poduszką powietrzną na Czerwonej Planecie i rozlokowania pierwszego statku kosmicznego na Marsa. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Poszukiwania życia na Marsie przez NASA rozpoczęły się na dobre w 1976 roku, kiedy przybył bliźniaczy łazik Viking. Agencja nie wyląduje kolejnego statku kosmicznego na Marsie aż do Pathfindera, który powstał w erze, kiedy NASA otrzymała polecenie zbudowania swoich „szybszych, lepszych i tańszych” misji. Zespół Pathfinder wykorzystał nowe metody i techniki, aby wykonać misję przed terminem i przy koszcie niższym niż statek desantowy Viking.

Inspirujące przyszłych odkrywców

Jessica Samuels, stażystka inżynierska w Arizonie w czasie lądowania Pathfindera, pamięta, jak wraz ze swoją współlokatorką oglądała relację z wydarzenia. Podekscytowanie pomogło jej zająć się inżynierią lotniczą.

„Ten moment – ​​zobaczenie tego małego mechanicznego łazika badającego powierzchnię innej planety – uświadomił mi, że to jest coś, co chciałbym zrobić” – powiedział Samuels, obecnie kierownik misji Wytrwałości. „Zawsze interesowałem się kosmosem, ale to była iskra, w której myślałem, że to może być moja kariera”.

Aby zabrać publiczność w podróż, agencja wykorzystała moc innego rodzaju stosunkowo nowej technologii: Internetu. Strona internetowa poświęcona misji zawierała najnowsze zdjęcia z Marsa i stało się to sensacją.

Doug Ellison, przenoszący dziś rozkazy do Curiosity z Jet Propulsion Laboratory, miał rozpocząć studia w wiejskiej Anglii, kiedy wylądował Pathfinder. Po usłyszeniu o witrynie Pathfinder pojechał rowerem do miasta, aby pracować w branży IT, która pozwala ludziom płacić godzinami za dostęp do Internetu.

Mając za sobą personel firmy, Ellison zapisał marsjańskie krajobrazy swojego Pathfindera na dyskietce 3,5 cala (była to epoka na długo przed chmurą obliczeniową) i wydrukował je na czarno-białej drukarce igłowej, aby stworzyć widok czerwona planeta, którą można było oglądać z domu.

Przykleił odciski taśmą, tworząc krąg. Potem włożył w to głowę.

NASA świętuje 25 lat od wylądowania Pathfindera na Marsie

Sonda Sojourner Mars NASA wykonała to panoramiczne zdjęcie Czerwonej Planety na około tydzień przed ostatecznym transferem danych, który miał miejsce 27 września 1997 r. Źródło: NASA/JPL

„To było najgorsze doświadczenie w wirtualnej rzeczywistości” — powiedział Ellison.

Jednak Internet dostarczył inspirującego nowego sposobu doświadczania eksploracji kosmosu.

„Tak szybkie umieszczanie tak wielu rzeczy online było zmianą paradygmatu. To jest dzisiejsze dążenie do dzielenia się jak najwięcej, tak szybko, jak to możliwe misje łazikówpowiedział Ellison. „Myślę, że program Mars jest winien Pathfinderowi wdzięczność za to, że od tamtej pory jest pełną trampoliną do wszystkiego”.

Prezentacje techniczne wiodą prym

Sojourner rozpoczął się jako demonstracja techniczna, sposób NASA na przetestowanie i udowodnienie tego, co jest możliwe. Twórczość zaczęła się w ten sam sposób – chociaż teraz jest to praktyczna demonstracja odkrywania miejsc na Marsie nie tylko pod kątem wytrwałości, ale także potencjalnego miejsca lądowania dla przyszłej kampanii zwrotu próbek Marsa.

Ekspedycja przyniesie na Ziemię próbki zebrane przez Perseverance do badań za pomocą potężnego sprzętu laboratoryjnego, który wyszukuje ślady starożytnego mikroskopijnego życia. Ale kampania obejmie inne kamienie milowe, takie jak pierwszy przypadek wystrzelenia rakiety z powierzchni innej planety (ważny element w pobieraniu próbek z Marsa z powrotem na Ziemię). Ten wyczyn wesprze również przyszłe wysiłki mające na celu wylądowanie ludzi na Marsie i sprowadzenie ich do domu.

W 1997 roku Trosper i jej zespół po raz pierwszy mieli pełne ręce roboty ucząc się prowadzenia łazika na Marsie. „Byliśmy małym kowbojem”, powiedziała. „Nie wiedzieliśmy tego, czego nie wiedzieliśmy”.

Wiedzieli tylko, że ich misja zasługuje na swoją nazwę i znaleźli drogę do tego, co wcześniej wydawało się prawie niemożliwe.


NASA wystrzeliwuje na Marsa dwa kolejne helikoptery, aby pomóc w powrocie skał


cytat: NASA świętuje 25 lat od wylądowania Pathfindera na Marsie (2022, 27 lipca), pobrane 27 lipca 2022 z https://phys.org/news/2022-07-nasa-years-pathfinder-mars.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Chiny pomyślnie zakończyły test silnika rakietowego dla programu kosmicznego

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *