NASA Perseverance odzyskuje „doskonałą” rockową próbkę

Łazik NASA z powodzeniem wwiercił się w skałę i pobrał pierwszą próbkę skałyI Po niepowodzeniu poprzedniej próby miesiąc temu Gdzie skały były bardzo kruche, tworząc wokół studni kupkę kurzu.

Przedmiotem próby pobrania próbki była skała wielkości aktówki, należąca do dolnej linii o długości ponad 900 metrów i zawierająca wychodnie i głazy.

Dane otrzymane 1 września z kamery łazika pokazują nienaruszoną próbkę znalezioną w rurze wiertniczej po wierceniu. wytrwały główny inżynier łazika, Adam Seltzner opisał go jako „doskonałą próbkę bazową.

wytrwałość System próbkowania i buforowania Wykorzystuje wiertarkę obrotową i wiertło wydrążone na końcu wiertła o długości 7 stóp (2 metry) ramię robota Aby wyodrębnić próbki nieco grubsze niż ołówek. Wewnątrz wiertła podczas wiercenia znajduje się próbówka. Po zakończeniu wczorajszego wiercenia, Perseverance manewrował rdzeniem, wiertłem i otwartym końcem próbówki, aż został sfotografowany przez łazik. Mastkam-Z narzędzie.

„Projekt zdobył pierwszą skałę wykopaną za pasem, a to ogromne osiągnięcie” – powiedział. Jennifer Trosper, kierownik projektu w NASA Jet Propulsion Laboratory w południowej Kalifornii. “Zespół zlokalizował, wybrał i wykopał żywą i naukowo wartościową skałę. Zrobiliśmy to, po co przyszliśmy. Przejdziemy przez tę małą czkawkę z warunkami oświetleniowymi na zdjęciach i nadal będziemy zachęcani do posiadania próbki w tej probówce ”.

Łazik Perseverance wylądował w środku sześć miesięcy temu wielkości samochodu Jezioro kraterowe, starożytny krater położony tuż nad marsjańskim równikiem na wschodniej półkuli planety.

To miejsce zostało wybrane, ponieważ obecność dużej doliny i delty rzeki w kształcie wachlarza wskazuje, że krater około 3,5 miliarda lat temu znajdował się w pobliżu jeziora. Hipotezę tę potwierdzają osady znajdujące się w kraterze. Dzięki NASA Marsjański pojazd rozpoznawczy, skład chemiczny Ziemi można ustalić z orbity. Oparte na Analiza danych spektralnychKrater Jezero zawiera wysokie stężenia wapnia, glinu i magnezu, co wskazuje na obecność osadów z glinami i węglanami. Na Ziemi minerały te powstają w wyniku chemicznej przemiany starożytnych skał przez wodę. Woda, jako istotny składnik życia, jest obiecującym znakiem, że łazik może wykrywać skamieniałe drobnoustroje w osadach.

Wiercenie otworu to dopiero pierwszy krok procesu pobierania próbek i wstępnego badania, który ma zająć około 11 dni. Wytrwałość będzie zbierać próbki skał, analizować ich właściwości chemiczne, zamykać je w pojemnikach i zostawiać do odebrania w późniejszym czasie. NASA planuje zwrócić około 30 próbek na Ziemię w latach 30. XX wieku, do analizy za pomocą instrumentów bardziej skomplikowanych niż te, które można obecnie sprowadzić na Marsa.

READ  Holenderski nastolatek dołączy do miliardera Jeffa Bezosa podczas swojej pierwszej podróży kosmicznej

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top