NASA odkrywa, że ​​asteroida Bennu „starze się wcześniej” niż słońce

Naukowcy z NASAOSIRIS-REx znaleziony dla SłońcePrzerwa cieplna w skałach beno W ciągu zaledwie 10 000 do 100 000 lat odkryto, że odnowa powierzchni zachodzi znacznie szybciej na asteroidach niż na asteroidach. Ziemia.

Aby uzyskać wyniki, zespół przeanalizował pęknięcia skał na asteroidzie Bennu z obrazów o wysokiej rozdzielczości wykonanych przez sondę OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer).

Informacje te pomogą naukowcom oszacować, ile czasu zajmuje skałom na asteroidach, takich jak Bennu, rozpad na mniejsze cząstki, które mogą zostać wyrzucone w kosmos lub pozostać na powierzchni asteroidy.

Dziesiątki tysięcy lat może wydawać się bardzo powolne, ale myśleliśmy, że odtworzenie powierzchni asteroid zajęło kilka milionów lat, Marco Delbogstarszy naukowiec na Uniwersytecie Lazurowego Wybrzeża we Francji.

„Byliśmy zaskoczeni, gdy dowiedzieliśmy się, że starzenie się i proces wietrzenia na asteroidach zachodzi bardzo szybko, z geologicznego punktu widzenia” – powiedział Delboe.

Gwałtowne zmiany temperatury w Bennu stworzyły naprężenia wewnętrzne, które powodują pękanie i rozbijanie skał, podobnie jak zimne szkło pęka pod gorącą wodą.

Na Bennu słońce wschodzi co 4,3 godziny. Na równiku szczyty w ciągu dnia mogą sięgać około 127°C, a nocne dołki spadają do prawie minus 23°C.

Naukowcy z OSIRIS-REx wykryli pęknięcia w skale na obrazach z sondy kosmicznej z pierwszych przeglądów asteroidy. Złamania wydają się wskazywać w tym samym kierunku, powiedział Delboe, „wyraźne wskazanie, że przyczyną mogą być szoki cieplne między dniem a nocą”.

Delbo i współpracownicy zmierzyli ręcznie długość i kąty ponad 1500 złamań na obrazach OSIRIS-REx: niektóre krótsze niż rakieta tenisowa, inne dłuższe niż kort tenisowy.

Odkryli, że pęknięcia układają się głównie w kierunku północno-zachodnim i południowo-wschodnim, co sugeruje, że są one spowodowane przez słońce, które jest pokazane tutaj jako pierwotna siła zmieniająca krajobraz Bennu.

READ  Chińska stacja kosmiczna Tiangong: co to jest, do czego służy i jak ją zobaczyć

„Gdyby osuwiska lub kolizje poruszały się szybciej niż pękające skały, pęknięcia wskazywałyby w przypadkowych kierunkach” – powiedział Delboe.

Naukowcy wykorzystali model komputerowy i pomiary pęknięć, aby obliczyć przedział czasowy od 10 000 do 100 000 lat dla pęknięć termicznych w celu sublimacji i rozszczepienia skał.

„Pęknięcia termiczne w Bennu są bardzo podobne do tego, co znajdujemy na Ziemi i na Marsie, jeśli chodzi o sposób ich powstawania” – powiedział. Christophe MattontiWspółautor artykułu badawczego na University of Côte d’Azur, CNRS, Observatoire de la Cote d’Azur, Geoazur, Sophia-Antipolis, Valbonne, Francja.

„To niesamowite, że mogą istnieć i są do siebie podobni w bardzo „dziwnych” warunkach fizycznych [low gravity, no atmosphere]Nawet w porównaniu do Marsa.

OSIRIS-REx zwróci próbkę Bennu na Ziemię 24 września 2023 roku.

FacebookŚwiergotLinkedIn


Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top