NASA jest gotowa na drugą próbę wystrzelenia misji Artemis I na Księżyc

NASA zajmie dwa.

W poniedziałek agencja kosmiczna nie była w stanie wystrzelić rakiety Space Launch System (SLS) ze statkiem kosmicznym Orion dla Artemis I – bezzałogowej misji wokół Księżyca.

Ale dzisiaj próbują ponownie.

W poniedziałek agencja kosmiczna miała kilka problemów. Po pierwsze, nastąpiło opóźnienie w załadowaniu paliwa do SLS z powodu pobliskiego wyładowania atmosferycznego, co zajęło około 40 minut. Potem, gdy już mogli zacząć, pojawił się problem z szybkością ładowania ciekłego wodoru i ciekłego tlenu, co oznaczało kolejne krótkie zawieszenie.

Potem NASA miała kolejny problem z wyciekiem helu. Zetknęli się z tym wcześniej podczas treningu mokrego ubrania, który obejmuje rodzaj uwolnienia fantomowego, w którym przechodzą przez wszystkie etapy prawdziwej próby bez faktycznego wyruszenia.

To, co ostatecznie wydarzyło się podczas poniedziałkowej próby startu, to problem z jednym z silników rakietowych RS-25. Trzeci silnik pokazał, że nie chłodzi odpowiednio – iz powodu wszystkich innych zastrzeżeń – zabrakło im czasu i musieli wyczyścić start.

Oglądaj | W poniedziałek Artemis I wyszorowałem start:

NASA sprząta Artemidę, którą wystrzeliłem, opóźniając powrót na Księżyc

NASA odłożyła uruchomienie Artemis I, pierwszego uruchomienia misji agencji mającej na celu powrót ludzi na Księżyc. Wycieki paliwa zmusiły NASA do demontażu rakiety bezzałogowej.

Dzisiaj NASA będzie miała drugą szansę na rozpoczęcie misji Artemis I.

„W tej chwili jesteśmy na dobrej drodze do startu o godzinie 14:17. Mamy dwugodzinne okno” – powiedział w piątek mediom Jeremy Parsons, zastępca dyrektora Earth Exploration Systems w Kennedy Space Center.

„W tej chwili zespół wykonał naprawdę świetną robotę, usuwając nas z pierwszej próby uruchomienia, naprawiając wszystkie problemy i wprowadzając bezpieczną konfigurację do naszej jutrzejszej próby uruchomienia”.

Pogoda to dzika karta

W zeszłym tygodniu na wybrzeżu kosmicznym było wiele rozproszonych burz z piorunami.

READ  NASA mówi, że turyści SpaceX nie mogą całkowicie opuścić stacji kosmicznej

Urzędniczka ds. pogody, Melody Lovin, powiedziała, że ​​istnieje 60 procent szans na sprzyjającą pogodę, gdy otworzy się okno startowe. To wzrasta do 80 procent pod koniec okna, a ona powiedziała, że ​​jest optymistką.

Na trzy godziny przed otwarciem okna 14:17 czasu wschodniego ponownie ocenią parametry pogodowe na dzisiejszą premierę.

Jeśli NASA nie będzie w stanie dzisiaj wystartować, następną okazją jest poniedziałek, z 90-minutowym otwarciem o 17:12.

Ocena pogody dla tego okna wynosi 70 procent, jednak Lovin powiedział, że prognozy te są bardziej niepewne.

„Nie spodziewam się, że pogoda będzie katalizatorem do oglądania w jakikolwiek sposób w którymkolwiek z moich okien startowych” – powiedziała.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top