NASA i Europejska Agencja Kosmiczna uzgadniają kolejne kroki w celu zwrócenia próbek Marsa na Ziemię

Koncepcja współpracy wielu robotów w celu transportu próbek skał i gleby na Ziemię pobranych z powierzchni Marsa przez łazik Mars Perseverance NASA. Źródło: NASA/ESA/JPL-Caltech

Kolejny krok w bezprecedensowej kampanii zwrotu naukowo wyselekcjonowanych próbek z Marsa został wykonany 19 października na mocy formalnej umowy między NASA a jej partnerem, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Obie agencje rozpoczną budowę repozytorium probówek na Marsie. Składnica próbek lub bunkier będzie znajdować się w „Trzy Forks”, obszarze w pobliżu podstawy starożytnej delty rzeki na kraterze Jezero.


Ta skrytka będzie zawierać próbki starannie wyselekcjonowanych skał na Marsie – próbki, które mogą pomóc opowiedzieć historię krateru Jezero i ewolucji Marsa, a także mogą zawierać ślady starożytnego życia. Naukowcy uważają, że próbki wydobyte z drobnoziarnistych skał osadowych w delcie – które zostały zdeponowane w jeziorze miliardy lat temu – prawdopodobnie zawierają głównie wskazówki, czy życie mikrobiologiczne istniało, gdy klimat Marsa był znacznie inny niż dzisiaj.

„Nigdy wcześniej naukowo skoordynowana próbka z innej planety nie została zebrana i umieszczona z powrotem na Ziemi” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora ds. nauki w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „NASA i Europejska Agencja Kosmiczna dokonały przeglądu proponowanej lokalizacji i próbek Marsa, które zostaną opublikowane w tej pamięci już w przyszłym miesiącu. Kiedy pierwsza tuba zostanie umieszczona na powierzchni, będzie to historyczny moment w eksploracja kosmosu. ”

Przykładowa pamięć podręczna – iteracja zestawu, który utrzyma na pokładzie wytrwałość – jest częścią solidnego planu, który ma zapewnić powodzenie misji. Pojazd wytrwałości będzie głównym środkiem transportu zebranych próbek do pojazdu startowego na Marsa w ramach Kampania. Repozytorium Three Forks będzie działać jako kopia zapasowa, hostując zduplikowaną kolekcję.

„Wybór pierwszego repozytorium na Marsie sprawia, że ​​ta kampania eksploracyjna jest bardzo realna i namacalna. Teraz mamy miejsce, w którym czekają na nas próbki” – powiedział David Parker, dyrektor Human and Robotic Exploration w Europejskiej Agencji Kosmicznej. „Nasza zdolność do wdrożenia tego planu na tak wczesnym etapie kampanii jest świadectwem umiejętności międzynarodowego zespołu inżynierów i naukowców pracujących nad wytrwałością i zwrotem próbek Marsa. Pierwsze repozytorium próbek Marsa może być postrzegane jako poważne ryzyko- krok redukcji dla kampanii zwrotu próbek Marsa”.

Źródło: JPL

Pierwszy krok w kampanii już trwa. Od czasu lądowania Perseverance w kraterze Jezero 18 lutego 2021 roku, statek kosmiczny zbadał 8,2 mil (13,2 km) powierzchni Marsa i zebrał 14 próbek skał rdzeniowych podczas swoich dwóch pierwszych ekspedycji naukowych.

W trakcie swojej pierwszej ekspedycji naukowej łazik zbadał dno krateru – dawniej dno jeziora – i znalazł skały magmowe, które tworzą się głęboko pod ziemią z magmy lub podczas aktywności wulkanicznej na powierzchni. Druga ekspedycja naukowa została podkreślona przez badania skał osadowych, które powstały, gdy cząstki o różnej wielkości osiadły w wcześniej wodnym środowisku.

Łazik pobrał również jedną próbkę atmosfery i trzy rurki świadków. Rurki świadków zawierają substancję, która pomaga zidentyfikować potencjalne zanieczyszczenie gruntu w rurkach, które mogło pochodzić z łazika podczas operacji pobierania próbek.

„Chociaż znaczące osiągnięcie misji miałoby miejsce po upuszczeniu tych probówek, nie oznacza to, że badania trwałości lub zbieranie próbek dobiegły końca – niedługo” – powiedział Ken Farley, naukowiec projektu Perseverance z California Institute of Technology w Pasadenie. , Kalifornia.

„Następnie skierujemy się w górę delty do obszaru zdjęcia satelitarne Wygląda na bogatą geologicznie, prowadzi badania naukowe i zbiera kolejne rdzenie skalne. Zwrócenie próbki marsjańskiej miałoby wiele wspaniałych rzeczy do wyboru”.

Kolejnym ważnym kamieniem milowym był program zwrotu próbek Marsa, który wszedł 1 października we wstępną fazę projektowania i ukończenia technologii, znaną jako Faza B. W tej fazie kampania koncentruje się na ukończeniu rozwoju technologii, prototypowaniu inżynieryjnym, ocenie starszego oprogramowania i sprzętu oraz innych działaniach ograniczających ryzyko.


Łazik Perseverance NASA bada bogate geologicznie tereny Marsa


więcej informacji:
Strona główna programu: mars.nasa.gov/msr/

cytat: NASA i Europejska Agencja Kosmiczna uzgodniły dalsze kroki w celu zwrócenia próbek Marsa na Ziemię (2022, 28 października) Pobrano 28 października 2022 z https://phys.org/news/2022-10-nasa-esa-mars-samples – ziemia.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Naukowcy powiedzieli, że znaleźliśmy świat wodny, małą planetę i planetę potencjalnie nadającą się do zamieszkania.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top