Narodowy Fundusz wspiera ekspansję globalnego ocieplenia w Mszczonowie, Polska

Mszczonów, gorąca kąpiel w Polsce (źródło: termy-mszczonow.eu)

Fundusze rządowe zostały udostępnione za pośrednictwem krajowego funduszu wspierającego projekty geotermalne na rozbudowę projektu ciepłownictwa geotermalnego w Mszczonowie w Polsce.

Polski Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekazał blisko 16 mln zł dofinansowania. Geotermia Masovica Fundusz podał, że modernizacja geotermalnego systemu ciepłowniczego w Mszczonowie kosztowałaby łącznie 19,5 mln zł (ok. 4,1 mln euro).

„Ten projekt zwiększy wykorzystanie zasobów geotermalnych w gminie i zapewni nieprzerwaną, ciągłą pracę. Ciepłownia Geotermalna Mszczonów. Całkowity koszt projektu to 19,5 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze około 6,3 mln zł dotacji i 9,5 mln zł pożyczek” – napisano w komunikacie.

Planowany wpływ projektu na środowisko to dodatkowa moc cieplna zakładu (2,32 MW). Współczynnik produkcji energii pierwotnej z klasycznych źródeł spalania węgla jest niski (16 508 GJ rocznie). Realizacja inwestycji pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 914 ton rocznie.

W ramach dofinansowanego projektu, do końca września 2023 r. planowane jest podwojenie budowy odwiertu geotermalnego Mszczonów GT-1, przebudowy odwiertu geotermalnego Mszczonów IG-1 oraz ich połączenia na funkcjonalną i chłonną. W tym samym czasie zostanie przebudowany i zmodernizowany system ciepłowniczy w Mszczonowie. Dzięki realizacji projektu otrzymane ciepło zostanie wykorzystane na potrzeby energetyczne odbiorców we własnym zakładzie w Mszczonowie i Geotermii Mazowieckiej. Elektrownia przez cały rok będzie wytwarzać bezemisyjną energię elektryczną – ilość energii cieplnej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych sięgająca 16 508 GJ rocznie.

„Pozyskiwanie i ulepszanie ciepła i energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych to jeden z naszych priorytetów. Warto podkreślić, że energia geotermalna, mimo ogromnych kosztów, jest czystym, bezemisyjnym źródłem. duże – musimy to zrobić jak najwięcej – cytowała w oświadczeniu minister środowiska Anna Moskwa.

READ  Polska strona Wisła Black Sweepstakes dla rewelacyjnego nastolatka Bray Wanderers

Projekt „Polska Geotermia Plus”, który sfinansował dziś projekt Mszczonowa, jest jednym z dwóch priorytetowych projektów, które pomogą sfinansować tego typu inwestycje. W nowej edycji, zaplanowanej na połowę roku, dotujemy firmy do działań zwiększających zasoby geopolityczne w Polsce – powiedział Order Michajlski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Geodermia Masovica powstała w 1994 roku z inicjatywy władz lokalnych Girarto. Jej zakład w Mszczonowie, trzeci zakład w Polsce, rozpoczął produkcję wody geotermalnej w 2000 roku. Obecnie działa w oparciu o spójny system, wykorzystując energię cieplną z wód gruntowych, kotłów grzewczych gazowych oraz systemów pomp ciepła. Miejski system grzewczy.

Źródło: DochodzenieJ

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top