Najnowszy zrównoważony smartfon Fairphone jest objęty pięcioletnią gwarancją

Fairphone, producent skoncentrowany na ułatwieniu naprawy smartfonów wykonanych z materiałów etycznie pozyskiwanych, koncentruje się na obudowach 4G. Fairphone 4 wykorzystuje modułową konstrukcję podobną do poprzednich telefonów firmy, tylko teraz z bardziej zaawansowanymi funkcjami wewnętrznymi, pięcioletnią gwarancją, obietnicą dwóch głównych aktualizacji Androida i wsparcia oprogramowania do końca 2025 r. Ceny zaczynają się od 579 EUR / 499 GBP za telefon, który zostanie wysłany 25 października.

Używam Fairphone 4 od kilku dni jako mojego głównego telefonu i chociaż nie jestem jeszcze gotowy na wydanie ostatecznego werdyktu, wydaje mi się, że jest to ogromny krok naprzód w porównaniu ze starszymi konstrukcjami i znalezionymi komponentami o niskim poborze mocy w poprzednich telefonach firmy. Czekajcie na moją pełną recenzję.

Ambicją Fairphone jest stworzenie bardziej etycznej alternatywy dla nowoczesnych smartfonów. Oznacza to wykonanie urządzenia pozyskiwanego w sposób etyczny przy użyciu zrównoważonych materiałów przed zapewnieniem wsparcia programu i gwarancji, aby umożliwić jego użytkowanie tak długo, jak to możliwe. Chociaż Fairphone obejmował tylko obsługę oprogramowania do końca 2025 r., Ma ambicje, aby rozszerzyć to do 2027 r. W idealnym świecie Fairphone chciałby również wydać system Android 15 z 2024 r. jako aktualizację telefonu.

Podobnie jak poprzednie Fairphones, Fairphone 4 został zaprojektowany tak, aby był łatwy do demontażu.
Zdjęcie: Fairphone

Specyfikacje sprzętowe Fairphone są zwykle drugorzędne w stosunku do względów etycznych, ale w przeciwieństwie do poprzednich telefonów, Fairphone 4 jest konkurentem dla innych telefonów z systemem Android średniej klasy. Telefon 5G jest zasilany przez procesor Snapdragon 750G firmy Qualcomm, który jest sparowany z 6 lub 8 GB pamięci RAM i 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć za pomocą karty microSD. Zasilany jest wymiennym akumulatorem o pojemności 3905 mAh, a ekran to 6,3-calowy panel LCD o rozdzielczości 1080p.

Dostępne są dwa tylne aparaty – aparat główny 48 MP i aparat ultrawide 48 MP – oraz jeden aparat do selfie 25 MP. Główny tylny aparat posiada optyczną stabilizację obrazu i może nagrywać z prędkością do 4K/30fps.

Zauważalnym minusem w porównaniu do poprzednich Fairphones jest to, że Fairphone 4 nie zawiera już gniazda słuchawkowego 3,5 mm, co jest opcją, która jest sprzeczna z podejściem firmy do klienta. Fairphone powiedział mi, że podjął tę decyzję, aby móc zaoferować oficjalną ocenę IP odporności na kurz i wodę, której brakowało w poprzednich telefonach firmy. Ma tylko IP54, co oznacza, że ​​jest chroniony przed rozpraszaniem światła, a nie pełnym zanurzeniem, ale to imponujące, biorąc pod uwagę zdejmowaną tylną pokrywę i modułową konstrukcję.

Jeśli chodzi o modyfikacje, Fairphone sprzedaje osiem urządzeń do naprawy telefonów, które obejmują zamienne ekrany, baterie, tylne obudowy, porty USB-C, głośniki, słuchawki, tylne aparaty i aparaty do selfie. Wszystkie te elementy można łatwo wyjąć za pomocą standardowego śrubokręta Philipsa, co oznacza, że ​​klienci powinni być w stanie samodzielnie wykonać wiele napraw. Ale jeśli chcesz zwrócić się do profesjonalisty, Fairphone twierdzi, że ich części są łatwo dostępne dla lokalnych warsztatów naprawczych, które mogą samodzielnie kupić i używać.

Dwa poprzednie telefony od Fairphone są jedynymi otrzymanymi iFixit Doskonały wynik naprawyFirma powiedziała mi, że uważają, że Fairphone 4 jest łatwiejszy do naprawy.

Mamy nadzieję, że te części będą dostępne przynajmniej do 2027 roku. Fairphone ma dobre wyniki z wcześniejszymi urządzeniami i mówi mi, że nadal ma na stanie części do swojego sześcioletniego Fairphone 2, dwa lata po sprzedaży ostatniego telefonu. Ale kierownik produktu Mikkel Pallister przyznaje, że firmie skończyły się pewne części tego modelu.

Z tyłu znajdują się dwie kamery i czujnik TOF.
Zdjęcie: Fairphone

Fairphone ma również solidne osiągnięcia w zakresie oprogramowania, jeśli chodzi o dostarczanie głównych aktualizacji Androida dla swoich telefonów… w końcu. Na początku tego roku firma oficjalnie wydała plik Aktualizacja Androida 9 dla Fairphone 2, urządzenie, które zostało pierwotnie uruchomione z Androidem 5. Być może pojawiło się około trzech lat po pierwotnym wydaniu Androida 9, ale oznacza to, że telefon nadal działa z oficjalnie obsługiwaną wersją systemu operacyjnego Google. Wróży to dobrze dla aspiracji Fairphone w zakresie wsparcia dla Fairphone 4, chociaż będzie musiał poradzić sobie z faktem, że Qualcomm oficjalnie obsługuje swój chipset tylko w przypadku trzech głównych aktualizacji systemu operacyjnego i czterech lat aktualizacji zabezpieczeń, Ars Technica Raporty.

Jeśli chodzi o materiały, Fairphone 4 jest wykonany ze złota certyfikowanego przez Fair Trade; aluminium i wolfram z odpowiedzialnych źródeł; oraz z recyklingu cyny, metali ziem rzadkich i tworzyw sztucznych (w tym tylnego panelu, który jest w 100% z recyklingu poliwęglanu). Firma podejmuje różne inicjatywy mające na celu poprawę warunków pracy górników i pracowników fabryk zaangażowanych w łańcuchy dostaw swoich maszyn. Fairphone twierdzi również, że Fairphone 4 jest „pierwszym telefonem neutralnym dla e-odpadów”, ponieważ podda recyklingowi jeden telefon lub równą ilość e-odpadów na każde sprzedane urządzenie.

Fairphone 4 jest już dostępny w przedsprzedaży w Europie, a jego wysyłka rozpocznie się 25 października. Model z 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci kosztuje 579 EUR / 499 GBP, podczas gdy model podwyższający z 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci detalicznej kosztuje 649 EUR / 569 EUR. Niestety nic nie wskazuje na wersję amerykańską: Fairphone twierdzi, że jest zainteresowany, ale na razie koncentruje się na Europie.

READ  VW łączy siły z entuzjastami starej koncepcji Golfa GTI BBS

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top