Najnowsze wiadomości o rosyjskiej wojnie z Ukrainą: Ukraina mówi, że Rosja planuje nowy atak na początek 2023 roku

Najnowsze wiadomości o rosyjskiej wojnie z Ukrainą: Ukraina mówi, że Rosja planuje nowy atak na początek 2023 roku

(Reuters) – Rosja wystrzeliła w piątek dziesiątki rakiet na Ukrainę, wyłączając zasilanie w drugim co do wielkości mieście, uderzając w krytyczną infrastrukturę na południu i powodując eksplozje w stolicy, Kijowie, poinformowali ukraińscy urzędnicy.

konflikt

* Ostatnia z kilku dużych fal ataków rakietowych od października uderzyła w infrastrukturę krytyczną w regionach, w tym we wschodnim Charkowie, Odessie nad Morzem Czarnym i Winnicy w środkowo-zachodniej Ukrainie, poinformowali regionalni urzędnicy.

– Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że armia rosyjska przeprowadziła w obwodzie donieckim w ciągu ostatnich 24 godzin 23 naloty i cztery naloty rakietowe oraz 78 ostrzałów z kilku wyrzutni rakietowych.

* Co najmniej osiem osób zginęło, a 23 zostało rannych w ukraińskim bombardowaniu w kontrolowanym przez Rosję obwodzie ługańskim na Ukrainie, poinformowała w piątek rosyjska państwowa agencja informacyjna Tass, powołując się na niezidentyfikowane źródło w służbach ratunkowych.

Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować raportów z pola bitwy.

Dyplomacja/Ekonomia/Pomoc

* Agencja obrony Unii Europejskiej powiedziała, że ​​kraje UE powinny wspólnie kupować broń, aby uzupełnić zapasy po zaopatrzeniu Ukrainy, ostrzegając, że Stany Zjednoczone nie zawsze będą w stanie chronić Europę przed zagrożeniami.

Przywódcy Unii Europejskiej zakończyli swój ostatni szczyt w 2022 r. porozumieniem o przekazaniu Ukrainie 18 mld euro finansowania w przyszłym roku i nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję, ponieważ blok przygotowuje się do ograniczenia cen gazu i wsparcia przemysłu.

* Departament Skarbu poinformował w czwartek, że podczas wizyt w Berlinie i Brukseli w tym tygodniu zastępca sekretarza skarbu USA Wally Ademo wezwie sojuszników do udzielania „terminowego” dalszego wsparcia dla Ukrainy i przedyskutuje, w jaki sposób wprowadzić w życie pułap cen ropy w Rosji.

– Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Rosja będzie rozszerzać współpracę handlową z nowymi partnerami, m.in. poprzez gwałtowne zwiększenie eksportu gazu do Chin, w celu zwalczania zachodnich sankcji.

READ  W Albercie podano 3 miliony dawek szczepionki, gdzie zgłoszono 293 przypadki COVID-19

– Koordynator pomocy ONZ, Martin Griffiths, powiedział w czwartek, że jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie umowa zbożowa z Morza Czarnego została rozszerzona o więcej ukraińskich portów lub skróciła czas inspekcji.

Napisane przez Michaela Berry’ego i Nicka McPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *