Najgorsze z Kim prowokuje „złamane serce” w Korei Północnej | Wiadomości o Kim Dzong Unie

Media państwowe zacytowały słowa lokalnego mieszkańca, który w bardzo nietypowej audycji, która była rzadkim potwierdzeniem zagranicznych spekulacji na temat utraty wagi przez Kima, powiedział, że Koreańczycy z Północy ze łzami w oczach martwią się o „oswojony” stan przywódcy Kim Dzong-una.

Komentarze – w kraju, w którym publiczna dyskusja na temat zdrowia i życia osobistego przywódcy zawsze była tematem tabu – są postrzegane jako próba wzmocnienia krajowego wsparcia dla Kima, który zmaga się z głęboką trudnością gospodarczą spowodowaną pandemią COVID-19, a niektóre eksperci twierdzą, że sankcje są konsekwencją programu nuklearnego i klęsk żywiołowych.

„Serca naszych ludzi bolały, gdy zobaczyliśmy [Kim’s] skąpe spojrzenia” – cytuje w piątek niezidentyfikowany mężczyzna w północnokoreańskiej telewizji państwowej. „Wszyscy mówią, że naturalnie mają łzy w oczach”.

Sądząc po ostatnio opublikowanych zdjęciach, wygląda na to, że Kim, która ma około 1,70 metra (5 stóp i 8 cali) wzrostu, straciła na wadze. Wcześniej przechylając wagę na około 140 kilogramów (309 funtów), co czyniło go tak otyłym, obserwatorzy z Korei Północnej twierdzą, że ostatnio mógł schudnąć 10-20 kilogramów (22-44 funty).

Analitycy twierdzą, że oświadczenia pokazują, że władze starają się wykorzystać zmianę wagi Kima do wzmocnienia lojalności wobec reżimu w trudnych czasach, przedstawiając go jako „lojalnego i pracowitego” przywódcę, gdy kraj zmaga się z kryzysem żywnościowym i innymi wyzwaniami.

Kraj zamknął swoje granice w styczniu ubiegłego roku, aby uchronić się przed epidemią, w wyniku czego handel z Pekinem – jego gospodarcza linia ratunkowa – znacznie zwolnił.

„Przesłaniem, jakie wysyła Pjongjang, jest to, że Kim jest przywódcą, który tak ciężko pracuje dla swoich ludzi, że pomija posiłki i traci na wadze” – powiedział Ahn Chan-il, uciekinier, który został badaczem.

Kim Dzong Un na spotkaniu Partii Robotniczej na początku tego miesiąca. Uważa się, że stracił co najmniej 10 kilogramów wagi [KCNA via AP Photo]

Korea Północna jest bardziej niż kiedykolwiek odizolowana za nałożoną przez siebie barierą koronawirusa, a Kim przyznał w tym miesiącu, że sytuacja żywnościowa była „napięta” w kraju, który od dawna walczy o wyżywienie.

READ  Były doradca Trumpa przesłuchiwany w sprawie rosyjskiego śledztwa po dwuletniej walce | Donald Trump

Nie jest jasne, czy utrata wagi Kima była spowodowana chorobą, czy też zdecydował, że nadszedł czas, aby wrócić do formy, powiedziała Jenny Town, dyrektor amerykańskiego projektu 38 North, a intencje stojące za relacjami w rządowych mediach są nieznane podczas monitorowania Korea Północna.

„To trochę dziwne, że pokazują go w źle dopasowanych ubraniach, ponieważ optyka wydaje się potwierdzać jego utratę wagi” – powiedziała.

„To ogromna utrata wagi, a jego zdrowie jest ważne dla funkcjonowania i przeznaczenia państwa, dlatego ludzie uważnie go obserwują”.

Ponieważ plany sukcesji są niejasne, nagłe pogorszenie stanu zdrowia Kima może doprowadzić do chaosu w 76-letnim systemie dziedzicznego przywództwa Korei Północnej.

Życie osobiste Kima jest zwykle tematem tabu dla północnokoreańskich mediów państwowych – Pjongjang nigdy nie potwierdził, ile dzieci ma 37-latek – ale on jest nałogowym palaczem i przybrał na wadze, odkąd został przywódcą prawie 10 lat temu.

Ojciec i dziadek Kim Dzong Ila, Kim Il Sung, byli otyłymi i nałogowymi palaczami. Obaj zmarli na atak serca.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ze swoim ojcem Kim Dzong Ilem, który odszedł w 2010 roku. Jego ojciec i dziadek byli nałogowymi palaczami, mieli nadwagę i zmarli na atak serca [File: Kyodo via Reuters]

Yang Moo-jin, profesor z University of North Korean Studies, powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby niedawna utrata wagi Kima była objawem poważnego złego stanu zdrowia, ponieważ uczestniczył w kilku publicznych wydarzeniach w tym miesiącu.

„Nikt tak naprawdę nie może wiedzieć, dlaczego stracił na wadze” – powiedział. „To, co jest jasne – z materiału KCTV – to to, że reżim chce, aby świat uwierzył, że jego ludzie kochają i troszczą się o swojego przywódcę, tak bardzo, że płaczą nad jego chudym wyglądem”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top