Muzyka lawy może wyjaśniać rytm najaktywniejszej erupcji wulkanu na świecie

Dźwięki spadającej lawy to muzyka dla uszu wulkanologa. Podskakujące wnętrzności i bekanie mogą pomóc odkryć, co dzieje się głęboko w brzuchu wulkanu.

Umieszczenie ucha na wulkanie Kīlauea na Hawajach pozwoliło naukowcom śledzić temperaturę magmy i migrację gazów wulkanicznych, gdy bąbelki wydostawały się na powierzchnię.

Wyniki ujawniły coś nieoczekiwanego na temat słynnej erupcji z 2018 roku.

„To nowe spojrzenie na dynamikę naprawdę popularnego wulkanu” Mówi Naukowiec zajmujący się Ziemią Leif Carlstrom z Uniwersytetu w Oregonie.

„Ludzie mogli stać w pobliżu brzegu jeziora lawy i odwiedzać tryskające strumienie lawy. Ale pod powierzchnią dużo się działo”.

Przez 10 lat, między 2008 a 2018 rokiem, było Wulkan Kilauea Doświadczał łagodnych erupcji lawy niemal bez przerwy.

Nagle nad wschodnią strefą szczeliny eksplodowały 24 otwory wentylacyjne, uwalniając fontanny stopionej skały w powietrze.

Po erupcji wulkanu nastąpiło kilka lat milczenia, Do września 2021kiedy lawa znów zaczęła się sączyć.

Często mówi się, że Kilauea jest Najbardziej aktywne wulkany na świecieWiele z tego hałasu pochodzi z wnętrza krateru brodawki. Ten krater znajduje się na szczycie wulkanu i jest wypełniony jeziorem lawy.

Uważa się, że jezioro lawy nieustannie gotuje podziemną komorę magmy. Jednak sposób działania tej głębszej dynamiki jest nadal w dużej mierze nieznany.

Umieszczając czujniki sejsmiczne wokół krateru, naukowcy mają nadzieję przeniknąć przez wrzącą, gorącą otchłań.

Technika, której używają, jest jak słuchanie tonu, który wydaje napełniona do połowy butelka, gdy ją stukasz. Podobnie jak w przypadku butelki, wibracje, które rozbrzmiewają w wulkanie, zależą od jego zawartości.

„Gdy tylko coś zakłóci działanie komory magmowej lub jeziora lawy, to się toczy i możemy to zmierzyć za pomocą sejsmografów” wyjaśnić Geofizyk Josh Crozier, również z Uniwersytetu w Oregonie.

READ  Nowa fala fal grawitacyjnych | przestrzeń

„Podczas tej dziesięcioletniej erupcji wykryliśmy dziesiątki tysięcy takich zdarzeń. Łączymy te dane z opartym na fizyce modelem procesów, które tworzą te sygnały”.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, co oznacza hałas, ale mają nadzieję poznać „ton” Kīlauea, aby móc lepiej przewidzieć, kiedy wulkan ponownie wybuchnie.

Nie wykonując żadnych bezpośrednich pomiarów samego jeziora lawy, zespół był w stanie śledzić unoszące się gazy i zmieniające się temperatury w ciągu ośmiu aktywnych lat.

Co ciekawe, tuż przed erupcją w 2018 roku autorzy nie zauważyli żadnych śladów magmy wpływającej do jeziora lawy.

Temperatura i chemia jeziora lawy były dość spójne w 2018 roku. Nic nie zmieniło się znacząco przed erupcją.

Oznacza to, że przepływ magmy mógł nie spowodować erupcji, jak kiedyś myśleli naukowcy.

Zamiast podziemnej komory magmowej zasilającej jezioro lawy aż do osiągnięcia wystarczająco wysokiego ciśnienia, erupcja faktycznie wydaje się pochodzić z odwrotnego procesu.

Wygląda na to, że lawa uciekła z głównego systemu i rozprzestrzeniła się na wschód przez 10-kilometrowy podziemny tunel. To najprawdopodobniej spowodowało wybuch Wielkiego Rowu Wschodniego, który… W końcu zniszczony 700 domów i ponad 2000 osób przesiedlonych.

(Gansecki i in., Science, 2018. Zdjęcia USGS)

nad: Uproszczony model systemu magmy Kīlauea zasilającego erupcję Lower East Rift w 2018 roku.

Kilauea może być jednym z najlepiej zbadanych wulkanów na świecie, jednak jego kanalizacja pozostaje w dużej mierze tajemnicą.

Naukowcy nie rozumieją jeszcze w pełni prawdziwej natury jeziora lawy, strefy szczeliny lub podziemnych źródeł magmy.

Głębokie, odbijające się echem odgłosy lawy mogą pewnego dnia pomóc nam usłyszeć to, czego nie możemy zobaczyć.

Badanie zostało opublikowane w postęp naukowy.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top