Muzeum Polskie zwalnia dyrektora za obiecującą konserwatywną zmianę – ARTnews.com

W środku wielkiego kryzysu PolskaJaroslav Schuchen, tymczasowy dyrektor Muzeum Sztuki w Muzeum w Łodzi, został zwolniony. Według Gazeta Browna.

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach Unii Europejskiej, nominacji do instytucji publicznych często dokonują agencje rządowe, a muzea są dotknięte zmianami administracyjnymi i wojnami kulturowymi. Podobne zmiany zaszły w ostatnich latach w innych dużych polskich firmach, co wywołało szerokie kontrowersje.

Suzanne zastąpił Andrzej Piernaki, wybrany przez Jarosława Cella, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Pearnaki to artysta, który zarządza osobistą galerią poza lożem. Nie ma doświadczenia w prowadzeniu dużej firmy i nie ma kontaktu z globalnymi instytucjami kultury, takimi jak Susanna.

Powiązane artykuły

W oświadczeniu dla polskiego serwisu informacyjnego WyborzaPiernaki obiecywał nowy kierunek dla muzeum, bardziej zgodny z polityką rządzącej obecnie prawicowej władzy.

„Nie pozbędę się sztuki ideologicznej, która została nabyta i zwizualizowana do kolekcji” – powiedział Piernaki. Wyborza. „Ale chcę się urozmaicić [work on] Zaproponuj, przedstaw inne historie. Nikt nie mówi, że należy zajmować się wyłącznie środowiskiem, płcią czy dziwaczną sztuką promowaną przez zachodnie instytucje kultury.

W świetle obecnego trendu w Polsce odejście Susan potraktowano z mieszaniną szoku i rezygnacji.

W tweecie do premiera Polski polityk Iwona Śledzińska-Katarasińska, Piotr Gliński Napisał„Nie będziesz tego wyjaśniać do końca życia. Niszczysz światowej sławy firmę.

Podobne nastroje budziły zmiany w kierownictwie co najmniej dwóch polskich instytucji artystycznych w ciągu ostatnich trzech lat.

Hannah Vroblevska była tymczasowym dyrektorem Narodowej Galerii Sztuki Sacheta w Warszawie, najważniejszego muzeum sztuki współczesnej w Polsce. Zwolniony W grudniu. Zastąpił go Janusz Janowski, artysta bez doświadczenia w prowadzeniu tak dużej firmy. Podobnie jak Piernacz, Janowski jest faworyzowany przez rząd. Został osobiście wybrany przez Klinsky’ego do roli Wróblewskiej.

W 2019 roku Małgorzata Ludwisiak została podobnie usunięta ze stanowiska dyrektora Zamku Ujastowskiego dla Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Piotr Bernadotte został powołany na miejsce Ludwiga i od początku jego kadencji muzeum było miejscem protestów dotyczących złego zarządzania funduszami.

READ  Polska zamknie najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do 2036 r. | Węgiel

„Ciągłe nowe nominacje na dyrektorów w dziedzinie sztuki i kultury [Poland’s] Najważniejsze muzea od trzech lat rozwijają się w niebezpiecznym tempie, sygnalizując zbliżający się rozkwit publicznych instytucji sztuki. Napisał Magdalena Moskalewicz Sztuka w Stanach Zjednoczonych Pod koniec 2021 roku.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top